Władimir Putin: Pierwsza nitka Nord Stream 2 gotowa

Władimir Putin, Rosja, prezydent

Prezydent Rosji Władimir Putin / Zdjęcie: Twitter, Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji, @MID_RF

Dziś (4 czerwca) zakończyło się układanie rur pierwszej nitki gazociągu Nord Stream 2; trwają prace przy drugiej nitce magistrali, poinformował prezydent Rosji Władimir Putin.

 

 

Władimir Putin podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu zapewnił, że koncern Gazprom jest gotowy do zapełnienia surowcem gazociągu Nord Stream 2.

Budowie gazociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA, które nałożyły sankcje na podmioty zaangażowane w ten projekt, chociaż zostały one zneutralizowane poprzez natychmiastowe zawieszenie.

Krytycy rosyjsko-niemieckiego podkreślają, że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Daniel Fried: Nord Stream 2 to hańba i Niemcy o tym wiedzą. Agresywność Putina daje im pretekst, by wyjść z twarzą

Ewentualna rosyjska ofensywa przeciwko Ukrainie w zasadzie uniemożliwi Niemcom utrzymanie obecnego stanowiska w sprawie Nord Stream 2, przekonuje Daniel Fried.

USA zawieszają sankcje

Planowany rurociąg Nord Stream 2 z Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec składa się z dwóch nitek i jest w dużej mierze ukończony. Według spółki na wodach duńskich brakuje jeszcze 120 km.

19 maja maja Departament Stanu USA przekazał, że prezydent nie nałoży sankcji na firmę nadzorującą budowę rurociągu z Rosji do Niemiec.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył pod koniec maja, że wstrzymuje sankcje „po pierwsze dlatego, że rurociąg jest już prawie gotowy”. „Nakładanie teraz sankcji przyniosłoby odwrotny skutek w kontekście naszych europejskich relacji”, argumentował.

Biden zastrzegł przy tym, że nie jest on władny, by pozwolić Niemcom robić coś albo nie. Wyraził ponadto nadzieję, że uda się znaleźć sposób na dalsze postępowanie w tej sytuacji.