Parlament Europejski: Spór europosłów o kopalnię Turów. Czesi chcą jej zamknięcia

Według Czechów w wyniku wydobycia węgla w kopalni Turów pogarszają się warunki hydrologiczne po czeskiej stronie granicy.

Według Czechów w wyniku wydobycia węgla w kopalni Turów pogarszają się warunki hydrologiczne po czeskiej stronie granicy. / Zdjęcie via unsplash

Komisja petycji Parlamentu Europejskiego wezwała Komisję Europejską do podjęcia „energicznych działań” wobec Polski w związku z działalnością kopalni węgla brunatnego Turów. Dalszego wydobycia w kopalni Turów bronią polscy europosłowie z PiS, którzy złożyli oddzielną petycję.

 

 

Kopalnia Turów znajduje się  tuż przy granicy Polski, Czech i Niemiec, w okolicach Bogatyni. Według Czechów w wyniku wydobycia węgla w kopalni pogarszają się warunki hydrologiczne po czeskiej stronie granicy.

Czechy od dawna kwestionują przedłużenie koncesji na wydobycie węgla dla kopalni Turów. Zakończenie wydobycia zmusiłoby należącą do PGE elektrownię Turów do pozyskiwania paliwa z innych źródeł.

Czechy: Działania wobec Turowa nie są antypolskie

Decyzja europarlamentarzystów to efekt obrad nad petycją złożoną przez czeskiego europosła Tomasza Zdechovskiego, podpisaną przez 13 tys. osób. Według skarżących działalność kopalni węgla brunatnego Turów może sprawić, że mieszkańcy graniczącego w tym miejscu z Polską kraju (odpowiednik województwa) libereckiego zostaną pozbawieni wody pitnej.

W wystąpieniu Zdechovsky apelował, by nie traktować jego inicjatywy jako działania przeciw Polsce. „Drodzy polscy koledzy, nikt z was nie może mi zarzucić, że nie lubię Polski, że mam coś przeciw waszemu krajowi”, podkreślił, podkreślając, że „od sześciu lat, odkąd sprawuje swój mandat” stara się wspierać relacje polsko-czeskie. W przypadku kopalni Turów zarzucił jednak polskim władzom „arogancję”, której wyrazem ma być, jak twierdził, brak komunikacji ze stroną czeską i nie branie pod uwagę czeskiego stanowiska.

„Nie możemy akceptować, by jakaś spółka czy organ podejmowały decyzję bez konsultacji z drugą stroną”, mówił europoseł twierdząc, że chce zaprosić polskich partnerów do wspólnych rozmów.

Czechy: Kopalnia Turów z nielegalnie przedłużoną koncesją na wydobycie węgla?

Nawet 30 tys. osób w Czechach może stracić dostęp do wody z powodu przedłużenia wydobycia węgla w kopalni Turów

Turów: Petycję złożyli także polscy europosłowie

Swoją petycję w obronie Kopalni i Elektrowni Turów złożyli także Europosłowie PiS. Pod dokumentem podpisało się 30 tys. przeciwników likwidacji kompleksu.

Europoseł Kosma Złotowski (PiS) tłumaczył we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli, że pod polska petycją, która została złożona w komisji petycji europarlamentu, podpisali się przede wszystkim Polacy, ale również Czesi i Niemcy. “Nam zależy, aby te dwie petycje (polska i czeska) był rozpatrywane wspólnie, bo dotyczą tej samej materii. Prawdopodobnie uda się do tego doprowadzać”, podkreślił polityk PiS.

W marcu Kopalnia Turów otrzymała przedłużenie koncesji na wydobycie o sześć kolejnych lat pomimo negatywnego oświadczenia wydanego przez rząd Czech. Turów stara się także o przedłużenie koncesji do 2044 r., czyli do całkowitego wyczerpania pokładów węgla.

Komisja Europejska: Zgoda na warunkowe przejęcie Lotosu przez PKN Orlen. Jakie są szczegóły?

Komisja warunkowo zatwierdziła przejęcie Lotosu przez PKN Orlen. Jakie są szczegóły decyzji unijnej egzekutywy?

Kopalnia to tysiące miejsc pracy

Po 2044 r., zgodnie z polityką Europejskiego Zielonego Ładu, tereny turoszowskiego kompleksu energetycznego zostaną poddane rekultywacji. W ramach odnowionej w 2020 r. koncesji Kopalnia Turów prowadzi swoja działalność górniczą na zmniejszonym o ponad polowe obszarze górniczym w stosunku do obszaru określonego w starej koncesji z 1994 r.

Przedłużenie pracy Kopalni Turów gwarantuje dalszą pracę Elektrowni Turów, a tym samym dostawy prądu do ponad 3 mln gospodarstw domowych.

W kopalni i elektrowni Turów pracuje obecnie 3,6 tys. osób. Do tego, jak wylicza PGE, co najmniej trzy, cztery razy więcej pracuje w firmach kooperujących. PGE przekonuje, że przedłużenie wydobycia oznacza zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Elektrownia Turów odpowiada za 5 proc. wszystkich mocy elektrowni cieplnych w Polsce – to około 2 GW. PGE zainwestowała około 5 mld zł w ostatnich latach w elektrownię, m.in. w modernizację bloków.

Koncern energetyczny poinformował w połowie kwietnia, że w ramach koncesji do 2044, o jaką będzie się starał, chciałby pozyskać 289 mln ton węgla. Od 1947 r. w Turowie do 2019 r. wydobyto łącznie 933 mln ton.

 

Disclaimer: Projekt sfinansowano przy wsparciu Komisji Europejskiej. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie poglądy autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji zawartych w tym tekście.

TSUE zabrał głos ws. afery Volkswagena. Skorzystają też Polacy

Polacy poszkodowani w wyniku afery spalinowej Volkswagena mogą pozywać tę firmę przed krajowe sądy – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Uznał bowiem, że niemiecki koncern może być pozywany tam, gdzie sprzedawał wadliwe samochody.