Spotkanie Morawiecki-von der Leyen nie tylko ws. Zielonego Ładu

Spotkanie Morawiecki-von der Leyen w Brukseli, źródło twitter twitter @vonderleyen

Spotkanie Morawiecki-von der Leyen w Brukseli, źródło twitter twitter @vonderleyen

Wieczorne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen poświęcone było przede wszystkim Europejskiemu Zielonemu Ładowi i jego realizacji. Rozmowy dotyczyły jednak również praworządności.

 

Dziś (14 lipca) Komisja Europejska ma przedstawić pakiet przepisów, które pozwolą na realizację „Zielonego Ładu”, przewidującego neutralność klimatyczną Unii Europejskiej do 2050 roku.

Jak Unia Europejska chce wygrać ze zmianami klimatu? Czym jest "Fit for 55"? [WYWIAD]

„Rozwiązania, które dziś są na stole, o których dzisiaj rozmawiamy, nie są jeszcze wystarczające, ale w przyszłości możemy je zmienić i wierzę, że takie zmiany nastąpią”, podkreśla Michael Bloss, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Po spotkaniu tylko lakoniczne przekazy w mediach społecznościowych 

Po środowej (14 lipca) roboczej kolacji nie było żadnych wypowiedzi dla prasy. Obie strony ograniczyły się jedynie do lakonicznych przekazów w mediach społecznościowych.

„Dobre spotkanie z polskim premierem Mateuszem Morawieckim dzisiejszego wieczoru na temat kluczowych europejskich kwestii: kolejnych kroków w osiąganiu naszych wspólnych celów klimatycznych i jutrzejszych propozycji, zielonej taksonomii, Funduszu Odbudowy oraz kwestii praworządności”,  napisała Ursula von der Leyen na Twitterze.

Identyczne tematy rozmów wskazało także Stałe Przedstawicielstwo Rzeczypospolitej Polskiej przy UE. „Premier Morawiecki wymienił poglądy z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Polityka klimatyczna UE, Fundusz Odbudowy, taksonomia i sprawne procedury legislacyjne były jednymi z tematów dyskusji”, głosi wpis tej placówki.

Jeden z polskich dyplomatów przekazał natomiast korespondentowi TVN24 Maciejowi Sokołowskiemu, że “było to bardzo rzeczowe podsumowanie ostatnich pięciu miesięcy konsultacji w sprawie klimatu”.

“Będziemy dyskutować o tym, co jest niezbędne, aby ta transformacja była z jednej strony zakończona sukcesem, ale z drugiej strony, żeby nie charakteryzowała się wysokimi kosztami społecznymi, a najlepiej, żeby była amortyzowana przez różne programy”, zapowiadał tymczasem  Morawiecki w rozmowie z Polskim Radiem.

KE przedstawiła Nowy Zielony Ład

Komisja Europejska przedstawiła plan tego, jak unijną gospodarkę uczynić do 2050 r. neutralną klimatycznie, a jednocześnie wesprzeć gospodarkę. Konkretne wnioski ustawodawcze mają się pojawić w przyszłym roku.

 

Europejski Zielony Ład to sztandarowa propozycja nowej przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Już …

Zielony Ład i inne tematy

Zapowiadając rozmowę von der Leyen-Morawiecki rzecznik KE Eric Mamer poinformował, że głównym tematem spotkania będzie Europejski Zielony Ład i jego realizacja. “Nie wyklucza to możliwości dyskusji na inne tematy”, zastrzegł.

Natomiast Mateusz Morawiecki zapowiedział dzień wcześniej, że jednym z nich będzie transformacja energetyczna. “Będziemy z panią przewodniczącą dyskutować o tym, co jest niezbędne, aby ta transformacja była z jednej z strony zakończona sukcesem, ale z drugiej strony żeby nie charakteryzowała się wysokimi kosztami społecznymi, a najlepiej żeby była amortyzowana przez różne programy”, wyjaśniał szef polskiego rządu na poniedziałkowej konferencji poświęconej „Śląskiemu Ładowi”.

Media przewidywały natomiast, że rozmowy szefa polskiego rządu z przewodniczącą KE będą ponadto dotyczyć planu wykorzystania pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Polska przesłała program do Komisji na początku maja i teraz toczą się negocjacje na linii Warszawa-Bruksela przed ostatecznym jego zatwierdzeniem.