Timmermans: Gaz odegra „pewną rolę” w transformacji energetycznej

Wiceprzewodniczący KE: Gaz może odebrać pewną rolę w osiąganiu w UE neutralności klimatycznej (źródło: Unsplash/American Public Power Association)

Wiceprzewodniczący KE: Gaz może odebrać pewną rolę w osiąganiu w UE neutralności klimatycznej (źródło: Unsplash/American Public Power Association)

Odpowiadający za Zielony Ład wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans stwierdził, że gaz ziemny będzie odgrywał pewną rolę w transformacji Unii Europejskiej w kierunku neutralności klimatycznej. Nie będzie jednak odejścia od celu neutralności klimatycznej do 2050 r.

 

Podczas konferencji prasowej prezentującej szczegóły projektu nowych Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027 Frans Timmermans oświadczył, że gaz „odegra rolę w transformacji energetycznej”.

To odpowiedź na skierowany w ubiegłym tygodniu przez 8 państw członkowskich (oprócz Polski także Bułgarię, Czechy, Grecję, Litwę, Rumunię, Słowację i Węgry) list do KE, w którym przekonywały one, że technologie gazowe będą narzędziem niezbędnym do osiągnięcia neutralności klimatycznej do połowy XXI wieku.

Osiem stolic argumentowało, że transformacja oparta jedynie o odnawialne źródła energii okaże się nieskuteczna z powodu wysokich kosztów wdrażania OZE na szeroką skalę w szybkim tempie, a także, że gaz może stanowić zabezpieczenie dla systemu elektroenergetycznego opartego o OZE.

W tym kontekście apelowano także, aby UE mogła zapewniać finansowanie dla projektów opartych o niskoemisyjne technologie gazowe, wykorzystujące nie tylko gaz ziemny, ale także biogaz czy wodór.

Europejski Bank Inwestycyjny podjął bowiem w listopadzie ubiegłego roku decyzję o tym, że swojego wsparcia inwestycyjno-kredytowego będzie udzielać jedynie tym projektom energetycznym, które nie będą oparte o paliwa kopalne. Taka polityka ma być prowadzona od 2021 r.

Polska i 7 innych państw chce włączenia gazu do unijnej polityki klimatycznej

Koalicję zawiązały Bułgaria, Czechy, Grecja, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

Timmermans: Gaz może zostać uwzględniony

Komisja Europejska, która jeszcze w poprzedniej kadencji promowała całkowite odejście od paliw kopalnych, teraz zdaje się przychylać do tego, aby jednak uwzględnić gaz w działaniach na rzecz neutralności klimatycznej do 2050 r.

„Myślę, że to ważne, abyśmy spojrzeli na istniejącą infrastrukturę gazową i infrastrukturę LNG, żeby przekonać się, czy w jakimś zakresie moglibyśmy ją wykorzystać dla wodoru lub w jakiś sposób dostosować do wykorzystania wodoru” – stwierdził Timmermans.

I zaraz dodał, że „gaz ziemny będzie, przez jakiś czas, ciągle odgrywał rolę jako paliwo przejściowe”. Zastrzegł jednak, że KE podtrzymuje cel osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r., jak również plan, aby do września przygotować ocenę możliwości podniesienia celów ograniczenia emisji CO2 do 2030 r. w granicach 50-55 proc.

Później tej jesieni KE ma także przedstawić konkretne propozycje legislacyjne w dwóch powyższych sprawach. „To nam pozwoli być przygotowanym do konferencji klimatycznej w Glasgow pod koniec roku” – powiedział.

Krótko potem jednak nadeszło jednak ostateczne potwierdzenie, że planowana początkowo na listopad 2020 r. Konferencja Klimatyczna COP26 odbędzie się z powodu pandemii koronawirusa dopiero w przyszłym roku.

Mówiło się o tym już na początku kwietnia, ale dopiero wczoraj wieczorem brytyjski minister biznesu Alok Sharma, który jest przewodniczącym tej konferencji, oficjalnie poinformował o jej nowym terminie. COP26 odbędzie się w Glasgow w dniach 1-12 listopada 2021 r.

63 mld euro dla Polski w ramach Funduszu Odbudowy. Jest nowy projekt budżetu na lata 2021-2027

Przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawiła dziś w Parlamencie Europejskim nowy projekt Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej po 2020 r.

Jak miałby zostać uwzględniony gaz?

Nie wiadomo jednak jeszcze, w jaki sposób KE miałaby uwzględnić gaz i technologie gazowe w planie transformacji energetycznej. Środowa znowelizowana propozycja siedmioletniego budżetu po 2020 r. zakłada przeznaczenie 25 proc. środków na wydatki związane z klimatem.

Ale na przykład wszystkie pieniądze z nowego antykryzysowego mechanizmu naprawczego, w tym także te nieprzeznaczone na zielone inwestycje, będą musiały spełniać pewne warunki związane z dążeniem do ograniczenia emisji CO2.

Kraje ubiegające się o wsparcie z tego mechanizmu będą musiały opracować specjalne plany wydatków, a Bruksela oceni, czy nie są one sprzeczne z unijnymi celami klimatycznymi. „Jeśli plany nie będą z nimi zgodne, nie uzyskają wsparcia finansowego z Unii Europejskiej” – potwierdził wczoraj (28 maja) Frans Timmermans.

Finansowanie inwestycji gazowych wyklucza też powiększony w nowym projekcie budżetu do 40 mld euro Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. „Ten fundusz wyklucza wszelkiego rodzaju inwestycje w paliwa kopalne, w tym także w gaz ziemny” – potwierdziła w rozmowie z Reutersem komisarz ds. energii Kadri Simmons.

Unia Europejska sfinansuje tylko zielone gazociągi?

Mimo pandemii unijna egzekutywa cały czas walczy o Europejski Zielony Ład

Ekspertka: Gaz może odegrać w planach KE tylko przejściową rolę

Inwestycje gazowe zaliczają się także do tych projektów, których od przyszłego roku nie będzie finansował Europejski Bank Inwestycyjny. Ale zdaniem dr Aleksandry Gawlikowskiej-Fyk z Forum Energii dyskusja o technologiach gazowych w samej KE trwa już od pewnego czasu.

O ile bowiem większość krajów z zachodniej Europy nie potrzebuje już żadnej nowej infrastruktury gazowej i nie potrzebuje wytwarzać nowej mocy, o tyle w naszym regionie wygląda to zupełnie inaczej.

Ale zdaniem ekspertki, wykorzystanie gazu w dochodzeniu do neutralności klimatycznej może być tylko przejściowe i Polska oraz pozostałe optujące za uwzględnieniem tych technologii kraje muszą to podkreślać, jeśli chcą uzyskać dodatkową swobodę w korzystaniu z technologii gazowych w energetyce.

„Musimy sobie jasno zdawać sprawę z tego, że potrzebny jest konkretny plan transformacji energetyki. Musimy mieć pomysł jak wycofać się z węgla, ale także jaka ma być przyszła rola gazu w Polsce w kontekście neutralności klimatycznej” – mówi EURACTIV.pl dr Gawlikowska-Fyk.