USA i Rumunia wybudują elektrownię jądrową

usa-i-rumunia-atom-energia-atomowa-nu-scale-klimat

Elektrownia atomowa / Zdjęcie via unsplash.com

Stany Zjednoczone i Rumunia ogłosiły we wtorek plany budowy „pierwszego w swoim rodzaju” małego reaktora modułowego (SMR) w Rumunii.

 

 

Biały Dom w oświadczeniu przekazał, że wdrożenie tej technologii będzie ważnym czynnikiem przyczyniającym się do dekarbonizacji sektora energetycznego i zeroemisyjnej przyszłości.

„Nasze partnerstwo wprowadzi technologię SMR do Rumunii, pozycjonując amerykańską technologię jako lidera w globalnym wyścigu o wdrożenie SMR. Umowa obejmować będzie sześciomodułową elektrownię NuScale, gdzie początkowo powstanie ponad 3,7 tys. miejsc pracy, a docelowo może ich być nawet 30 tys., w miarę rozwoju projektu”, głosi komunikat administracji USA.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis rozmawiał podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow z Johnem Kerrym, specjalnym wysłannikiem USA ds. klimatu o współpracy między obydwoma krajami w zakresie rozwoju, produkcji i wykorzystania technologii niskoemisyjnych.

Politycy poruszyli też kwestię współpracy dwustronnej w zakresie energii jądrowej i odnawialnej, także w dziedzinie magazynowania energii i elektryfikacji transportu. W ubiegłym roku Waszyngton i Bukareszt podpisały porozumienie o współpracy, celem modernizacji i rozszerzenia rumuńskiego programu energetyki jądrowej.