W Polsce i Czechach uruchomiono rezerwy ropy naftowej

Rafineria, fot. waychen_c, Flickr

Rafineria, fot. waychen_c, Flickr

Rządy Polski i Czech zdecydowały o uruchomieniu zapasów ropy naftowej z obowiązkowych zapasów, aby zapewnić rafineriom surowiec po wstrzymaniu dostaw zanieczyszczonej ropy z Rosji.

 

Grupa Lotos zwróciła się do Ministerstwa Energii o zgodę na sięgnięcie po ropę naftową z obowiązkowych zapasów i dostała na to zezwolenie – poinformowali we wtorek na konferencji prasowej przedstawiciele zarządu gdańskiej spółki. – To nie znaczy, że będziemy korzystać z tego zezwolenia – powiedział wiceprezes Lotosu Patryk Demski. Zapewnił, że obecnie gdańska rafineria Lotosu pracuje stabilnie i nie ma problemów z dostawami surowca.

Polska nie bierze brudnej ropy z Rosji. Tranzyt wstrzymany.

W środę nocą Polska wstrzymała odbiór rosyjskiej ropy zanieczyszczonej substancjami niszczącymi rafinerie. Także rafinerie w Niemczech wstrzymały odbiór rosyjskiej ropy dostarczanej tam tranzytem przez Polskę i Białoruś.
 
Rosja doprowadziła na skraj kryzysu rafinerie w Europie Środkowej i Wschodniej, wysyłając im …

Rząd PiS milczy

Jeszcze we wtorek w południe na stronie internetowej Ministerstwa Energii nie było komunikatu o tej decyzji podjętej w reakcji na wstrzymanie w zeszłą środę odbioru przez Polskę rosyjskiej ropy naftowej dostarczanej ropociągami za pośrednictwem Białorusi. Decyzję tę podjęto po wykryciu przez Białoruś, że ropa z Rosji została zanieczyszczona chlorkami organicznymi, które gwałtownie przyspieszają korozję instalacji w rafineriach.

Czechy pomogą Orlenowi

Już w poniedziałek oficjalnie zapasy ropy naftowej uruchomił rząd Czech. To zagwarantuje stabilną pracę tamtejszym rafineriom, które należą do spółki Unipetrol, należącej do polskiego koncernu PKN Orlen.

W ostatni czwartek tranzyt zanieczyszczonej ropy naftowej z Rosji wstrzymali zarządcy rurociągów na Słowacji i Ukrainie, którymi do Czech płynie surowiec z Rosji. PKN Orlen dopiero następnego dnia poinformował o wstrzymaniu dostaw rosyjskiej ropy do czeskich rafinerii polskiego koncernu.

Agencja prasowa CzTK napisała, że po wstrzymaniu dostaw ropy z Rosji rafinerie czeskiej spółki Orlenu miały zapasy surowca na pięć dni produkcji.

Putin straszy Ukrainę odcięciem od gazu

Prezydent Rosji Władimir Putin zagroził, że Ukraina zostanie bez gazu, jeśli nie zawrze nowej umowy o tranzycie rosyjskiego surowca.
 

Na konferencji prasowej w Pekinie prezydent Rosji Władimir Putin zagroził Ukrainie, że zostanie bez gazu, jeśli nie zawrze nowej umowy o tranzycie …

Na razie bez rozwiązania

W ostatni piątek na nadzwyczajnym spotkaniu w Mińsku przedstawiciele firm rurociągowych z Białorusi, Rosji, Polski i Ukrainy wypracować mieli rozwiązanie techniczne problemu zanieczyszczonej ropy z Rosji. Polska firma PERN nie ujawniał szczegółów tego rozwiązania, ale podała, że jeszcze w piątek przekazała te propozycje do zatwierdzenia swoim klientom – czyli polskim rafineriom Orlenu i Lotosu oraz dwóm rafineriom w Niemczech.

Jak Lotos ocenia te propozycje? – Trwają analizy – zdawkowo powiedział wiceprezes Lotosu Patryk Demski.