Węgry ogłosiły datę dekarbonizacji

Górniczy krajobraz / Zdjęcie via unsplash.com

Podczas gdy Polska jest na granicy realizacji celu 15 proc. OZE w produkcji energii, Węgry właśnie ogłosiły datę dekarbonizacji. W ciągu najbliższej dekady Budapeszt zamierza postawić na atom i energię słoneczną.

 

 

Grecja oraz Węgry zapowiedziały przy okazji szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku zmiany w krajowych planach klimatycznych. Wedle nowej wersji oba państwa wyeliminują w ciągu dekady węgiel ze swoich miksów energetycznych. Jeszcze dwa tygodnie temu prezydent János Áder podtrzymywał, że neutralność klimatyczna zostanie przez jego kraj osiągnięta dopiero w 2050 r. 

Rusza Szczyt Klimatyczny ONZ

W Nowym Jorku rozpoczyna się Szczyt Klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych. Polskę reprezentuje na nim prezydent Andrzej Duda. Tuż przed szczytem nasz kraj został jednak skrytykowany za politykę klimatyczną przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
 

Szczyt Klimatyczny ONZ w Nowym Jorku zgromadził przywódców …

Awangarda zmian

Budapeszt w ostrożny sposób planował modernizację systemu energetycznego. Początkowo odejście od węgla było planowane na 2050 r. Jednak przy okazji szczytu klimatycznego ONZ w Nowym Jorku prezydent  poinformował, że Węgry dołączają do grona państw, które zamierzają pomóc ograniczyć emisje dwutlenku węgla do atmosfery, by przeciwdziałać zmianom klimatu. 

Kluczem do sukcesu ma być m.in. 10-krotny wzrost udziału energii słonecznej w krajowym miksie energetycznym. Ponadto Węgry zamierzają wykorzystać potencjał energii atomowej. Obecnie trwa rozbudowa elektrowni w Paks. W czterech blokach wytwarza się ponad 50 proc. krajowego zapotrzebowania na prąd. Do 2030 r. Paks ma dostarczać do 90 proc. energii. Dzięki tym trzem posunięciom Budapeszt zamierza przyspieszyć o 20 lat osiągnięcie neutralności klimatycznej.

Niemcy ogłosiły wielomiliardowy plan dla klimatu

Wczoraj (20 września) rząd Niemiec ogłosił rozpisany do 2023 r. plan na rzecz ochrony klimatu. Łączna wartość wszystkich działań ma wynieść 54 mld euro. Plan ogłoszono dokładnie w dniu, gdy w 150 krajach świat odbywał się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.
 

Plan rządowych …

Lepsza efektywność

Węgry zmniejszyły już o ponad 30 proc. emisję dwutlenku węgla do atmosfery w stosunku do 1990 r., a procentowy wskaźnik emisji na jednego mieszkańca należy do najniższych wśród krajów uprzemysłowionych. To dużo, ale to nie wszystkie z ambitnych planów Węgier. Prezydent Áder zapowiedział dodatkowo inwestycje w efektywność energetyczną budynków. W planach jest poprawa o 30 proc. do 2050 r. oraz korzystanie od 2030 r. wyłącznie z autobusów elektrycznych w transporcie publicznym. 

Węgry są już w trakcie procesu dekarbonizacji. Podpisywane są nowe umowy na inwestycje, jak np. lutowa finalizacja jednego z największych systemów fotowoltaicznych w Europie, który zostanie umieszczony na dachach dwóch centrów logistycznych Audi w Győr na północno-zachodnich Węgrzech – czy wspomniana modernizacja elektrowni w Paks. W Győr inwestycję przeprowadzi koncern E.ON. Na powierzchni 160 tys. m2 powstanie 35 tys. ogniw słonecznych o rocznej mocy ponad 9,5 GWh. Odpowiada to rocznej energii zużywanej przez 5 tys. gospodarstw domowych. 

Polska jednak zrealizuje zielony cel na 2020 r.?

Nagła zmiana stanowiska resortu energii. 15 proc. udział OZE w produkcji energii na 2020 jest ciągle możliwy. Przedwyborczy hurraoptymizm czy efekt rosnących inwestycji?
 

WysokieNapiecie.pl zapoznało się z projektem odpowiedzi rządu na uwagi Komisji Europejskiej do Krajowego Planu dla Energii i Klimatu. …

Grecki zwrot o 180 stopni

Z węgla zamierzają także wycofać się Grecy – obecnie drugi po Niemcach producent węgla brunatnego. Premier Kyriakos Mitsotakis do końca roku przedstawi szczegóły koncepcji. Grecki miks energetyczny opiera się w większości na węglu, a obecnie trwa budowa nowej elektrowni na węgiel brunatny. Jednak szef rządzącej Nowej Demokracji powiedział w Nowym Jorku, że dla jego kraju ochrona klimatu jest nie tylko „obowiązkiem, ale także wielką szansą gospodarczą”.

Mitostakis podał ambitną datę dekarbonizacji. Na Peloponezie wszystkie elektrownie na węgiel mają zostać zamknięte do 2028 r. Grecja jest jedynym bałkańskim państwem, które zapowiedziało jak dotąd wycofanie się z wykorzystywania węgla. Powietrze w regionie nie należy do najczystszych o czym przypomniał niedawny raport ONZ dotyczący państw Bałkanów Zachodnich. Grecka prasa różnie komentuje ambitną decyzję Mitsotakisa. Zwraca się uwagę, że to zwrot o 180 stopni w porównaniu z propozycjami, jakie jeszcze przed kilkoma miesiącami wysuwał były premier z lewicowej Syrizy Alexis Tsipras, zapowiadający subsydiowanie górnictwa.

Po szczycie klimatycznym czas na obrady Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Francja, Wielka Brytania i Niemcy uznały w przededniu rozpoczęcia obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ odpowiedzialność Iranu za atak na saudyjskie instalacje naftowe. Po rozmowach na rzecz klimatu światowi liderzy przechodzą zaś do rozmów na temat migracji, Bliskiego Wschodu czy globalnego spowolnienia …