Starsze diesle nie wjadą już do Paryża

źródło: flickr.com

Od lipca do Paryża nie można wjechać samochodami z silnikiem Diesla, które wyprodukowano przed 2006 r. Za złamanie zakazu grożą słone grzywny.

 

Władze Paryża postanowiły wygnać z ulic tego miasta stare samochody z silnikami Diesla, aby poprawić jakość powietrza w stolicy Francji i zmniejszyć liczbę zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza.

Ile lat ma stare auto?

Zgodnie z tym planem od początku lipca do Paryża nie mogą wjeżdżać samochody osobowe i ciężarowe z silnikami Diesla, które wyprodukowano przed 1 stycznia 2006 r.

W pewnym uproszczeniu zakaz dotyczy samochodów z silnikami Diesla, które nie spełniają unijnej normy toksyczności spalin Euro 4 lub nowszej.

Cel europejskich lotnisk: zero emisji CO2 do 2050 r.

Blisko 200 europejskich portów lotniczych z 45 krajów zobowiązało się w środę (26 czerwca), że będzie dążyć do zdecydowanego obniżenia emisji gazów cieplarnianych do 2050 r. Ten ambitny cel nie obejmuje jednak emisji generowanych przez samoloty, a dotyczy jedynie infrastruktury …

Na ulice Paryża nie mogą też wjeżdżać motocykle i trójkołowce (z silnikami benzynowymi), które wyprodukowano przed 30 czerwca 2004 r.

Zakaz obowiązuje od poniedziałku do piątku, od 8 rano do 20 wieczorem.

Mandat z wideo

Za złamanie zakazu właścicielowi samochodu osobowego grozi mandat w wysokości 68 euro, a w przypadku samochodów ciężarowych – do 375 euro.

Jednocześnie w Paryżu zainstalowano system rozpoznawania tablic rejestracyjnych samochodów z pomocą kamer. Rejestrują one tablice rejestracyjne, a następnie władze Paryża weryfikują we francuskiej ewidencji wiek pojazdu. Jeśli jego właściciel złamał zakaz, wysyłany jest mu mandat.

Od 2021 r. system zostanie udoskonalony i będzie automatycznie weryfikować wiek samochodów i naliczać karę w razie złamania zakazu.

We Francji szacują, że zakaz dotknie właścicieli 2,7 mln pojazdów zarejestrowanych w Paryżu i na przedmieściach francuskiej stolicy.