Szczyt klimatyczny COP26 przełożony na 2021 r.

Strajk klimatyczny [Unsplash]

Strajk klimatyczny [Unsplash]

Szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow został przełożony z listopada 2020 r. na połowę przyszłego roku.

 

Decyzja ta była spodziewana od dłuższego czasu. Zyskała poparcie nie tylko polityków, ale i działaczy na rzecz ochrony środowiska i ostatecznie została podjęta po wideokonferencji przedstawicieli ONZ i Wielkiej Brytanii, która miała być gospodarzem szczytu. Nowy termin nie został podany, ale wiemy już, że konferencja planowana jest na połowę przyszłego roku.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

COP26

Konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow była zaplanowana na 9 do 19 listopada 2020 r. Pierwsze spekulacje na temat przełożenia szczytu pojawiły się po zapowiedziach, że główne miejsce obrad, czyli centrum konferencyjne SEC Centre, zostanie przekształcone w tymczasowy szpital zakaźny, do którego kierowani mieli być zarażeni koronawirusem. Aktualnie w Wielkiej Brytanii zarażonych jest ponad 29 tys. ludzi, a ponad 2,3 tys. ludzi zmarło.

Na szczycie miało spotkać się około 30 tys. delegatów, w tym polityków, ekspertów ds. klimatu i działaczy. Wielka Brytania planowała przeznaczyć na organizację szczytu 350 mln funtów. Co ciekawe, Szkocja, w której położone jest Glasgow, planowała do czasu rozpoczęcia szczytu osiągać 100 proc. swojej energii z odnawialnych źródeł energii.

„Świat stoi przed bezprecedensowym globalnym wyzwaniem, a kraje słusznie koncentrują się na walce z COVID-19. W tym trudnym czasie będziemy jednak kontynuować współpracę z partnerami, aby zrealizować ambicje potrzebne do rozwiązania kryzysu klimatycznego i uzgodnić nową datę szczytu”, napisał na twitterze Alok Sharma, brytyjski Sekretarz Stanu ds. przedsiębiorczości, polityki energetycznej i strategii przemysłowej.

„Decyzja o odroczeniu COP26 jest słuszna – zdrowie publiczne i bezpieczeństwo muszą być teraz najważniejsze”, wtóruje mu dyrektor Europejskiej Fundacji Klimatycznej Laurence Tubiana.

Koronawirus: Chiny sfałszowały liczbę zgonów?

Pojawia się coraz więcej głosów mówiących o tym, że epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 mogła zabić w Chinach więcej osób niż oficjalnie podają władze w Pekinie.

Polska prezydencja

Coroczne szczyty COP mają szczególne znaczenie w ustalaniu dalszych działań związanych z ochroną klimatu. W Polsce dotychczas odbyły się trzy szczyty: COP14 w 2008 r., COP19 w 2013 r. oraz COP24 w 2018 r. Z kolei podczas COP5 w 1999 r. w niemieckim Bonn Polska przewodniczyła obradom szczytu mimo że nie była gospodarzem. W imieniu Polski obradom przewodniczył były minister środowiska Jan Szyszko.

Ostatni szczyt w Polsce odbył się w Katowicach w 2018 r. Jego hasłem przewodnim było „Changing together”, co miało podkreślić potrzebę wspólnych wysiłków na rzecz walki ze zmianami klimatu. Polska była jednak krytykowana za promowanie przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem węgla.

W Katowicach ustalono jednak szczegółowe zasady wdrażania Porozumienia paryskiego z 2015 r., które zostały określone w dokumencie „Katowicki Pakiet Klimatyczny” (Katowice Rulebook). Znalazły się tam zapisy dotyczące celów i działań związanych z łagodzeniem skutków zmian klimat, sposobów dokonywania oceny rozwoju i transferu technologii czy też uregulowano sposób globalnej oceny realizacji celów Porozumienia Paryskiego.