Rusza Szczyt Klimatyczny ONZ

Sala obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ podczas jednego z poprzednich Szczytów Klimatycznych ONZ, źródło: Flickr/United Nations Photo, fot. Eskinder Debebe (CC BY-NC-ND 2.0)

W Nowym Jorku rozpoczyna się Szczyt Klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych. Polskę reprezentuje na nim prezydent Andrzej Duda. Tuż przed szczytem nasz kraj został jednak skrytykowany za politykę klimatyczną przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

 

Szczyt Klimatyczny ONZ w Nowym Jorku zgromadził przywódców wielu państw świata. Rozmowy mają dotyczyć przede wszystkim kwestii ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Polski prezydent Andrzej Duda planuje zabrać głos podczas głównej sesji obrad, co potwierdził już szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski. Prezydenckie wystąpienie znalazło się także w oficjalnej agendzie głowy polskiego państwa na czas pobytu w Nowym Jorku.

Ale obecny Szczyt Klimatyczny mia mieć odmienną formułę od poprzednich. Głos podczas głównej sesji obrad mają zabrać tylko przywódcy tych państw, które ogłaszać będą nowe zobowiązania w kwestii redukcji emisji CO2. Polska takich planów nie ma, więc wystąpienia Andrzeja Dudy w Nowym Jorku nie ma w oficjalnej agendzie szczytu.

Według informacji ministra Szczerskiego polski prezydent ma „zgłosić polskie propozycje działań na rzecz klimatu, które nasz kraj podjął w ostatnim czasie lub ma w planach podjąć”. Nie wiadomo jednak, czy polskim dyplomatom uda się przekonać sekretarza generalnego ONZ António Guterresa, aby udzielił głosu Dudzie. „Przywieźcie konkretne plany działania, a nie tylko teksty przemówień” – przestrzegał Guterres tuż przed rozpoczęciem szczytu w Nowym Jorku.

"Protest Tysięcy Miast" w obronie klimatu

W ponad 150 państwach świata młodzież zorganizowała dziś (20 września) wielki protest przeciw zmianom klimatycznym i biernej jej zdaniem postawie wielu rządów. W Polsce protesty odbywają się w co najmniej 60 miastach.
 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to idea zapoczątkowana przez nastoletnią szwedzką …

Niemcy przedstawią nowy plan działań, Francja krytykuje Polskę

Zmiany w programie szczytu są jednak jeszcze możliwe. W ostatniej chwili na agendę wskoczyło wystąpienie kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Władze w Berlinie rzutem na taśmę uzgodniły w ostatni piątek (20 września) wielki pakiet działań na rzecz ochrony klimatu, którego wartość opiewa do 2023 r. na kwotę 54 mld euro. W ramach tego planu rozbudowany ma zostać system kolei i komunikacji publicznej, dofinansowywanie wymiany starych pieców olejowych czy zakup samochodów elektrycznych i hybrydowych. Część pieniędzy na te działania ma natomiast pochodzić z nowych podatków (np. na podróże lotnicze) czy systemu sprzedaży pozwoleń na emisję CO2.

Tuż przed szczytem Polskę skrytykował jednak prezydent Francji Emmanuel Macron. W wywiadzie dla dziennika „Le Parisien” oskarżył Warszawie o to, że „blokuje europejskie i światowe wysiłki na rzecz ograniczenia emisji CO2”. „Na szczycie będę przekonywał inne kraje do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Prawda jest taka, że jest jeden kraj, który wszystko blokuje. To Polska” – powiedział Macron.

Niemcy ogłosiły wielomiliardowy plan dla klimatu

Wczoraj (20 września) rząd Niemiec ogłosił rozpisany do 2023 r. plan na rzecz ochrony klimatu. Łączna wartość wszystkich działań ma wynieść 54 mld euro. Plan ogłoszono dokładnie w dniu, gdy w 150 krajach świat odbywał się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.
 

Plan rządowych …

Protesty młodzieży oraz sprzątanie plaż i lasów

Francuski prezydent odniósł się także do protestów młodych ludzi, którzy w ostatni piątek zorganizowali w wielu miejscach na świecie „Protest Tysiąca Miast” w ramach tzw. Młodzieżowego Strajku Klimatycznego ogłoszonego nieco ponad rok temu przez nastoletnią szwedzką aktywistkę Gretę Thunberg. W kilkudziesięciu francuskich miastach wyszło w piątek na ulicę kilkadziesiąt tysięcy głównie młodych osób. „Niech ta młodzież jedzie do Polski! Niech pomoże mi poruszyć tych, których ja nie potrafię przekonać. Ja chętnie zaś spotkam się z młodzieżą na akcji sprzątania rzek lub plaż na Korsyce” – dodał Macron.

W takiej akcji w piątek wziął jednak udział prezydent Duda. W ramach inauguracji kampanii „#sprzątaMY”, którą organizują Lasy Państwowe. Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą sprzątał w towarzystwie 360 wolontariuszy 600 ha lasów w Nadleśnictwie Ostrów Mazowiecka. Podczas akcji zebrano dwie ciężarówki różnego rodzaju śmieci.

Tymczasem prasa francuska przypomina, że Unia Europejska nie przedstawi w Nowym Jorku nowego wspólnego celu redukcji emisji CO2, który miałby oznaczać zerową emisje gazów cieplarnianych (w ujęciu netto). Planu tego nie udało się jednak zatwierdzić na czerwcowym szczycie UE w Brukseli. Sprzeciwiły mu się bowiem Polska, Czechy, Węgry i Estonia.

Polska jednak zrealizuje zielony cel na 2020 r.?

Nagła zmiana stanowiska resortu energii. 15 proc. udział OZE w produkcji energii na 2020 jest ciągle możliwy. Przedwyborczy hurraoptymizm czy efekt rosnących inwestycji?
 

WysokieNapiecie.pl zapoznało się z projektem odpowiedzi rządu na uwagi Komisji Europejskiej do Krajowego Planu dla Energii i Klimatu. …