Włochy: Koniec konsultacji ws. odbudowy gospodarki. Jakie są priorytety rządu?

„Musimy wymyślić Włochy od nowa”, powiedział na zakończenie konsultacji konsultacje pod nazwą „Planujemy odbudowę” (wł. „Progettiamo il Rilancio”) premier Giuseppe Conte

„Musimy wymyślić Włochy od nowa”, powiedział na zakończenie konsultacji konsultacje pod nazwą „Planujemy odbudowę” (wł. „Progettiamo il Rilancio”) premier Giuseppe Conte (na zdj.). / Foto via Facebook@GiuseppeConte64

Zakończyły się kilkudniowe konsultacje pod nazwą „Planujemy odbudowę”, w których włoski rząd szukał sposobów na wyjście z kryzysu gospodarczego. „Musimy wymyślić Włochy na nowo”, powiedział na zakończenie premier Giuseppe Conte.

 

 

W niedzielę (21 czerwca) zakończyły się tygodniowe konsultacje w sprawie planu odbudowy włoskiej i europejskiej gospodarki po pandemii koronawirusa. We wrześniu można spodziewać się prezentacji szczegółowego planu reform. Wiadomo, że jego podstawę stanowić będą trzy filary: projekty infrastrukturalne, inwestycje w nowe technologię i cyfryzację oraz transformacja energetyczna z większym naciskiem na udział odnawialnych źródeł energii (OZE).

Włochy: Plan na wyjście z kryzysu

Szerokie konsultacje pod nazwą „Planujemy odbudowę” (wł. „Progettiamo il Rilancio”) zostały zainicjowane przez premiera Giuseppe Contego. Debata trwała 8 dni i wzięli w niej udział politycy, przywódców unijnych instytucji, ludzie biznesu, przedstawiciele związków zawodowych, naukowcy oraz eksperci z różnych dziedzin.

Rząd Włoch we wrześniu przedstawi plan reform i przebudowy kraju, który będzie podstawą do otrzymania subwencji i pożyczek z Unii Europejskiej, które będą pochodzić z Funduszu Odbudowy UE (Konsultacje przywódców trwają. W piątek nie udało się osiągnąć porozumienia).

„W minionych dniach napisało do mnie wiele osób, aby poinformować o sytuacji w ich przedsiębiorstwach. Te wiadomości oraz szereg spotkań pozwolą nam wyciągnąć odpowiednie wnioski. Przed Włochami konieczność przygotowania Planu Odbudowy. Nie może to być jednak zwykły zbiór reform. Musimy wymyślić Włochy na nowo”, podkreślił Conte.

Margrethe Vestager: Po co odbudowywać stary świat, skoro potrzebujemy nowego? – wywiad z unijną Żelazną Damą, Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej

Żadne państwo, żaden człowiek, żadna rodzina nie są w pełni samowystarczalne. Wiem, że to banał, ale razem jesteśmy silniejsi – mówi Margrethe Vestager,

W jakim kierunku podążą Włochy? Ze wstępnych zapowiedzi premiera wynika, że Plan Odbudowy będzie oparty na trzech filarach: modernizacji infrastruktury, cyfryzacji i nowych technologii oraz zmian w polityce energetycznej, ze znacznie większym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Conte chciałby również zlikwidować bariery administracyjne oraz zbudować społeczeństwo w równymi szansami dla wszystkich.

W przyszłym tygodniu szef rządu chciałby porozmawiać na temat planu z opozycją, która zarzuciła rządowi uprawianie teatru politycznego. Liga, Bracia Włosi oraz Forza Italia odmówiły udziału w toczących się przez ostatnie dni rozmowach, jednak najprawdopodobniej przedstawiciele ugrupowań wezmą udział w najbliższych dniach z rozmowach z Conte.