Od najbliższej soboty (1 września) w całej UE obowiązywać będzie zakaz produkcji i importu żarówek halogenowych, a sklepy będą mogły jeszcze tylko wyprzedawać zapasy ze swoich magazynów. Dzięki wymianie żarówek znacząco ma się zmniejszyć zarówno zużycie energii elektrycznej, jak i emisja CO2.
UE w trosce o środowisko
Według rzeczniczki Komisji Europejskiej ds. klimatu i energii Anny-Kaisy Itkonen, przestawienie się na oświetlenie LED ma przynieść państwom Unii Europejskiej oszczędności porównywalne z rocznym zużyciem energii w Portugalii i zmniejszeniem emisji CO2 o ponad 15 mln ton do 2025 r. „Odpowiada to emisjom generowanym przez około 2 miliony ludzi rocznie. Jest to znaczący wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi” – powiedziała rzeczniczka KE.
Natomiast z wyliczeń Parlamentu Europejskiego wynika, że gospodarstwa domowe we wszystkich państwach członkowskich Unii mogą zaoszczędzić w sumie nawet kilka miliardów euro rocznie.
Podobnego zdania są eksperci, aktywiści i część przedstawicieli przemysłu, którzy zwracają uwagę na korzyści wynikające z przejścia na technikę LED: zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i rachunków za energię w całej UE.
Dwa dodatkowe lata na wdrożenie bardziej energooszczędnych żarówek
Zakaz dotyczący halogenów to 6. etap realizacji tzw. ekoprojektu, w ramach którego od 2009 r. UE stopniowo podnosi minimalne wymogi efektywności energetycznej żarówek. W efekcie z rynku wycofywane są przestarzałe produkty. Halogeny miały zniknąć już w 2016 roku, ale KE przesunęła termin wejścia w życie przepisów o dwa lata, uznając konieczność przyznania dłuższego czasu na przygotowania.
Kilka lat temu (od 1 września 2009 r.) ze sklepów w krajach UE stopniowo znikały tradycyjne żarówki wolframowe ze względu na ich bardzo niską wydajność.
Teraz przyszła pora na rekomendowane wtedy żarówki halogenowe – stopniowo mają je zastępować LED-y.
Żarówki LED, które zużywają ok. 5 razy mniej energii niż halogeny, już teraz są dominującym typem oświetlenia elektrycznego. Choć droższe, to wciąż tanieją, a dzięki oszczędności energii i wielokrotnie dłuższej żywotności (LED dobrej jakości może pracować nawet przez 15-20 lat) dość szybko się spłacają.