Zamiast halogenów w całej UE będą LED-y

żarówka halogenowa, źródło wikipedia

żarówka halogenowa, źródło wikipedia

Od najbliższej soboty (1 września) w całej UE obowiązywać będzie zakaz produkcji i importu żarówek halogenowych, a sklepy będą mogły jeszcze tylko wyprzedawać zapasy ze swoich magazynów. Dzięki wymianie żarówek znacząco ma się zmniejszyć zarówno zużycie energii elektrycznej, jak i emisja CO2.

 

UE w trosce o środowisko

Według rzeczniczki Komisji Europejskiej ds. klimatu i energii Anny-Kaisy Itkonen, przestawienie się na oświetlenie LED ma przynieść państwom Unii Europejskiej oszczędności porównywalne z rocznym zużyciem energii w Portugalii i zmniejszeniem emisji CO2 o ponad 15 mln ton do 2025 r.  „Odpowiada to emisjom generowanym przez około 2 miliony ludzi rocznie. Jest to znaczący wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi” – powiedziała rzeczniczka KE.

Natomiast z wyliczeń Parlamentu Europejskiego wynika, że gospodarstwa domowe we wszystkich państwach członkowskich Unii mogą zaoszczędzić w sumie nawet kilka miliardów euro rocznie.

Podobnego zdania są eksperci, aktywiści i część przedstawicieli przemysłu, którzy zwracają uwagę na korzyści wynikające z przejścia na technikę LED: zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i rachunków za energię w całej UE.

LIFE – ponad 222 mln euro na inwestycje w dziedzinach ochrony środowiska, przyrody i klimatu

Komisja Europejska zatwierdziła pakiet inwestycyjny o wartości 222 mln euro z budżetu UE, którego celem jest wspieranie Europy na drodze do bardziej zrównoważonej i niskoemisyjnej przyszłości w ramach programu działań na rzecz środowiska i klimatu – LIFE.
 

Dzięki środkom unijnym uruchomione …

Dwa dodatkowe lata na wdrożenie bardziej energooszczędnych żarówek

Zakaz dotyczący halogenów to 6. etap realizacji tzw. ekoprojektu, w ramach którego od 2009 r. UE stopniowo podnosi minimalne wymogi efektywności energetycznej żarówek. W efekcie z rynku wycofywane są przestarzałe produkty. Halogeny miały zniknąć już w 2016 roku, ale KE przesunęła termin wejścia w życie przepisów o dwa lata, uznając konieczność przyznania dłuższego czasu na przygotowania.

Kilka lat temu (od 1 września 2009 r.) ze sklepów w krajach UE stopniowo znikały tradycyjne żarówki wolframowe ze względu na ich bardzo niską wydajność.

Tradycyjne żarówki odchodzą do lamusa

Nowoczesne, energooszczędne świetlówki są bowiem nie tylko wielokrotnie droższe, ale dają również inne, „zimne” światło. „Wiemy, że klienci są przyzwyczajeni do barwy światła zwykłych żarówek, dlatego wprowadziliśmy świetlówki o ciepłym świetle, podobnym do tego tradycyjnego” – przytacza gazeta.pl wypowiedź Magdaleny …

Teraz przyszła pora na rekomendowane wtedy żarówki halogenowe – stopniowo mają je zastępować LED-y.

Żarówki LED, które zużywają ok. 5 razy mniej energii niż halogeny, już teraz są dominującym typem oświetlenia elektrycznego. Choć droższe, to wciąż tanieją, a dzięki oszczędności energii i wielokrotnie dłuższej żywotności (LED dobrej jakości może pracować nawet przez 15-20 lat) dość szybko się spłacają.

Organizacje biznesowe i pozarządowe chcą od UE bardziej zdecydowanych kroków w kwestii klimatu

Koalicja organizacji biznesu oraz inwestorów, których aktywa łącznie są warte ponad 21 mld euro, połączyła swoje siły z przedstawicielami władz lokalnych i obywateli. Będą naciskać na Unię Europejską, aby szybciej wdrażała gospodarkę bezemisyjną.
 

We wtorek (12 czerwca) do Brukseli wpłynął list …