UE: Ponad 300 tys. ludzi rocznie umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza

unia-europejska-polska-niemcy-smog-czyste-powietrze-klimat-zdrowie-ekologia-płuca-PM-2,5

Smog w mieście (Photo by Photoholgic on Unsplash)

Raport w tej sprawie opublikowała Europejskiej Agencji Środowiska (EEA). Najwięcej osób miało z powodu zanieczyszczenia powietrza umrzeć przedwcześnie w Niemczech, ale – w przeliczeniu na liczbę mieszkańców – najwięcej było ich w… Polsce.

 

 

Jak policzyła EEA, w 2019 r. z powodu zanieczyszczeń tzw. pyłem zawieszonym, czyli szkodliwymi dla zdrowia drobnymi cząstkami, które są pozostałością głównie po spalaniu różnych rzeczy, zmarło przedwcześnie 307 tys. osób.

To co prawda o 10 proc. mniej niż w 2018 r., gdy liczbę zgonów z powodu nadmiernej obecności cząstek PM 2,5 (czyli cząstek zawieszonych o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą dzięki temu wnikać głęboko do płuc, a potem krwi) oszacowano na 346 tys., ale wciąż ten rodzaj zanieczyszczeń to największe środowiskowe zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i pociąga za sobą tyle samo ofiar co palenie tytoniu czy niezdrowa dieta.

COP26: Zawarto porozumienie, ale osłabione. Zamiast rezygnacji z węgla, jest "ograniczanie zużycia"

Uczestniczące w zorganizowanym pod egidą ONZ szczycie klimatyczny COP26 w Glasgow państwa wynegocjowały ostateczny kształt nowego porozumienia.

Szkodliwe pyły zawieszone

Cząstki PM 2,5 mogą wywoływać lub nasilać takie problemy zdrowotne jak choroby serca i płuc, a także prowadzić do nowotworów oraz udarów. U dzieci zaś zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji układu oddechowego oraz astmy.

EEA osobno liczy natomiast przedwczesne zgony związane z innymi, mniej śmiercionośnymi zanieczyszczeniami powietrza – emitowanym głównie przez samochody, ciężarówki oraz elektrociepłownie dwutlenkiem azotu (ok. 40 tys. zgonów w 2019 r.) oraz ozonem przypowierzchniowym również związanym z transportem, a także z przemysłem (16,8 tys. zgonów).

W obu tych przypadkach spadki w porównaniu z rokiem ubiegłym były jeszcze większe niż w przypadku cząstek PM 2,5, bo odpowiednio o 25 proc. i 13 proc.

Branża paliw kopalnych wysłała na szczyt klimatyczny COP26 najwięcej delegatów

Przedstawiciele branży paliw kopalnych stanowią największą grupę z delegatów – większą niż jakakolwiek delegacja państwowa czy branżowa.

Ofiar smogu na szczęście z dekady na dekadę coraz mniej

Wszystkich tych zanieczyszczeń jest według EEA w powietrzu w Europie mniej, bo coraz bardziej ograniczane są emisje zanieczyszczeń, choć akurat w ubiegłym roku wystąpiły także bardzo korzystne warunki pogodowe, co sprawiło, że smogu było mniej i szybciej się rozwiewał

Trend spadkowy jest jednak stały. Jeszcze w latach 90. XX w. liczbę ofiar samych tylko pyłów zawieszonych szacowano na 1 mln rocznie, ale w 2005 r. było to już 450 tys. Jeszcze w tej dekadzie prawdopodobne jest zejście poniżej 300 tys., ale EEA wskazuje, że gdyby państwa członkowskie UE zrealizowały wytyczne WHO na temat redukcji zanieczyszczeń, to przedwczesnych zgonów byłoby rocznie mniej niż 150 tys.

Wytyczne WHO zostały we wrześniu zaostrzone po raz pierwszy od 2005 r. Kolejne badania potwierdziły bowiem duży wpływ zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia ludzi. „Inwestowanie w czystsze ogrzewanie, transport. rolnictwo i przemysł to poprawa zdrowia, produktywności i jakości życia mieszkańców Europy i to przede wszystkim tych najbardziej narażonych mieszkańców” – skomentował raport dyrektor EEA Hans Bruyninck.

COP26: Deklaracja Polski ws. odejścia od węgla. Rzecznik ministerstwa precyzuje. Eksperci krytykują

W trakcie szczytu klimatycznego COP26 w szkockim Glasgow, Polska zobowiązała się do stopniowego odejścia od węgla.

Najgorszej w Niemczech, Włoszech i Polsce

Najwięcej osób zmarło według unijnej agencji w 2019 r. przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza w Niemczech – 53,8 tys., a na drugim miejscu znalazły się Włochy – 49,9 tys. Trzecie miejsce zajęła natomiast Polska – 39,3 tys., ale w to naszym kraju przypada najwięcej takich zgonów w przeliczeniu na głowę mieszkańca.

Na kolejnych miejscach znalazły się Francja – 29,8 tys. przedwczesnych zgonów oraz Hiszpania – 23,3 tys. WHO szacuje, że w skali całego świata zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do ponad 7 mln przedwczesnych śmierci rocznie.