Bułgaria: Premier obiecuje przyspieszenie budowy rosyjskiego gazociągu Turkish Stream

Premier Bułgarii Bojko Borysow zapowiada ukończenie bułgarskiej części Tureckiego Potoku do końca 2020 r.

Premier Bułgarii Bojko Borysow zapowiada ukończenie bułgarskiej części Tureckiego Potoku do końca 2020 r. / Zdjęcie via flickr.com @EU2017EE (CC BY 2.0)

Bułgaria zapewnia Serbię o przyspieszeniu budowy swojej części gazociągu Turecki Potok (Turkish Stream). Bułgarski odcinek inwestycji jest opóźniony o kilka miesięcy. Oba państwa przekonują, że nowy gazociąg przyczyni się do dywersyfikacji dostaw gazu w regionie.

 

 

Premier Bułgarii Bojko Borysow powiedział w poniedziałek (1 czerwca), że inwestycja jest korzystna dla obu państw, ponieważ przyczyni się do dywersyfikacji dostaw gazu, a przez to zapewni konkurencyjne ceny tego surowca w regionie.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Turecki Potok szansą dla państw bałkańskich?

Premier Bułgarii oraz prezydent Serbii Aleksandar Vuczić wizytowali w poniedziałek plac budowy. Borysow zapewnił serbskiego prezydenta, że budowa bułgarskiego odcinka gazociągu Turecki Potok zostanie przyśpieszona.

Serbska część (400 km) gazociągu jest od dawna ukończona, podczas gdy Bułgarzy mają kilkumiesięczne opóźnienie. 1 czerwca gaz miał popłynąć przez Bułgarię w kierunku Austrii i Węgier. Obecnie realny termin ukończenia inwestycji to koniec br.

Komisja Europejska zainwestowała w wybudowanie gazowego połączenia miedzy Bułgarią i Serbią, co pozwoli w przyszłości na przesyłanie gazociągiem błękitnego paliwa z Azerbejdżanu.

„Projekt jest wspierany zarówno przez Waszyngton, jak i Moskwę, ponieważ pozwala na rzeczywistą dywersyfikację dostaw w regionie”, powiedział bułgarski szef rządu. „Gazociąg bałkański będzie mógł tłoczyć zarówno gaz rosyjski, amerykański, katarski i azerski. Każdy będzie mógł dostarczać i odbierać gaz”, podkreślił Borysow. 

Turkish Stream to rosyjski gazociąg, który ułożono przez Morze Czarne. Omija on Ukrainę i dostarcza gaz do Turcji oraz państw Europy Południowej i Środkowej. Przez Bułgarię wytyczono trasę głównej lądowej odnogi Turkish Stream, którą surowiec Gazpromu popłynie do Europy Środkowej. W Bułgarii gazociąg funkcjonuje pod nazwą Bałkańskiego Potoku (Balkan Stream).

Bułgarska część gazociągu Turecki Potok będzie miała długość 308 km.