Rumunia zaproponuje kompromis ws. Nord Stream 2?

Nordstream, źródło wikimedia By Samuel Bailey, CC BY 3.0,

Nordstream, źródło wikimedia By Samuel Bailey, CC BY 3.0,

Na dzisiejszym spotkaniu ambasadorów państw UE ws. projektu nowelizacji dyrektywy gazowej Rumunia ma przedstawić kompromisową propozycję ws. budowy Nord Stream 2.

 

Mimo że PE przedstawił swoje stanowisko ws. tej propozycji jeszcze w maju, a miesiąc temu wezwał do zablokowania inwestycji, to państwa członkowskie od miesięcy nie mogą się w tej kwestii porozumieć.

Parlament Europejski wzywa do zablokowania Nord Streamu 2

Parlament Europejski w środę wieczorem przyjął rezolucję wymierzoną w budowany przez Gazprom bałtycki gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec.
 
Za rezolucją głosowało 433 eurodeputowanych, 105 było przeciw, a 30 wstrzymało się od głosowania.

Polityczne zagrożenie dla Europy
W rezolucji Parlament Europejski potępił budowę Nord …

Polska przeciwna Nord Stream 2

Według PAP propozycja Rumunii, która przewodniczy w tym półroczu pracom UE, ma być możliwa do zaakceptowania przez Polskę, która dotychczas konsekwentnie sprzeciwiała się budowie drugiej nitki gazociągu prowadzącego z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku.

KE przedstawiła jesienią poprawkę do unijnej dyrektywy gazowej, która przewiduje, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE podlegają przepisom trzeciego pakietu energetycznego. Przyjęcie takich regulacji prowadziłoby do obniżenia rentowności rurociągu z rosyjskim gazem.

Polska chce przyspieszenia prac nad dyrektywą gazową

Stanowisko Polski, która domaga się przyspieszenia prac nad nowelizacją dyrektywy gazowej poparło wczoraj (11 czerwca) dziesięć państw członkowskich UE. O przyspieszenie prac Polska zaapelowała na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów ds. energii.

Według PAP, która powołuje się na pragnącego zachować anonimowość polskiego dyplomatę, przygotowany przez rumuńską prezydencję tekst jest co do zasady bliższy pierwotnej propozycji KE niż propozycjom rewizji, które powstały podczas prezydencji bułgarskiej i austriackiej. “Propozycja Rumunii utrzymuje podstawowy cel zmiany dyrektywy – czyli uregulowane funkcjonowania nowych gazociągów UE z państwami trzecimi, w tym Nord Stream 2 – i jako taka może liczyć na poparcie Polski i państw podobnie myślących” – powiedział dyplomata.

Dodał, że Polska i państwa o zbliżonym stanowisku chcą podczas dzisiejszego spotkania ambasadorów państw UE przekazać rumuńską propozycję do omówienia i przekonać do jej przyjęcia.

Dotychczas brakowało poparcia

Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił dziennikarzom w grudniu, że część państw UE opowiada się za wprowadzeniem nowych przepisów. Jego zdaniem zarówno deklaracje rumuńskiej prezydencji, jak i stanowisko znaczącej grupy państw UE wskazują na możliwość podjęcia decyzji w tej sprawie jeszcze w tej kadencji PE (wybory do unijnego zgromadzenia zaplanowano na maj).

Tymczasem  podziały wśród państw członkowskich uniemożliwiały dotychczas kompromis. Przedstawiciel niemieckiego rządu podkreślał w zeszłym miesiącu, że UE potrzebuje nowych gazociągów, żeby zapewnić bezpieczeństwo dostaw dla całej Europy, jednak po ataku Rosji na ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej postawa niemieckich polityków nie jest już tak jednolita.

Niemcy nie wycofają poparcia dla Nord Stream 2 po nowym ataku Rosji na Ukrainę

„To byłoby dla mnie zbyt radykalne stanowisko” – powiedziała sekretarz generalna CDU Annegret Kramp-Karrenbauer, typowana na następczynię Angeli Merkel w tej partii.
 
Przeprowadzony przed tygodniem atak Rosji w Cieśninie Kerczeńskiej na trzy ukraińskie okręty płynące do ukraińskiego portu w Mariupolu doprowadził …

Nowelizacja dyrektywy gazowej powinna być uzgodniona na sześć tygodni przed zakończeniem kadencji PE, żeby tłumacze zdążyli dokument przetłumaczyć, a  europosłowie go przegłosować. W przypadku gdyby się to nie udało i nowelizacja nie weszłaby w życie przed zakończeniem budowy Nord Stream 2, to – podobnie jak pierwsza nitka tego gazociągu – nie będzie podlegał regulacjom trzeciego pakietu energetycznego, m.in. nie będzie miał obowiązku dopuszczania innych firm.

Ukraina i Rosja ws. Nord Stream 2

W związku z budową Nord Stream 2 prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ostrzega Niemcy przed pułapką rosyjskiego gazu, natomiast prezydent Rosji Władimir Putin nie wyklucza możliwości samodzielnego sfinansowanie całości tej inwestycji.