UE i Ukraina zawarły surowcowe partnerstwo

UE podpisała z Ukrainą umowę o strategicznym partnerstwie surowcowy, (Photo by Albert Hyseni on Unsplash)

UE podpisała z Ukrainą umowę o strategicznym partnerstwie surowcowy, (Photo by Albert Hyseni on Unsplash)

Strategiczne partnerstwo ma dotyczyć przede wszystkim integracji łańcuchów dostaw surowców na linii UE-Ukraina. Ma się to jednak odbyć przy jednoczesnym dostosowywaniu norm górniczych czy środowiskowych.

 

Umowę o strategicznym partnerstwie surowcowym podpisali w Kijowie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič oraz premier Ukrainy Denys Szmyhal. Zrobili to w obecności komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry’ego Bretona.

„Jestem zaszczycony, że mogę rozpocząć w imieniu UE to strategiczne partnerstwo w zakresie surowców i baterii z Ukrainą. Ten nowy rozdział we współpracy UE-Ukraina nie tylko wzmocni nasze więzi polityczne, ale także przyniesie szeroki wachlarz możliwości dla unijnego i ukraińskiego przemysłu oraz ostatecznie pomoże w tworzeniu i utrzymaniu lokalnych miejsc pracy” – powiedział wiceszef KE.

Z kolei komisarz Breton stwierdził, że „cieszy się, widząc konkretne wyniki planu działania KE w sprawie surowców krytycznych.” „Partnerstwo z Ukrainą przyczyni się do zróżnicowania dostaw surowców do UE i stawienia czoła niektórym strategicznym zależnościom. Wysoki potencjał rezerw surowców krytycznych na Ukrainie, wraz z potrzebą modernizacji przemysłu wydobywczego stanowią solidną podstawę dla obustronnie korzystnego partnerstwa” – dodał.

Europejscy producenci energii elektrycznej domagają się cła węglowego na import wodoru

Chcą chronić europejską produkcję neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla wodoru przed konkurencją ze strony krajów trzecich.

KE ma plan działania ws. surowców krytycznych

Podpisane w Kijowie porozumienie jest bowiem kolejnym elementem realizacji planu działań na rzecz pozyskiwania surowców krytycznych z państw trzecich bogatych w zasoby naturalne. KE przedstawiła ów plan we wrześniu ubiegłego roku.

Łatwiejszy dostęp do surowców w krajach trzecich oznacza jednak także zobowiązanie do surowcowego wsparcia krajów, które podpisały umowę z UE. Chodzi bowiem o obopólną integrację łańcuchów dostaw.

Ważne jest jednak także to, aby dostosowane były jednocześnie ramy regulacyjne dotyczące górnictwa, a zwłaszcza kryteriów środowiskowych. Ukraina jest drugim po Kanadzie państwem, z którym UE podpisała porozumienie o partnerstwie surowcowym.

Ukraina jednak bardzo liczy na to, że dzięki współpracy z UE uda jej się zmodernizować sektor górniczy, a także ściągnąć do kraju inwestycje. „Chcemy stworzyć nowe miejsca pracy” – powiedział premier Denys Szmyhal.

Dziś UE zaprezentuje nowy pakiet dla klimatu. Czym jest Fit for 55? [AKTUALIZACJA]

Już w środę (14 lipca) zostanie przedstawiony pakiet legislacyjny dotyczący klimatu i energii – Fit for 55. Czego możemy się spodziewać?

Polska zainteresowana sprowadzaniem surowców mineralnych

Dla Polski szczególnie ważne jest jednak właśnie Memorandum of Understanding podpisane wczoraj (13 lipca) w Kijowie. Chodzi przede wszystkim o kwestię surowców mineralnych. Polska chce bowiem importować więcej minerałów z Ukrainy, ale także inwestować w przedsięwzięcia na Ukrainie.

„Dodatkowo powołane partnerstwo jest okazją do zaktualizowania współpracy pomiędzy służbami geologicznymi, które będą mogły prowadzić wspólne badania i projekty w obszarze łańcucha dostaw surowców krytycznych. Porozumienie może się również przyczynić do poprawy klimatu inwestycyjnego dla polskich przedsiębiorców” – mówił wiceminister klimatu i środowiska i jednocześnie Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio, który także uczestniczył w konferencji, na której podpisano porozumienie z Ukrainą.

Polska, która stale rozwija na swoim terytorium produkcję baterii litowo-jonowych czy magazynów energii, potrzebuje sprowadzać więcej potrzebnych do tego minerałów, a jednym z kierunków importu jest właśnie Ukraina.

Europa pojedzie na polskich bateriach litowo-jonowych?

Baterie litowo-jonowe dla pojazdów elektrycznych stały się jedną ze specjalności polskiego eksportu.

Ukraina zacznie eksportować lit?

Chodzi przede wszystkim o import niezbędnego do tworzenia ogniw litowo-jonowych litu, ale także kobaltu. Ukraina zajmuje obecnie 28. miejsce na świecie w eksporcie potrzebnych do produkcji elektroniki minerałów, ale – jak zapowiadał premier Szmyhal, chce je poprawić.

„Na Ukrainie mamy złoża 117 ze 120 występujących na świecie ważnych w przemyśle minerałów” – zachwalał szef ukraińskiego rządu. Ale wiele złóż nie jest do tej pory eksploatowanych, bo potrzeba, aby ktoś w to zainwestował.

Tak jest w przypadku litu, którego dwa potencjalne złoża odkryto na Ukrainie. Wydobycie nie jest jednak prowadzone obecnie z żadnego z nich.