Holandia: Shell zobowiązany do zmniejszenia emisji CO2. To pierwszy taki wyrok w historii

Shell. neutralność klimatyczna, CO2, Holandia, Greenpeace

Sąd w Hadze orzekł, że Royal Dutch Shell przyczynił się do „niebezpiecznych zmian klimatycznych”. / fot. via Unsplash [Jethro Carullo]

Sąd w Hadze orzekł wczoraj (26 maja), że koncern Shell przyczynił się do „niebezpiecznych zmian klimatycznych”, nakazując firmie zmniejszenie emisji CO2 o 45 proc. netto do końca 2030 r. w porównaniu z poziomem z 2019 r., zarówno od swoich dostawców, jak i klientów.

 

 

To pierwszy tego typu wyrok w historii. Do tej pory takie werdykty – wydawane w Holandii, Francji i Niemczech – miały na celu skłonienie rządów do zwiększenia wysiłków na rzecz klimatu. Wyrok wymusza na firmie paliwowej ograniczenie emisji w tempie zgodnym z tym, które przewiduje paryskie porozumienie klimatyczne z 2015 r.

Na początku tego roku Shell przedstawił jedną z najbardziej ambitnych strategii klimatycznych w branży – zmniejszenie emisji dwutlenku węgla swoich produktów o co najmniej 5 proc. do 2023 r., o 20 proc. do 2030 r., o 45 proc. do 2035 r. oraz o 100 proc. do 2050 r. w stosunku do poziomów z 2016 r.

Sąd stwierdził jednak, że założenia są „mało niekonkretne i pełne zastrzeżeń”. Pozew został złożony w kwietniu 2019 r. w imieniu ponad 17 tys. obywateli Holandii przez siedem organizacji, w tym Greenpeace i Friends of the Earth Netherlands. Jest pierwszym,  w którym ekolodzy zwrócili się do sądu w celu skłonienia dużej firmy energetycznej do zmiany strategii klimatycznej.

„To ogromna wygrana, zarówno dla nas, jak i dla każdego, kogo dotyczą zmiany klimatyczne”, powiedział w rozmowie z agencją Reuters dyrektor Friends of the Earth Netherlands Donald Pols.

Wyrok jest nieprawomocny, a firma zapowiedziała, że będzie się od niego odwoływała, nazywając go „rozczarowującym”.

Roger Cox, prawnik Friends of The Earth Netherlands, powiedział, że środowe orzeczenie jest „punktem zwrotnym w historii”, ponieważ po raz pierwszy sędzia nakazał dużej korporacji zanieczyszczającej środowisko przestrzegać porozumienia klimatycznego z Paryża. „Orzeczenie to może mieć także poważne konsekwencje dla innych dużych trucicieli”, dodał.