W Europie przybywa energii wiatrowej

Belgijska farma wiatrowa na Morzu Północnym, źródło Wikipedia

Belgijska farma wiatrowa na Morzu Północnym, źródło Wikipedia

W pierwszym półroczu tego roku w Europie przybyło więcej giga watów energii wiatrowej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, wynika z raportu udostępnionego przez stowarzyszenie WindEurope. Polska na szarym końcu listy, jednak w przyszłości nad Wisłą ma przybyć nowych instalacji. W energię wiatrową inwestują również „duszące się od smogu” państwa bałkańskie.

 

 

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku przybyło dokładnie 4,9 GW nowych mocy pochodzących z energii wiatrowej. To o 0,4 GW więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Lata zastoju w Polsce odbiły się na słabym miejscu w rankingu, jednak w kolejnych edycjach powinno być lepiej dzięki nowym inwestycjom, choć do samowystarczalnej pod tym względem Szkocji jeszcze daleko. W turbiny wiatrowe inwestuje cała Europa, włącznie z Bałkanami. Kontynentalny lider pod względem produkcji energii wiatrowej na trzecim miejscu. W Niemczech zanotowano najgorsze pierwsze półrocze od 2000 r.

Francja liderem na lądzie

Z danych WindEurope wynika, że w I półroczu przyłączono 2,9 GW z elektrowni lądowych. To spadek o 0,4 w stosunku do analogicznego okresu w 2018 r. Spośród wszystkich państw europejskich liderem jest Francja, gdzie przyłączono 523 MW nowych mocy z elektrowni lądowych. Problemy Niemiec w przypadku nowych lądowych farm wiatrowych biorą się zdaniem ekspertów z trudności z uzyskaniem pozwoleń. Polska przyłączyła najmniej spośród państw ujętych w zestawieniu: 5 MW.

Eksperci stowarzyszenia prognozują, że druga połowa roku powinna być lepsza dla lądowych instalacji. Oczekuje się, że wyniki poprawią zwłaszcza kraje skandynawskie oraz Hiszpania, gdzie powinno dojść do finalizacji wolumenów z aukcji z 2017 r.

Francja zagłosowała za wolnym handlem z Kanadą

Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za przyjęciem Kompleksowej Umowy Gospodarczo-Handlowej z Kanadą (CETA). Debatę poprzedziła kilkugodzinna gorąca debata w parlamencie, jednak opozycja nie była w stanie zablokować ratyfikacji pomimo braku jedności rządzącego Naprzód Republiko!
 

 

Francja tym samym stała się 14. państwem Unii Europejskiej, …

Wielka Brytania na morzu

Dane WindEurope wskazują, że w analizowanym okresie przyłączono 1,9 GW nowych mocy z elektrowni usytuowanych na morzu. Najwięcej w Wielkiej Brytanii (931 MW), Danii (374 MW), która tym samym nadrobiła zaległości w z elektrowni lądowych (6 MW). Następnie w Belgii (370 MW) i w Niemczech (252 MW).

Na nowe elektrownie przeznaczono łącznie 8,8 mld euro, z czego 6,4 mld w te, znajdujące się na lądzie i 2,4 mld w umieszczone na morzu. Według WindEurope, państwom Starego Kontynentu trudno będzie osiągnąć cele zakładane przez Komisję Europejską z obecnym tempem budowy nowych farm wiatrowych w kontekście bezemisyjnych gospodarek do 2050 r.

Wielka Brytania: Boris Johnson kompletuje nowy rząd

Mianowany już oficjalnie premierem Boris Johnson wyznaczył pierwszych nowych ministrów. W składzie gabinetu znalazło się kilku członków rządu jego poprzedniczki, ale są też nowe twarze. Nie znalazło się natomiast miejsce dla kontrkandydata Johnsona w wewnątrzpartyjnych wyborach – Jeremy’ego Hunta.
 

Boris Johnson …

Jaka przyszłość w Polsce?

Polska notuje zastój w przypadku podłączania nowych mocy, jednak sytuacja powinna się poprawić w najbliższych latach. Kilkanaście dni temu doszło do podpisania umowy, na mocy której GE Renewable Energy przy wsparciu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zobowiązało się do dostarczenia 81 nowych turbin wiatrowych dla elektrowni w gminie Potęgowo w powiecie słupskim. Nowa inwestycja – pierwsza od trzech lat w odnawialne źródła energii w Polsce – dostarczy 220 MW i zwiększy wolumen elektrowni do 800 MW.

Kilka tygodni wcześniej inwestycję w OZE zapowiedziała litewska państwowa spółka Lietuvos Energija (LE). Farma wiatrowa LE powstanie do 2021 r. na Pomorzu i zwiększy wolumen o 94 MW. Litewska firma zapowiedziała także dalsze inwestycje nad Wisłą. Pod koniec maja zmianę w strategii ogłosiła także państwowa spółka Tauron, której celem jest osiągnięcie w ciągu najbliższych lat do 65 proc. udziału OZE w miksie energetycznym. Firma planuje do 2025 r. inwestycje m. in. w farmy w lądowe i morskie farmy wiatrowe. Zainteresowanie stawianiem morskich elektrowni wyraził także państwowy koncern naftowy Orlen. Spółka poszukuje partnerów do inwestycji na Morzu Bałtyckim. Na początek powstanie farma o mocy 1200 MW, jednak w planach są dalsze inwestycje.

Miliardowy program rządu na wsparcie fotowoltaiki i prosumentów

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wczoraj, że rząd przeznaczy miliard złotych na program „Mój Prąd”. Zakłada on dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych i promocję energetyki prosumenckiej. 

Bałkany także inwestują

Kilka tygodni temu EURACTIV.pl pisał o „duszących się od smogu Bałkanach”. Zła sytuacja być może ulegnie zmianie w perspektywie kilku najbliższych lat. Podczas niedawnej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w Belgradzie podpisano umowę opiewającej na około 120 mln euro, której efektem będzie farma wiatrowa o mocy 85 MW, wybudowana w okręgu Wojwodina.

Nowe turbiny powstaną także w Chorwacji – a dokładnie 18 o mocy 58 MW. Staną w Korlat dzięki kooperacji grupy Nordex i państwowej spółki HEP. Ponadto tylko w ostatnich kilku miesiącach ogłoszono realizację nowych farm wiatrowych w innych państwach regionu. EBOR udzieli kredytu na kwotę ponad 70 mln euro na elektrownie o mocy 137 MW w Kosowie. Z kolei firma wpd Adria planuje przeznaczyć 1,5 mld euro na inwestycje w Bośni i Hercegowinie, by wybudować imponujący system parków wiatrowych w rejonie m. in. miasta Livno. Plan zakłada turbiny o mocy 900 MW w BiH oraz dodatkowe 300 MW w Chorwacji. Prace miałyby zakończyć się do 2030 r.

Europejski Bank Inwestycyjny zwiększa zaangażowanie na Bałkanach Zachodnich

Zakończony w piątek Szczyt Bałkanów Zachodnich nie przyniósł żadnych przełomowych deklaracji politycznych. Jednak trzy dni spotkań i debat nie poszły zupełne na marne. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zapowiada zwiększenie zaangażowania finansowego w państwach regionu, wskazując Polskę jako przykład do naśladowania.
 

 

Decyzję …