Eksplozja rurociągu pozostawia Syrię bez prądu. „To atak terrorystyczny”, przekonują władze

Od początku wojny w Syrii krajowy sektor energetyczny poniósł straty w wysokości 4 mld dolarów.

Od początku wojny w Syrii krajowy sektor energetyczny poniósł straty w wysokości 4 mld dolarów. / Foto via flickr @Fiveflower

Eksplozja rurociągu w okolicy Damaszku odcięła Syryjczyków od elektryczności na wiele godzin. Rząd podejrzewa atak terrorystyczny.

 

 

W poniedziałek (24 sierpnia) rano Syryjskie władze poinformowały o wybuchu rurociągu w pobliżu Damaszku. Rząd w porannym komunikacie wskazał na atak terrorystyczny. Wybuch rurociągu doprowadził do przerw w dostawach prądu na terenie całego państwa.

Syria: Wybory parlamentarne w trakcie wojny. Miliony Syryjczyków bez prawa głosu

W Syrii od 2011 r. trwa wojna, jednak w niedzielę – pomimo zagrożenia spowodowanego SARS-CoV-2 – odbyły się wybory parlamentarne. Według oficjalnych danych do urn poszło o 20 pproc. mniej obywateli.

Syria: Wybuch sparaliżował sieć energetyczną

Minister Elektryczności Zuhair Kharboutli poinformował, że wybuch rurociągu w pobliżu Damaszku „doprowadził do braku prądu w całej Syrii”.

Rurociąg zapewnia dostawy do elektrowni zlokalizowanych na południu kraju. Minister Ropy i Złóż Mineralnych Ali Ghanem podkreślił, że „wkrótce po wybuchu udało się na nowo podłączyć elektrownie i zasilanie zostało dostarczone do kluczowych elementów infrastruktury. Do rana prąd powróci również do niektórych prowincji kraju”.

Syria: W Idlibie obowiązuje rozejm

W syryjskiej prowincji Idlib od północy obowiązuje wynegocjowany przez prezydentów Rosji i Turcji. Unia Europejska przyjęła tę wiadomość z dużym zadowoleniem. Holandia proponuje jeszcze ustanowienie strefy zakazu lotów.

 

Prezydenci Rosji Władimir Putin oraz Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiali wczoraj (5 marca) …

Seria zamachów

Kharboutli powiedział, że eksplozja była „szóstą tego typu w tej okolicy”. W lutym br. rząd poinformował, że terroryści zaatakowali cztery różne placówki naftowe i gazowe. W styczniu podano informacje o ładunkach podłożonych na podwodnym rurociągu.

Z kolei w czerwcu 2019 r. Damaszek poinformował o nieznanej zagranicznej organizacji, która miała zaatakować i uszkodzić sześć rur na dnie Morza Śródziemnego dostarczających paliwo do stacji w regionie Badia. Żadna organizacja terrorystyczna nie przyznała się do ataków.

Liban liczy straty po eksplozji w Bejrucie

Wybuch to kolejny z serii wielkich problemów jakie trapią Liban i potęgują poważne napięcie w tym wieloetnicznym i wieloreligijnym kraju.

Problemy energetyczne

Trwająca od 9 lat wojna w Syrii przyczyniła się do pogorszenia sytuacji energetycznej kraju. W wyniku konfliktu zostało unieruchomione wydobycie na wielu złożach naftowych i gazowych, które pozostają poza kontrolą rządu.

W 2011 roku dzienne wydobycie ropy w Syrii znajdowało się na poziomie 400 tys. baryłek dziennie. W wyniku wojny liczba ta spadła do zaledwie 15 – 25 tys. baryłek.

Od początku konfliktu syryjski sektor energetyczny poniósł straty w wysokości 4 mld. dolarów. 70 proc. stacji transmisyjnych zostało wyłączonych z powodu wojny.