Europejscy Zieloni rozważają pozwanie Komisji Europejskiej w związku z zasadami unijnej taksonomii

Thomas Waitz

Współlider Europejskich Zielonych i austriacki eurodeputowany Thomas Waitz / fot. via Wikimedia Commons [Wikimedia Commons]

Europejscy Zieloni (Europejska Partia Zielonych) rozważają czy pójść za przykładem Austrii i pozwać Komisję Europejską w związku z unijnymi zasadami taksonomii, które uznają energię jądrową i gaz jako „zielone” źródła energii.

 

 

„My, jako Europejscy Zieloni, rozważamy złożenie pozwu w Trybunale Sprawiedliwości UE przeciwko planom Komisji Europejskiej, aby zaklasyfikować inwestycje w elektrownie gazowe i jądrowe jako zrównoważone i przyjazne dla klimatu” – powiedział w rozmowie z „Die Welt” współlider Europejskich Zielonych i austriacki eurodeputowany Thomas Waitz.

Atom i gaz jednak finansowane z unijnych źródeł? KE proponuje zmiany w taksonomii

Spór o ewentualne zmiany jest poważny. Popierają je m.in. Francja i Polska, ale przeciwne są Niemcy.

Taksonomia: Pozew przeciwko Komisji ma małe szanse powodzenia

Po upublicznieniu w piątek planów Komisji dotyczących oznaczenia energii jądrowej i gazu jako zrównoważonych źródeł energii, Austria szybko ogłosiła, że podejmie kroki prawne przeciwko Komisji Europejskiej, jeśli ta będzie realizować swoje plany.

„Jeśli plany miałyby zostać zrealizowane w ten sposób, złożymy pozew” – oświadczyła austriacka minister ochrony klimatu Leonore Gewessler, dodając że energia jądrowa jest „niebezpieczna i nie stanowi rozwiązania w walce z kryzysem klimatycznym”.

Europejscy Zieloni pracują nad uzyskaniem większości w Parlamencie Europejskim przeciwko włączeniu tych dwóch źródeł energii do taksonomii.

„Teraz chcemy zmobilizować także większość w Parlamencie UE przeciwko tym planom”, podkreślił Waitz.

Jednak zdaniem profesora prawa europejskiego na Uniwersytecie w Innsbrucku Waltera Obwexera, pozew ma małe szanse powodzenia. Potencjalne podstawy prawne dla pozwów są „niezbyt obiecujące”, powiedział.

Niemcy, które również sprzeciwiają się włączeniu energii jądrowej do zasad taksonomii, wstrzymały się od przystąpienia do pozwu, ponieważ „Komisja Europejska wydaje się mieć solidne podstawy prawne” – powiedział w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.

Niemiecka minister środowiska Steffi Lemke również wyraziła wątpliwości, czy włączenie energii jądrowej do taksonomii może zostać zatrzymane, ponieważ nie ma większości wśród krajów UE, powiedziała w radiu Bayern 2.