Turkmenistan-UE: Będzie współpraca w sektorze energetycznym?

Całkowite zasoby gazu w Turkmenistanie szacowane są na 50 bln m3. Źródło: https://www.oilgas.gov.tm

Całkowite zasoby gazu w Turkmenistanie szacowane są na 50 bln m3. Źródło: http://www.oilgas.gov.tm

Całkowite zasoby gazu w Turkmenistanie szacowane są na 50 bln m3 – poinformował niedawno prezes państwowej spółki Turkmengas Myrat Archayev. Rezerwy tego paliwa w Turkmenistanie stanowią 10 proc. światowych zasobów.

 

Aszchabad sprzedaje obecnie gaz chociażby do Iranu, Pakistanu i Afganistanu. Jest także największym dostawcą surowca do Chin.

Spotkanie Turkmenistan – UE

Spotkanie z Christianem Bergerem, szefem delegacji UE, odbyło się w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Turkmenistanu w Brukseli. W trakcie rozmów strony omówiły dalsze kroki zmierzające do rozszerzenia współpracy w sektorze energetycznym. „W tym kontekście strony odnotowały zbliżające się wizyty delegacji Turkmenistanu” – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Turkmenistanu.

Ambasador UE w Armenii: Potencjał stosunków handlowych Armenia-UE jest wciąż duży i niewykorzystany

„Unia Europejska przywiązuje wielką wagę do konstruktywnego dialogu z Armenią” – powiedział ambasador UE w Armenii Piotr Świtalski.
 

Stwierdził tak na posiedzeniu Komisji Współpracy Handlowej między Armenią a UE, które odbyło się w Erywaniu w ostatni wtorek (25 września).
Perspektywy rozwoju współpracy
Według …

W maju ogłoszono, że Unia Europejska i Turkmenistan są zaangażowane w realizację projektu rurociągu transkaspijskiego, mającego na celu sprowadzenie turkmeńskiego gazu na rynek europejski.

Negocjacje dotyczące dostawy turkmeńskiego gazu do Europy prowadzone są od 2011 r. za pomocą Południowego Korytarza Gazowego, który obejmuje również projekt transkaspijski i jest ważnym projektem energetycznym dla UE.

W maju 2015 r. Deklaracja z Aszchabadu dotycząca współpracy energetycznej została podpisana przez ministrów energetyki Azerbejdżanu, Turcji, Turkmenistanu i wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii energetycznej Marosa Sefcovicia.

Projekt wybudowania gazociągu o długości 300 km wzdłuż dna Morza Kaspijskiego do wybrzeży Azerbejdżanu jest optymalny do dostarczania zasobów turkmeńskich na rynek europejski.

Sąd Konstytucyjny Mołdawii tymczasowo zawiesił uprawnienia prezydenta Igora Dodona

Sąd stwierdził 24 września, że uprawnienia prezydenta zostają zawieszone, ponieważ nie zatwierdził on zgłoszonych przez premiera Pavla Filipa kandydatów na ministra zdrowia oraz ministra rolnictwa, rozwoju regionalnego i ochrony środowiska.
 

„Sąd uznał, że zaszły okoliczności uzasadniające tymczasowe zawieszenie uprawnień prezydentowi z …

Paliwo turkmeńskie może być transportowane dalej i dostarczane do Turcji, która graniczy z krajami UE. Gazociąg Transkaspijski mógłby stać się częścią kilku dużych projektów, w tym AGRI (połączenie międzysystemowe Azerbejdżan-Gruzja-Rumunia) oraz TANAP, którego uczestnikami są Azerbejdżan i Turcja.