Rynek gazu w Europie: Czeka nas spokojna zima?

Płomień gazu / zdjęcie: źródło: pixabay.com

Sytuacja na europejskim rynku gazowniczym jest stabilna przed zimą 2019/2020 r. Duża w tym zasługa importu skroplonego gazu LNG oraz niskich cen na rynku.

 

 

Europejskie wydobycie gazu stopniowo maleje, jednak magazyny w poszczególnych krajach są zapełnione w rekordowych ilościach. Przyczyną jest głównie import gazu z USA oraz niskie ceny na rynku. Mimo to eksperci Europejskich Operatorów Przesyłowych Gazu (ENTSOG) nie wykluczają możliwych problemów z zaopatrzeniem w Europie Południowo-Wschodniej. W najbliższych miesiącach w Polsce nie powinno jednak zabraknąć błękitnego surowca.

Amerykańskie cła na produkty z UE już obowiązują

Weszła w życie decyzja władz USA o nałożeniu na produkty z Unii Europejskiej rekordowych ceł karnych o wartości 7,5 mld dolarów rocznie. UE odpowiada, że amerykańskie posunięcie będzie mieć poważne konsekwencje.
 

Cała sprawa to pokłosie ciągnącego się już od ponad dekady na …

Rosyjskie warunki

Nikogo nie trzeba przekonywać o strategicznej konieczności zabezpieczenia dostaw gazu na wystarczającym poziomie. Wydaje się, że Europa coraz lepiej odrabia to zadanie. Konkluzje dorocznego raportu ENTSOG wskazują, że poszczególne państwa naszego kontynentu sumiennie przygotowują się na ewentualne niedobory gazu w perspektywie najbliższych miesięcy, a nawet są gotowe na przerwy w dostawie.

Przygotowanie Europy jest ważne, ponieważ tuż po nowym roku kończy się długoterminowa umowa na tranzyt gazu przez Ukrainę, a nowej jeszcze nie udało się podpisać. Dotychczasowe negocjacje między Komisją Europejską, Ukrainą i Rosją nie przyniosły żadnego rezultatu. W związku ze spodziewanym zakończeniem budowy Nord Stream 2 oraz próbami wywierania nacisku na Kijów, Moskwa domaga się krótszej umowy i wyższych opłat za tranzyt gazu do Europy. Kolejna runda gazowych negocjacji Rosji z Ukrainą i Komisją Europejską odbędzie się pod koniec października. UE szykuje awaryjny plan na wypadek fiaska negocjacji. Celem jest zgromadzenie rekordowych zapasów gazu.

Polskie powietrze najbardziej rakotwórcze w UE

43 tysiące mieszkańców Polski co roku umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza – wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska. Jesteśmy rekordzistą pod względem stężeń rakotwórczych substancji.

 

412 tysięcy przedwczesnych śmierci w 41 krajach europejskich z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłami;

Najwięcej od 8 lat

Z analiz ENTSOG wynika, że w krajach UE od 1 października zapasy gazu są najwyższe w ciągu ostatnich 8 lat i wynoszą 100 mld m sześc. Wysoki poziom wynika z faktu stosunkowo pełnych magazynów w połowie roku (m.in. z powodu pozostałości po ubiegłorocznej zimie), znacznego importu LNG z USA oraz niższej niż zwykle cenie błękitnego surowca na europejskich rynkach.

Pozytywny przekaz, jaki wyłania się z raportu ENTSOG, jest zmącony przez ostrzeżenia dotyczące ograniczeń tranzytu przez Ukrainę. Wówczas w państwach Europy Południowo-Wschodniej – szczególnie Bułgarii i Rumunii – istnieje ryzyko zakłócenia dostaw gazu. Sytuacja w regionie powinna poprawić się wraz z uruchomieniem rurociągu Turk Stream (omijającego Ukrainę od południa) planowanego na przełom 2019 i 2020 r.

Nobel za baterie litowo-jonowe. Europa w tyle w ich produkcji

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii przyznano w tym roku za stworzenie i rozwój baterii litowo-jonowych. Potentatem w produkcji baterii litowo-jonowych jest dziś Azja. Europa pozostaje daleko w tyle, choć wyjątkiem jest na jej tle Polska.

 

Tegoroczna Nagroda Nobla z chemii powędrowała …

Polska gotowa jak nigdy?

Magazyny w październiku były zapełnione w 100 proc. zapewniał na łamach Polskiego Radia przed kilkunastoma dniami pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury gazowej Piotr Naimski. Mowa o 3 mld m sześc. gazu odpowiadającej mniej więcej 1/6 zużycia tego surowca w ciągu roku.

Jednak i w tym przypadku można znaleźć źródło niepokojów za sprawą gazociągu jamalskiego. Należy on do polsko-rosyjskiej spółki EuRoPol Gaz i na podstawie porozumienia jest zarządzany przez polski Gaz-System. Umowa na eksploatację wygasa z końcem roku, a Rosjanie blokują zawarcie nowej. Przesył gazu ziemnego przez polski odcinek jest rozliczany według taryf z 2016 r.

100 proc. zielonej energii do 2050 r. – marzenie czy osiągalny cel?

„Pewnego dnia będziemy wykorzystywali ciepło, które jest wokół nas i uniezależnimy się od węgla” – przewidywał na początku XX w jeden z twórców nowoczesnego przemysłu.
 

Węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny zdominowały krajobraz energetyczny przez ostatnie dwa stulecia. Mimo, że paliwa …

 

 

Więcej informacji:

ENTSOG WINTER SUPPLY OUTLOOK 2019/2020