Szyszko: Polska musi wygrać przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

minister Jan Szyszko, źródło: https://www.facebook.com/MinSrodowiska/photos

Minister środowiska Jan Szyszko zapowiedział w czasie wczorajszego (3 grudnia) spotkania w Białowieży, że stawi się przed Trybunałem Sprawiedliwości UE na głównej rozprawie ws. wycinki Puszczy Białowieskiej. Zapowiedział także wygraną w procesie, jaki będzie się toczyć przed TSUE z pozwu KE przeciwko Polsce, a dotyczącym wycinki prowadzonej w Puszczy Białowieskiej na obszarach Natura 2000.

KE składa wniosek o nałożenie kar finansowych na Polskę

Komisja Europejska złożyła w piątek (15 września) do Trybunału Sprawiedliwości UE wniosek o nałożenie na Polskę kar finansowych za niewykonanie lipcowych zaleceń unijnego trybunału nakazujących całkowite wstrzymanie wycinki Puszczy Białowieskiej

 

Tego samego dnia minister zaprosił na objazd Puszczy Białowieskiej uczestników międzynarodowej konferencji naukowej dotyczącej kornika drukarza. Spotkanie naukowców z Polski, Czech, Niemiec i ze Słowacji – zorganizowane przez resort środowiska i Polską Akademię Nauk – odbywa się dziś w Warszawie.

Szyszko: musimy wygrać ten spór

„Na razie mamy spór o Naturę 2000 (…) i to musimy wygrać. Bo o ile nie wygramy tego sporu, to rzeczywiście będzie bardzo niedobrze z zasobami przyrodniczymi Puszczy Białowieskiej” – przekonywał minister Szyszko w czasie niedzielnej konferencji prasowej w Białowieży. Zapowiedział, że 12 grudnia stawi się na pierwszym posiedzeniu unijnego Trybunału, który ma ostatecznie rozstrzygnąć spór dotyczący nielegalnej wycinki w Puszczy toczący się od wielu miesięcy między Komisją Europejską i Polską. „Polska w stu procentach realizuje prawo UE dotyczące spraw związanych z Naturą 2000” – powtórzył minister swoje zapewnienie.

Szyszko: Polsce nie grożą żadne kary

Minister środowiska Jan Szyszko zapewnił wczoraj (21 listopada), że Polsce nie grożą żadne kary. Zapowiedział przy tym, że „w 100 proc. będziemy spełniali sugestie we wniosku tymczasowym UE.

„Mam nadzieję, że będzie to już ostatnia rozprawa, a ten wynik – według mnie – powinien być jasny, o ile jest sprawiedliwość, prawda decyduje i o ile również sędziowie będą podchodzili do tego obiektywnie” – oświadczył szef resortu środowiska. Stwierdził przy tym, że nie przyjmuje „możliwości, by UE nie respektowała własnego prawa” i zapowiedział, że jeśli Unia nie przyzna mu racji, to będzie to równoznaczne z „nierespektowaniem prawdy” przez UE.

Szef resortu środowiska: Bronimy prawa UE

Szyszko obstaje nie tylko przy swojej koncepcji ochrony Puszczy Białowieskiej, ale również przy własnej interpretacji prawa Unii Europejskiej. „Bronimy prawa Unii” – przekonywał bowiem naukowców w czasie wczorajszego objazdu Puszczy Białowieskiej. Starał się także udowodnić, że nie jest to las pierwotny, ale od wieków poddawany działalności człowieka. Politykę ochrony Puszczy Białowieskiej resort przedstawia też na swojej stronie internetowej.

Za nieprzestrzeganie tymczasowego środka zabezpieczającego Trybunału – nakazującego wstrzymanie wycinki poza ściśle określonymi miejscami zagrażającemu bezpieczeństwu publicznemu –  grozi Polsce co najmniej 100 tysięcy euro dziennie.

TSUE: 100 tys. euro kary dziennie za wycinkę Puszczy Białowieskiej

Za złamanie nakazu natychmiastowego przerwania wycinki w Puszczy Białowieskiej Polsce grozi nawet 100 tys. euro kary dziennie – orzekł wczoraj (20 listopada) Trybunał Sprawiedliwości UE. Wiceszef MSZ Konrad Szymański zapewnił, że Polska nigdy nie zamierzała łamać wyroków Trybunału, a resort środowiska zapowiedział, że do poniedziałkowego orzeczenia odniesie się już dziś.

Tymczasem organizacje ekologów utrzymują, że mimo orzeczenia TSUE w Puszczy wciąż prowadzona jest wycinka.

Mimo zakazu TSUE w Puszczy Białowieskiej trwa wycinka

Mimo tzw. postanowienia zabezpieczającego, które w zeszłym tygodniu wydał Trybunał Sprawiedliwości UE, w Puszczy Białowieskiej wciąż trwa wycinka drzew. Według sędziego tego trybunału, prof. Marka Safiana Polska jest precedensowym przypadkiem, ponieważ jeszcze nigdy żadne państwo nie odmówiło podporządkowania się wyrokowi czy postanowieniu unijnego Trybunału Sprawiedliwości.