Zacieśnia się węgiersko-serbska współpraca energetyczna i gazowa

Serbia i Węgry ściśle współpracyją w dziedzinie energetyki i dostaw gazu.

Szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó (z prawej) oraz serbski minister górnictwa i energetyki Aleksandar Antić ( lewej). / Zdjęcie via Facebook @Szijjártó Péter

W 2021 r. na Węgry dotrze gaz od strony Serbii. To kolejny przykład zacieśniania współpracy tych dwóch państw. W planach jest utworzenie regionalnej giełdy energii.

 

W czwartek (4 czerwca) doszło w Budapeszcie do spotkania szefa węgierskiej dyplomacji Pétera Szijjártó oraz serbskiego ministra górnictwa i energetyki Aleksandara Antića. Obaj politycy podkreślili konieczność utworzenia regionalnej giełdy energii. Budapeszt i Belgrad chciałyby „większej przewidywalności” w dostawach gazu i energii. 

Bułgaria: Premier obiecuje przyspieszenie budowy rosyjskiego gazociągu Turkish Stream

Kiedy zostanie zakończona bułgarska nitka rosyjskiego gazociągu Turecki Potok?

Serbia i Węgry: Gaz od 2021 i regionalna giełda energii

Zgodnie z zapowiedzią Szijjártó, trwają już przygotowania do wybudowania interkonektora między Węgrami a Serbią. Gaz ze strony Serbii mógłby popłynąć na Węgry jesienią 2021 r. 

Oba kraje zawarły w czerwcu ubiegłego roku porozumienie dotyczące budowy gazociągu przez wspólną granicę. Z ówczesnych zapowiedzi wynika, że gazociąg mógłby przesyłać rocznie do 10 mld metrów sześciennych. W najbliższym czasie spodziewane jest zawarcie porozumienia odnośnie połączenia gazociągów.

„Serbia i Węgry są najważniejszymi partnerami w sektorze energetycznym w regionie i mają plany dotyczące szeregu projektów, które wzmocnią wspólne bezpieczeństwo energetyczne”, powiedział Antić.

Oba kraje chciałyby utworzenia regionalnej giełdy energii. Szacuje się, że dzięki realizacji tego projektu zdolność przesyłowa pomiędzy sieciami obu państw wzrosłaby ponad dwukrotnie. Szijjártó i Antić przekonywali w czwartek w Budapeszcie, że na współpracy skorzystałyby oba państwa. Węgry mogłyby wysyłać część nadwyżki produkowanej w elektrowni atomowej Paks na Serbię. Z kolei w przeciwnym kierunku trafiałaby nadwyżki z elektrowni wodnych. Antić zasugerował, że do projektu powinny dołączyć inne kraje regionu.

Obecnie na Węgrzech zużywa się około 10 mld metrów sześc. gazu rocznie. Budapeszt zawarł w czerwcu 2019 r. umowę z rosyjskim Gazpromem na dostawy w 2020 r. i 2021 r. Będą to tzw. rewersowe dostawy z Austrii. Zgodnie z nią Budapeszt otrzyma ponad 2 mld metrów sześciennych gazu w każdym z roku obowiązywania kontraktu. W grudniu 2019 r. Szijjártó nie wykluczył zawarcia długoterminowej umowy na dostawy gazu z Rosą.