Raport UNICEF: „Kryzys klimatyczny to kryzys praw dziecka”

dziecko, chłopiec

Według raportu UNICEF prawie połowa z 2,2 mld dzieci na świecie jest zagrożona „wyjątkowo wysokim ryzykiem” skutków kryzysu klimatycznego. / fot. via unsplash [Igordoon Primus]

Według raportu UNICEF prawie połowa z 2,2 mld dzieci na świecie jest zagrożona „wyjątkowo wysokim ryzykiem” skutków kryzysu klimatycznego, zaś takich czy innych konsekwencji zmian klimatu doświadczają praktycznie wszystkie dzieci. Organizacja wzywa rządy do działania, a młodzież – do aktywizmu na rzecz klimatu.

 

Prawie wszystkie dzieci na świecie zagrożone są co najmniej jednym rodzajem skutków kryzysu klimatycznego – w tym falami upałów, cyklonami, chorobami, suszą i zanieczyszczeniem powietrza, wynika z nowego raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci. Miliard dzieci z 33 krajów doświadcza jednocześnie trzech lub czterech rodzajów konsekwencji kryzysu – wśród nich znajdują się Indie, Nigeria i Filipiny oraz znaczna część Afryki Subsaharyjskiej.

Raport powstał we współpracy z młodzieżowymi działaczami na rzecz klimatu z okazji trzeciej rocznicy pierwszego szkolnego strajku Grety Thunberg, który zapoczątkował globalny ruch na rzecz ochrony klimatu.

To pierwsza publikacja, „która daje pełny obraz tego, na jakich obszarach i w jaki sposób zmiany klimatyczne wpływają na życie dzieci”, zaznacza Henrietta Fore, dyrektor wykonawczy UNICEF. „Obraz ten jest niewyobrażalnie tragiczny”, ocenia, podkreślając, że na świecie praktycznie nie ma dziecka, które nie doznałoby w jakiś sposób skutków zmian klimatu.

„Dzieci są wyjątkowo podatne na zagrożenia klimatyczne”, zwraca uwagę Fore. „W porównaniu z dorosłymi dzieci wymagają więcej jedzenia i wody na masę ciała oraz są mniej przystosowane do przetrwania ekstremalnych warunków pogodowych”, wyjaśnia.

Autorzy raportu apelują do młodych ludzi o włączanie się w inicjatywy na rzecz klimatu, w tym w listopadowy szczyt COP26 w Glasgow. „Dzieci i młodzi ludzie muszą być uznawani za prawowitych spadkobierców tej planety, którą wszyscy dzielimy”, dodaje dyrektor UNICEF.

Miniony lipiec najgorętszym miesiącem na Ziemi w historii pomiarów

Jak donosi amerykańska instytucja National Oceanic and Atmospheric Administration, w lipcu tego roku średnia temperatura powierzchni naszej planety była wyższa od średniej z XX wieku o 0,93°C.

90 proc. dzieci jest narażonych na zanieczyszczenia powietrza

Z raportu wynika, że 2 mld, czyli 90 proc. wszystkich dzieci, jest narażonych na zanieczyszczenia powietrza, jedno na czworo dzieci (ok. 600 mln) na choroby takie jak malaria czy denga, a jedno na troje (ok. 920 mln) na niedobór wody i fale upałów (820 mln). Według Children’s Climate Risk Index (CCRI) miliard dzieci żyje w krajach wysokiego zagrożenia konsekwencjami zmian klimatu.

Dokument podkreśla, że skutki kryzysu klimatycznego są „głęboko niesprawiedliwe” i z dużą dozą pewności można stwierdzić, że się nasilą. Nick Rees, jeden z autorów raportu, zaznacza, że „10 krajów, które są najbardziej narażone na ryzyko, odpowiada tylko za 0,5 proc. światowych emisji” gazów cieplarnianych.

Zmiany klimatu: Jesteśmy na rozstaju dróg i każdy rok ma znaczenie [WYWIAD]

O tym dlaczego nowy raport IPCC można nazwać największym „konsensusem opartym na wiedzy” oraz o jego alarmujących wnioskach rozmawialiśmy z Aleksandrą Kardaś, fizyczką atmosfery i popularyzatorką nauki z portalu Nauka o Klimacie.

Młodzi walczą o działania w kwestii zmian klimatu

„Ale jest jeszcze czas na działanie”, pociesza Fore. „Poprawa dostępu dzieci do podstawowych usług może znacznie zwiększyć ich zdolność do przetrwania zagrożeń klimatycznych”, zwraca uwagę.

„UNICEF wzywa rządy i przedsiębiorstwa do wysłuchania dzieci i nadawania priorytetu działaniom, które chronią je przed skutkami (zmian klimatu – red.), jednocześnie przyspieszając prace nad radykalnym zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych”, dodaje.

Cytowana przez brytyjskiego „Guardiana” Mitzi Jonelle Tan, działaczka młodzieżowa z Filipin, która brała udział w opracowaniu raportu, powiedziała, że „jednym z powodów, dla których została aktywistką na rzecz klimatu, jest to, że urodziła się w środowisku zmian klimatycznych, tak jak wielu z nas”.

„Wspominam odrabianie lekcji przy świecach, kiedy na zewnątrz szalały tajfuny, wyłączając prąd. Dorastając, bałam się utonąć we własnej sypialni (…)”, przyznaje młoda Filipinka.

Greta Thunberg, odnosząc się do zbliżającego się szczytu COP26 w Glasgow, stwierdziła, że na rządzie Wielkiej Brytanii jako organizatorze szczytu spoczywa teraz ogromna odpowiedzialność. „Ale kłamstwem jest, że Zjednoczone Królestwo jest liderem klimatycznym i że od 1990 roku ograniczyło emisję CO2 o ponad 40 proc. (…) Chcemy, żeby przestali mówić i zaczęli działać”, uważa aktywistka.

„Nie jesteśmy tylko ofiarami, ale także prowadzimy walkę. Ale (świat – red.) nadal nie traktuje kryzysu klimatycznego wystarczająco poważnie. Nadal tylko rozmawiamy i »zielenimy«, zamiast podejmować autentyczne działania”, zarzuca Szwedka. „Z drugiej strony widzimy mobilizację milionów ludzi, zwłaszcza młodych, a to bardzo ważny krok we właściwym kierunku”, dodaje.