Szwajcaria planuje osiągnąć neutralność węglową do 2050 r.

Zdjęcia via unsplash.com @lucabravo

Kolejne państwo przyłącza się do wysiłków na rzecz redukcji globalnego ocieplenia. Decyzją Rady Federalnej, do 2050 r. Szwajcaria zamierza osiągnąć neutralność węglową.

 

 

Rada Federalna uwzględniła najnowsze zalecenia Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian klimatu (IPCC). Dlatego zobowiązała się do osiągnięcia ambitniejszego celu niż przewiduje paryskie porozumienie klimatyczne z 2015 r. Zamiast ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 70-85 proc. do połowy wieku, Szwajcarzy planują zupełnie je wyeliminować, poza tymi produkowanymi przez naturalne zbiorniki.

Islandia żegna 700-letni lodowiec

Islandczycy pożegnali 700-letni lodowiec, który zniknął w wyniku zmian klimatycznych. Uroczystość, która odbyła się w pobliżu stolicy Islandii, miała na celu zwrócenie uwagi na zmiany klimatyczne.
 

 

Uroczystość miała miejsce przy wulkanie Okjokull, znajdującym się niedaleko Reykjaviku. Według naukowców przez ponad 700 …

Nowe prognozy

Ratyfikacja porozumienia paryskiego zobowiązała Szwajcarię do ograniczenia o połowę emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. oraz o 70-85 proc. do 2050 r. Ówczesne cele oparto o wyliczenia IPCC. Jednak rekomendacje zmieniły się w międzyczasie i Berno zamierza partycypować w realizacji ambitniejszych celów.

Pierwotne wyliczenia mówiące o potrzebie przystopowania globalnego ocieplenia do 2 stopni Celsjusza do końca stulecia są już nieaktualne. Według najnowszych estymacji, poważne konsekwencje dla ludzi i bioróżnorodności zaczną się już po przekroczeniu 1,5 stopnia Celsjusza. Przez Szwajcarię, podobnie jak przez inne państwa Zachodniej Europy, przeszła tego lata fala upałów. Niekiedy temperatury przekraczały 40 stopni Celsjusza.

Portugalia od dziś racjonuje dostęp do paliwa

Portugalscy kierowcy cystern strajkują. Domagają się większych płac i poprawy warunków pracy. Ich bezterminowy protest skłonił rząd do wprowadzenia ograniczeń w dostępie do paliw. Rząd liczy na powrót do stołu negocjacyjnego. Przejściowe problemy dotkną portugalskiego przemysłu, mieszkańców oraz turystów.
 

 

Rząd premiera …

Zielona Szwajcaria

Minister środowiska Simonetta Sommaruga informuje, że cel zerowej emisji wyraźnie pokazuje kierunek,w którym Szwajcaria zamierza podążać w najbliższych latach, nie tylko zmniejszając zanieczyszczenie klimatu, ale także stwarzając zachęty do inwestowania w rozwiązania przyjazne dla środowiska. 

Szwajcarscy Zieloni uważają wprawdzie, że perspektywa 30 lat jest i tak zbyt wolna, ale w kraju panuje przekonanie o podjęciu właściwej decyzji przez Szwajcarską Radę Związkową. Rząd musi teraz przedstawić konkretne rozwiązania. Jak osiągnąć założone plany? Z pewnością transformacja będzie wiązała się z kosztami, także dla obywateli. Wśród pomysłów wymieniane są zachęty oraz restrykcje w postaci wprowadzenia podatku od emisji CO2, zmniejszenie limitu dostępnego spalania dla dwutlenku węgla dla budynków opalanych olejem. Ustanowienie daniny od 10 do 12 centów za litr paliwa w celu zrekompensowania strat dla środowiska w wyniku oparów przekraczających normy czy w końcu podatek od biletów lotniczych, rozwiązanie dyskutowane już chociażby we Francji.

Lato w Europie: Rosną temperatury, płoną lasy

Pożary pochłaniają kolejne hektary europejskich lasów, a przez wiele państw regularnie przechodzą fale upałów. Wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla coraz większej liczby osób.
 

Od dwóch tygodni Portugalia zmaga się pięcioma wielkimi pożarami. Największy z nich wybuchł w gminie Vila del Rei, …

Brak międzynarodowego charakteru

Zobowiązanie nie ma międzynarodowego charakteru i jest inicjatywą oddolną. Nie wpłynie także na dotychczasowe zobowiązania odnośnie celów klimatycznych w perspektywie 2050 r. Rząd określi strategię klimatyczną do 2050 r. do końca przyszłego roku a propozycja zostanie przedstawiona Sekretarzowi Narodów Zjednoczonych ds. zmian klimatu w lutym przyszłego roku.

Szacuje się, że zastąpienie paliw kopalnych zasobami odnawialnymi oraz zmiany technologiczne zmniejszą zanieczyszczenie generowane przez przemysł, budynki użyteczności publicznej i mieszkalne nawet o 95 proc. do 2050 r. Pozostałe można zniwelować dzięki naturalnym pochłaniaczom, jak gleby i lasy.

Komisja Europejska będzie walczyła z "ekościemą"?

Wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis chciałby utworzenia narzędzia pozwalającego ograniczyć zjawisko „greenwashingu”, tj. kuszenia przez przedsiębiorstwa klientów deklaracjami dotyczącymi ich rzekomego proekologicznego nastawienia.
 

Propozycja padła w poniedziałkowym wywiadzie dla „Financial Times”. Valdis Dombrovskis wezwał w nim do utworzenia do końca roku …

Rezygnacja z atomu

Szwajcaria znajduje się już w trakcie innej transformacji. Wydarzenia w Fukushimie w 2011 r. skłoniły federalnych polityków do ogłoszenia decyzji o odejściu od atomu. Transformacja, która ruszyła z początkiem ubiegłego roku ma zakończyć się w 2034 r. I choć na początku panowała zgoda co do odchodzenia od atomu, to kryzys klimatyczny oraz wolniejsza niż przewidywano rozbudowa sektora OZE (odnawialnych źródeł energii) sprzyja głosom wzywającym do dalszego wykorzystywania atomu w krajowym miksie energetycznym.

Akcję popiera Federalny urząd ds. Energii (BfE). Zdaniem BfE można przedłużyć żywotność szwajcarskiego atomu co najmniej o 10 lat. Inicjatywie przeciwni są Zieloni. Popiera ja jednak prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (SVP), z której wywodzi się obecny przewodniczący Konfederacji, Ueli Maurer. Głównym argumentem „za” jest przekonanie o dobrym stanie technicznym elektrowni oraz – co podnoszą politycy SVP – nieemitowanie przez nie CO2.

EFTA: Norwegia i Szwajcaria z umową o wolnym handlu z Mercosurem

W trakcie dyskusji o pożarach w Amazonii oraz o presji wywieranej przez Europę na rząd Jaria Bolsonaro niemal umknęła wiadomość o osiągnięciu porozumienia o wolnym handlu ze Wspólnym Rynkiem Południa Europejskiego Stowarzyszenie Wolnego Handlu (EFTA), do którego należą m. in. …