Stany Zjednoczone: wątpliwości wokół Nord Streamu 2

Gazociąg na Słowację ma być główną drogą dla gazu płynącego południkowo, korytarzem Północ-Południe, prostopadle do tradycyjnych dróg przesyłu - ze Wschodu na Zachód.

Gazociąg na Słowację ma być główną drogą dla gazu płynącego południkowo, korytarzem Północ-Południe, prostopadle do tradycyjnych dróg przesyłu - ze Wschodu na Zachód.

Budowa nowego gazociągu łączącego Rosję z Niemcami zaczyna budzić coraz więcej wątpliwości w amerykańskich jednostkach wywiadowczych i wojskowych. Moskwa może wykorzystać Nord Stream 2 do umieszczenia nowych podsłuchów i aparatów monitorujących. 

 

Sandra Oudkirk, zastępczyni asystenta sekretarza stanu ds. dyplomacji energetycznej, w ostatni czwartek (17 maja) spotkała się z niemieckimi przedstawicielami, z którymi miała omówić obawy rządu USA względem budowy gazociągu. Jest to odpowiedź na zeszłotygodniową decyzję o rozpoczęciu prac wykonawczych w wybrzeży Niemiec.

Oudkirk powiedziała reporterom, że Kongres USA dał prezydentowi uprawnienie do nałożenia sankcji przeciw projektowi rosyjskiego gazociągu. Jak podkreśliła, każda zaangażowana w budowę firma może spodziewać się sankcji Do zachodnich partnerów Gazpromu należą przedsiębiorstwa energetyczne Uniper, Wintershall, Engie, OMV i Shell. Jednak Waszyngton przede wszystkim będzie się starał zatrzymać Nord Stream 2 na drodze dyplomatycznej, by nie dopuścić do odcięcia Ukrainy od gazu z Rosji.

Jerzy Buzek: Nord Stream 2 nie odpowiada duchowi Unii Energetycznej

Przewodniczący komisji przemysłu, badań i energii (ITRE) w Parlamencie Europejskim przekonywał na konferencji prasowej w Warszawie, że trwające właśnie prace nad rewizją dyrektywy gazowej mogą wpłynąć na wywołujący w UE spór gazociąg Nord Stream 2. „Uważamy, że nie odpowiada on …

Waszyngton jest przeciwny działaniom Rosji względem Ukrainy. Jak podkreśla Oudkirk, odcięcie przepływu gazu przez Ukrainę i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej może doprowadzić do wieloletniego pogorszenia się relacji na linii Europa – Rosja. Z tych samych powodów Stany Zjednoczone sprzeciwiają się budowie gazociągu, który łączyłby Rosję z Turcją przez Morze Czarne. Do tej pory transport odbywał się przez Bułgarię, Rumunię i Ukrainę.

Dzień wcześniej Angela Merkel spotkała się w Soczi z Władimirem Putinem, by omówić kwestie związane z budową nowego gazociągu oraz decyzję USA o zerwaniu paktu nuklearnego z Iranem. Dirk Wiese, odpowiedzialny za stosunki Niemiec z Rosją, powiedział, że Niemcy będą nadal będą szukać okazji do współpracy z Rosją, pomimo różnych poglądów na temat sytuacji na Ukrainie i unijnych sankcji. Jak podkreśla, z początku Nord Stream 2 był dla Niemców po prostu przedsięwzięciem handlowym, ale z czasem zaczęto się zastanawiać nad interesami Ukrainy i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Polski urząd przeciw Nord Stream 2

Firmy budujące Nord Stream 2 mają czas do 25 maja, by złożyć wyjaśnienia w związku z zarzutami Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Polski urząd antymonopolowy oskarża Gazprom i spółki finansujące Nord Stream 2 o budowę gazociągu mimo jego sprzeciwu.

Jak twierdzi Sandra Oudkirk, Nord Stream 2 to zagrożenie. Bałtyk to już przepełniony i delikatny obszar militarny – „patrząc na to, jakie możliwości mają rządy i przedsiębiorstwa do lokowania urządzeń pozwalających na podsłuch i monitorowanie, obawy względem tego konkretnego projektu gazociągu wzrastają”.

Jednocześnie amerykańska przedstawiciel odrzuciła sugestie o tym, jakoby Stany sprzeciwiały się gazociągowi po to, by zwiększyć eksport ciekłego gazu ziemnego z USA.

Losy Nord Stream 2 wciąż nie są przesądzone. Dania jeszcze nie orzekła, czy gazociąg może przepływać u jej wybrzeży, a na podobne rutynowe pozwolenia czeka Szwecja i Rosja.

Stany Zjednoczone popierają natomiast budowę Baltic Pipe, który będzie łączył Polskę z Danią, bo  gazociąg, doprowadzający gaz ze złóż norweskich, zdywersyfikuje źródła energii. Rozpoczęcie budowy planowane jest na rok 2022 i ma na celu zmniejszenie zależności się od Rosji.

Korytarz Północ-Południe: jakich elementów gazowej układanki jeszcze brakuje?

Niedawne podpisanie umowy o współpracy operatorów przesyłowych z Polski i Chorwacji – Gaz-System i Plinacro przy okazji szczytu Trójmorza to kolejny element dość skomplikowanej układanki, określanej jako gazowy korytarz Północ-Południe. Budowana od wielu lat inicjatywa ma umożliwić fizyczny przesył gazu …