Embargo na ropę: Bez przełomu w sprawie węgierskiego weta

Viktor Orban / węgry-wybory-fidesz-orban-opozycja-marki-zay-tusk-pis-rosja

Premier Viktor Orban [Photo via Flickr]

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen udała się wczoraj (9 maja) do Budapesztu, gdzie rozmawiała z Viktorem Orbanem o węgierskim wecie wobec szóstego pakietu unijnych sankcji.

 

 

Niezapowiedziana wizyta szefowej KE w Budapeszcie miała miejsce na dzień przed dzisiejszym spotkaniem ambasadorów UE w Brukseli. Zdaniem von der Leyen, poczyniono postępy w próbach przekonania Węgier do zniesienia weta. Podkreśliła ona, że potrzebne są jednak dalsze rozmowy.

Embargo na ropę: Słowacja i Węgry przeciwne. Inne kraje chcą specjalnych warunków

Specjalnych warunków, podobnych do tych, jakie otrzymały Bratysława i Budapeszt, domagają się również Bułgaria i Czechy.

Węgry przeciwne

W spotkaniu uczestniczył również węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó. Przyznał, że osiągnięto pewien postęp, ale wciąż jest wiele do przedyskutowania.

Podczas kolacji roboczej, von der Leyen miała zostać poinformowana o skutkach i problemach, jakie proponowany 6. pakiet sankcji spowoduje dla Węgier. Szijjártó porównał go nawet do „zrzucenia bomby atomowej na węgierską gospodarkę”. Podobnego sformułowania użył Viktor Orban w jednym z ostatnich wywiadów.

Zgodnie z przedstawioną w zeszłym tygodniu propozycją KE, kolejny pakiet sankcji przewidywałby całkowity embargo na rosyjską ropę i paliwa.

W przypadku Węgier i Słowacji, początkowo zakładano, że mogłyby one dalej kupować od Moskwy surowce do końca 2023 r., czyli do czasu wygaśnięcia obowiązujących je umów.

W trakcie kolejnych rund negocjacji wydłużono ten okres do końca 2024 r., a dla Czech – do połowy tego roku. KE zaoferowała także tym państwom pieniądze na rozbudowę infrastruktury, koniecznej do importu ropy spoza Rosji.

Wiele wskazuje także i na to, że postawa Budapesztu udzieliła się innym państwom – późniejszego terminu wprowadzenia embarga na ropę z Rosji zażądała także Bułgaria.

„Jeśli są wyłączenia z embarga na dostawy ropy naftowej dla wielu państw, to powinniśmy być w tej grupie. A jeśli będzie inaczej, to będzie to manipulacja” – zauważył wicepremier i minister finansów Bułgarii, Asen Wasilew.