Wielka Brytania oficjalnie zamknie dziś swoją ostatnią elektrownię węglową. Po 142 latach kraj pożegna się z węglem.
Elektrownia w miejscowości Ratcliffe-on-Soar w hrabstwie Nottinghamshire zostanie dzisiaj (30 września) oficjalnie wygaszona, po 57 latach funkcjonowania. Jest to o tyle istotne, że to ostatnia elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii. Tym samym po 142 latach kraj zakończy wykorzystywanie węgla do produkcji energii.
– Dzisiejsze zamknięcie elektrowni w Ratcliffe kończy pewną erę, a pracownicy sektora węglowego mogą być dumni ze swojej pracy, dzięki której zasilali nasz kraj przez ponad 140 lat. Jesteśmy winni dług tym pokoleniom jako kraj – stwierdził minister energii Michael Shanks.
– Cały ten rok był przejmującym okresem. Jestem pewien, że kilka łez zostanie uronionych gdy wszystko się zatrzyma, a ludzie odejdą – powiedział dyrektor elektrowni Peter O’Grady.
Wielka Brytania stała się pierwszym państwem należącym do G7, które zakończyło produkcję energii z węgla. Dla porównania Niemcy otrzymują ciągle ok. 25 proc. energii z węgla, a Japonia ponad 30 proc.
Plan odchodzenia od węgla
W 2015 r. brytyjski rząd ogłosił, że w ciągu następnych 10 lat zamierza całkowicie odejść od wykorzystania węgla do produkcji energii, by osiągnąć cele klimatyczne. Wtedy niemal 30 proc. energii pochodziło właśnie z tego źródła.
Od tego czasu w kraju doszło jednak do dużych zmian, a dotychczasowe elektrownie węglowe były albo zamykane, albo przekształcane w takie, które wykorzystują inne paliwo niż węgiel. W 2015 r. taki los spotkał elektrownię Ironbridge. W 2016 r. to samo stało się z elektrowniami Ferrybridge, Rugeley i Longannet, w 2018 r. – z Lynnemouth i Eggborough, w 2019 r. z Cottam, w 2020 r. – z Fiddlers Ferry i Aberthaw, w 2023 r. – z West Burtom. Jako ostatnia zamknięta zostanie dzisiaj elektrownia Ratcliffe.
W ubiegłym roku już zaledwie ok. 1 proc. brytyjskiej energii pochodziło z węgla. Dzięki temu w porównaniu do 1990 r. kraj zmniejszył swoje emisje o ponad połowę. Obecnie większość energii w Wielkiej Brytanii pochodzi z elektrowni gazowych i atomowych oraz z odnawialnych źródeł energii. Kraj zamierza do 2050 r. osiągnąć zerowy poziom emisji.