Wzmocniona współpraca Polski i USA w dziedzinie energii

Podpisanie polsko-amerykańskiej umowy ws. dostaw LNG, źródło PGNiG

Podpisanie polsko-amerykańskiej umowy ws. dostaw LNG, źródło PGNiG

Minister energii Krzysztof Tchórzewski i sekretarz ds. energii USA Rick Perry podpisali wczoraj (8 listopada) deklarację o wzmocnionej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Tego samego dnia PGNiG i amerykański Cheniere Marketing International podpisały w obecności prezydenta Andrzeja Dudy 24-letnią umowę na zakup gazu ziemnego LNG. Dostawy mają się rozpocząć już w przyszłym roku.

 

Obowiązujący obecnie Polskę kontrakt gazowy z Rosją wygasa po 2022 r. Strona polska zapowiada, że nie zawrze już  z Gazpromem kolejnej długoterminowej umowy. Nie wyklucza nawet całkowitej rezygnacji z odbierania rosyjskiego gazu.

Sikorski nie wyklucza opublikowania tekstu polsko-rosyjskiej umowy gazowej w internecie

„Sprawdzamy w tej chwili, czy umowy międzyrządowej między Polską a Rosją nie można by opublikować w internecie, po to, by państwo mogli sami ją przeczytać” – cytuje za PAP Onet.pl słowa  szefa polskiej dyplomacji adresowane do dziennikarzy.Sikorski przekonywał, że umowa …

Wzmocniona współpraca

“Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie polityki energetycznej ma strategiczne znaczenie dla Polski, a wizyta sekretarza do spraw energii USA Ricka Perry’ego to nowy rozdział we wspólnych relacjach” – ocenił na konferencji prasowej minister Krzysztof Tchórzewski po podpisaniu porozumienia między Departamentem Energii USA i polskim Ministerstwem Energii. “Konsultacje wskazują na duży potencjał współdziałania na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa elektroenergetycznego Polski i obopólnej korzystnej współpracy biznesowej” – dodał.

Deklaracja będzie dziś “doprecyzowana”

Tchórzewski wyjaśnił, że zarówno w polsko-amerykańskich konsultacjach mowa jest o bezpieczeństwie dostaw gazu, energetyce jądrowej i cyberbezpieczeństwie. Zapowiedział przy tym, że podpisana deklaracja ma być dziś „doprecyzowana” podczas wizyty Perry’ego w terminalu w Świnoujściu. Amerykański sekretarz spotka się tam z pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim. To doprecyzowanie ma – zdaniem ministra Tchórzewskiego – prowadzić do rozwiązania polskich “problemów energetycznych”.

Elektrownia jądrowa w Polsce we współpracy z USA

Szef resortu energii zwrócił uwagę, że do 2030 roku zapotrzebowanie na energię w Polsce zwiększy się o 20-25 proc. Wyzwaniem pozostaje także unijna polityka klimatyczno-energetyczna i wynikająca z niej redukcja emisji CO2.

PE domaga się ambitniejszych zobowiązań klimatycznych

Europosłowie chcą, aby UE zwiększyła swoje zobowiązania dotyczące walki ze zmianami klimatycznymi. W przyjętej przed zbliżającą się konferencją COP24 w Katowicach rezolucji domagają się nie tylko, aby jeszcze bardziej zredukować emisję gazów cieplarnianych, ale także dążyć do jeszcze większego ograniczenia …

“Istotny komponent miksu energetycznego” ma wobec tego stanowić energia produkowana elektrowni jądrowej, która ma zostać w Polsce zbudowana. Tchórzewski poinformował, że kwestia energii jądrowej i współpracy na tym polu była też przedmiotem czwartkowego spotkania Perry’ego z premierem Mateuszem Morawieckim.

Minister przypomniał, że przy budowie elektrowni jądrowej ważny jest nie tylko aspekt technologii, ale również sposób jej finansowania. W jego ocenie „jest możliwe domówienie się w obu tych sprawach” z partnerami amerykańskimi. Zastrzegł jednak, że jest zdecydowanie za wcześnie, by o tym przesądzać. Szef resortu energii zwrócił uwagę, że intensyfikacja  polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie energetyki jest możliwa m.in. dzięki powołaniu dwustronnej grupy roboczej.

Jasny sygnał poparcia z Waszyngtonu

Natomiast amerykański sekretarz ds. energii podkreślił na konferencji, że zarówno podpisanie deklaracji, jak i jego wizyta to „jasny sygnał ze strony USA, że silnie popierają propolską i proeuropejską politykę bezpieczeństwa energetycznego”. W ocenie Perry`ego bezpieczeństwo energetyczne państw wymaga dywersyfikacji dostaw np. gazu, czy zdywersyfikowanej struktury państw, z których pochodzą dostawy. “To dlatego sprzeciwiamy się projektowi Nord Stream 2, który zwiększałby jeszcze bardziej niebezpieczne uzależnienie wielu krajów europejskich od Rosji” – oświadczył sekretarz ds. energii USA.

Donald Trump nie planuje sankcji za Nord Stream 2

Prezydent Stanów Zjednoczonych podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą w Waszyngtonie stanowczo potępił budowę drugiej nitki Gazociągu Północnego, określając tę inwestycje jako „absurdalną”. Donald Trump wyraził dezaprobatę pod adresem Niemiec, ale jednocześnie oświadczył, że USA nie planują nałożenia sankcji na …

Wyjaśnił przy tym, że Stany Zjednoczone wspierają wysiłki m.in. Polski w dywersyfikacji dostaw błękitnego paliwa. “Jestem przekonany, że amerykańskie LNG może zapewnić dodatkową opcję, jeśli chodzi o unijne cele dotyczące dywersyfikacji dostaw. Jesteśmy przygotowani, by być konkurencyjnym, wiarygodnym i przejrzystym dostawcą” – zapewnił Perry. Przypomniał przy tym, że w zeszłym roku USA po raz pierwszy od 1957 r. stały się eksporterem netto gazu ziemnego. “Jesteśmy w stanie rocznie zapewnić 112 miliardów metrów sześciennych” – zadeklarował.

Amerykański gaz w Polsce od przyszłego roku

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało 24-letnią umowę na zakup gazu ziemnego LNG z firmą Cheniere Marketing International, a dostawy rozpoczną się już w przyszłym roku. Jak informuje PGNiG będą one realizowane według formuły DES (delivered ex-ship), czyli z dostawą do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, zapewnioną przez sprzedającego.

W latach 2019 – 2022 będzie to ok. 0,73 mld m sześc. gazu po regazyfikacji łącznie w tym okresie, a w latach 2023 – 2042 ok. 39 mld m sześc. gazu po regazyfikacji, łącznie w całym okresie, czyli ok. 1,95 mld m sześc. gazu po regazyfikacji rocznie. Podstawowymi terminalami załadunkowymi dla tych dostaw będą terminale skraplające Sabine Pass w Luizjanie oraz Corpus Christi w Teksasie, USA.

Prezydent Duda: To niezwykle ważny krok

W ocenie Andrzeja Dudy, w obecności którego tę umowę podpisano, „to niezwykle ważny krok, nie tylko oznaczający bliską współpracę między Polską i USA, ale przede wszystkim w zakresie energii”. Jak przyznał liczy, że podpisana wczoraj umowa będzie wstępem do dalszych działań.

“Wierzę w to, że współpraca pomiędzy firmami będzie układała się doskonale i że ten niezwykle ważny krok, niezwykle ważny, bo nie tylko oznaczający bliską współpracę między Polską i Stanami Zjednoczonymi, ale przede wszystkim w zakresie energii” – powiedział prezydent dodając, że będzie on “wstępem do dalszych działań, które w tej materii będą realizowane”.

Sekretarz ds. energii USA uznał natomiast umowę z Polską za „sygnał dla całej Europy, że tak można rozwijać przyszłość Europy, bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikować źródła energii”.

I PGNiG i Cheniere zadowolone

“Uzgodnione warunki umowy, w tym konkurencyjna cena, są w pełni satysfakcjonujące dla PGNiG. Dzięki tej umowie będziemy dysponowali regularnymi rosnącymi dostawami LNG z USA już od 2019 roku” – skomentował  prezes Zarządu PGNiG SA Piotr Woźniak. Zwrócił uwagę, że udział LNG w portfelu importowym firmy stale rośnie, a rozwijający się światowy rynek gazu skroplonego umożliwia  wybór najlepszych ofert.

“PGNiG jest ważnym partnerem dla Cheniere na rosnącym europejskim rynku i cieszymy się na naszą długofalową współpracę, dzięki której zapewnimy PGNiG bezpieczne i wygodne dostawy czystego paliwa, jakim jest LNG” – powiedział  prezes i dyrektor generalny Cheniere Jack Fusco. W jego ocenie umowa z polskim koncernem nie tylko wspiera plany rozwoju Cheniere, ale wpisuje się również w działania firmy polegające na podpisywaniu kontraktów z wieloma klientami na całym świecie i wzmacnianie pozycji Cheniere jako lidera w obszarze amerykańskiego LNG.

Cheniere Energy, Inc.

Jak podaje PGNiG Cheniere Energy, Inc. jest czołowym producentem i eksporterem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA, “dostarczający w sposób niezawodny czyste, bezpieczne i niedrogie rozwiązania dla rosnącego globalnego zapotrzebowania na gaz ziemny”. Jest też dostawcą kompleksowych usług LNG: oferuje zarówno pozyskiwanie i transportu gazu, jak i skraplanie, czarterowanie statków oraz dostawy LNG. Cheniere ma siedzibę w Houston w Teksasie, a dodatkowe biura w Londynie, Singapurze, Pekinie, Tokio i Waszyngtonie.

Europa zależna od rosyjskiego gazu bardziej niż kiedykolwiek

Europa, która od lat dąży do zmniejszenia udziału Rosji w europejskim rynku energetycznym, nigdy nie była od niej tak zależna. Nic nie wskazuje na to, by ta tendencja mogła ulec zmianie.
 

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom ogłosił w tym miesiącu, że w …