UE sprowadzi skroplony gaz ziemny z Egiptu i Izraela

UE podpisała memorandum o współpracy gazowej z Egiptem i Izraelem, źródło: Twitter/Kadri Simson (@KadriSimson)

UE podpisała memorandum o współpracy gazowej z Egiptem i Izraelem, źródło: Twitter/Kadri Simson (@KadriSimson)

Unia Europejska podpisała memorandum na temat zwiększenia dostaw gazu ziemnego, które obejmuje także pomoc w zwiększeniu jego produkcji i poszukiwaniach nowych złóż we wschodniej części Morza Śródziemnego.

 

Memorandum podpisano w Kairze podczas Forum Gazowego Wschodniego Morza Śródziemnego. Ma obowiązywać przez conajmniej trzy lata, ale jeśli nikt nie zgłosi sprzeciwu, automatyczni zostanie przedłużona o kolejne dwa. Właściwa umowa, precyzująca szczegóły, ma zostać zawarta jeszcze tego lata.

Na razie nie wiadomo ile gazu i do jakich docelowo krajów sprowadzono by z Egiptu i Izraela. Oba te kraje, dzięki odkryciu podmorskich złóż surowca, stają się jego znaczącymi eksporterami.

Sam tylko Egipt ma – według szacunków szacunków koncernu BP – 2,186 bln m3 udokumentowanych rezerw gazu ziemnego w podmorskich złożach. Oznacza to, że kra jest na 16. miejscu na świecie pod względem bogactwa złóż.

Kłopot w tym, że egipska infrastruktura do wydobycia surowca jest przestarzała albo wręcz nieczynna. Wydobycie gazu załamało się w 2011 r. po rewolucji związanej z Arabską Wiosną i dotąd nie powróciło do dawnej skali.

Przyszłość energetyki w czasie wojny. Perspektywa Polski, Niemiec i Czech

Jak na wdrażanie postulatów Europejskiego Zielonego Ładu wpłynęła wojna i jak Praga, Berlin i Warszawa odchodzą od rosyjskich surowców?

Simson: To historyczne porozumienie

W myśl podpisanego memorandum UE ma pomóc Egiptowi w zwiększeniu wydobycia, a także w poszukiwaniu i eksploatacji nowych żłóż. Unijna komisarz ds. energii Kadri Simson uznała podpisane Kairze w obecności szefowej Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen memorandum za „historyczne”.

„Izrael i Egipt to dwaj wiarygodni strategiczni partnerzy. Będziemy mogli liczyć na dostawy skroplonego gazu z tych dwóch krajów i całego regionu śródziemnomorskiego dzięki egipskie infrastrukturze” – napisała na Twitterze komisarz Simson.

Nowa umowa gazowa z Izraelem i Egiptem ma pomóc UE uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji. Obecnie 40 proc. tego surowca na unijnym rynku pochodzi z kierunku rosyjskiego. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę UE przyspieszyła pracę na uniezależnianiem się tego źródła dostaw.

Jeszcze do końca tego roku UE chce tę zależność zmniejszyć o dwie trzecie, a na przełomie lat 2026-2027 całkowicie zaprzestać importu gazu z Rosji.