Rosja zaleje świat węglem?

Węgiel. Źródło: https://time.com/4757802/trump-100-days-coal/

Węgiel. Źródło: http://time.com/4757802/trump-100-days-coal/ [time.com/4757802/trump-100-days-…]

W ciągu najbliższych 15 lat wydobycie węgla w Rosji może wzrosnąć o 50 proc. A większość tego surowca będzie przeznaczona na eksport.

 

We wrześniu rząd Rosji ma zatwierdzić nową strategię rozwoju górnictwa węgla do 2035 r. – poinformował  rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak na spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina z gubernatorami regionów górniczych.

Projekt strategii przewiduje wzrost wydobycia węgla w Rosji z obecnego poziomu ok. 440 mln ton rocznie do 550 mln ton w pierwszym wariancie, a w drugim – nawet do 670 mln ton.

– To optymistyczne – skomentował Putin tę drugą prognozę. Jednak minister Nowak odpowiedział, że rosyjska branża górnicza ma jeszcze ambitniejsze plany.

– To mniej niż zapowiadają nasze kompanie górnicze. Zapowiedzi [wzrostu wydobycia] spółek na ten okres są o 100 mln ton większe [od prognoz rządu Rosji] – wyjaśnił Nowak, cytowany przez agencję Finmarket.

Ten optymizm wynika z faktu, że w ostatnich latach wydobycie węgla w Rosji zwiększało się co rok o ok. 20 mln ton.

Węgiel znika z Europy, ale na świecie ma się dobrze

Węgiel w Unii Europejskiej powoli znika z energetyki, a wraz z nim emisje CO2. Tyle z dobrych wiadomości, bo w skali globalnej wciąż truje na potęgę.
 
– Rok 2019 może oznaczać początek końca dla energetyki węglowej w Europie – ocenia Dave …

Rosja stawia na węgiel

Według Putina w zeszłym roku Rosja zużyła 180 mln ton węgla, a na eksport przeznaczono 210 mln ton tego surowca. Taka strategia będzie też utrzymana w kolejnych latach. Planowana ekspansja może do 2035 r. przekształcić Rosję w lidera światowego eksportu węgla.

Ze względu na zużycie węgla w rodzimych elektrociepłowniach Rosja ma więcej gazu na eksport, sprzedawany za granicą za cenę kilka razy wyższą niż na własnym rynku. A jednocześnie Rosja wykorzystuje popyt na węgiel na świecie, zwłaszcza w Azji.

Według szacunków rosyjskiego Ministerstwa Energii już teraz Rosja ma udział 14 proc. w światowym handlu węglem i ustępuje pod tym względem tylko Australii i Indonezji. Polska zaimportowała w zeszłym roku z Rosji prawie 13,5 mln ton.

Zdaniem rosyjskich ekspertów popyt na węgiel, zwłaszcza w Azji, ciągle będzie rosnąć ze względu na rozwój gospodarczy państw tego regionu świata. I nawet jeśli za 15 lat udział węgla w bilansie energetycznym tych państw zmaleje, to w liczbach bezwzględnych będą one wykorzystywać jeszcze więcej węgla niż dziś, ze względu na rosnące wytwarzanie energii elektrycznej.

Węgiel tanieje w Europie, ale drożeje w Polsce

Węgiel kamienny na europejskich rynkach kosztuje najmniej od 2016 roku. Tymczasem w Polsce jest… najdroższy od sześciu lat. Efektem są wyższe ceny energii elektrycznej i ogrzewania oraz rosnący import prądu. Jednak jeżeli polskie kopalnie zeszłyby z cen, tuż przed wyborami …

Rozbudowa kolei na Syberii

Putin wskazał, że rosnący eksport węgla z Rosji stanowi dodatkowe ryzyko dla rosyjskiego górnictwa z powodu znaczących wahań cen tego surowca na świecie. Ocenił też, że główni konkurenci Rosji, czyli Australia i Indonezja, mają lepsze warunki logistyczne do eksportu.

– Wszystko to powinniśmy uwzględniać przy tworzeniu naszych planów – wskazał Putin.

Minister energetyki Aleksandr Nowak wyjaśnił, że jego resort zamierza koordynować z rosyjskimi kolejami RŻD plany rozwoju infrastruktury do eksportu węgla, czyli głównie rozbudowy kolei transsyberyjskiej i bajkalsko-amurskiej magistrali kolejowej. Według obecnych planów już w 2025 r. tymi połączeniami kolejowymi będzie można eksportować 195 mln ton rosyjskiego węgla rocznie do Azji.