Rosja wstrzymuje dostawy paliw na Białoruś

Minister energii Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak

Minister energii Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak [government.ru/docs/11353/photole…]

Do końca przyszłego roku wstrzymane zostaną dostawy między innymi benzyny i oleju napędowego na Białoruś – poinformował minister energii Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak, cytowany przez rosyjską agencję informacyjną TASS.

 

Jak wynika z oświadczenia przedstawiciela rosyjskiego rządu wstrzymanie dostaw do zachodniego sąsiada jest związane z ustaleniami zawartymi w dokumentach dotyczących dostaw z Rosji na okres do końca 2019 r., podpisanych przez wicepremierów obu krajów w środę w stolicy Rosji.

Zmiany w rosyjsko-białoruskim handlu

„Podpisany protokół to aneks do umowy między Rosją i Białorusią. Zawiera on zakaz dostaw produktów naftowych. Jednocześnie zakłada utrzymanie dostaw produktów chemicznych pochodzenia naftowego, których Białoruś sama nie wytwarza na obecnym poziomie” – powiedział Aleksander Nowak.

Wcześniej Moskwa zarzucała Białorusi, że re-eksportuje kupowane od Rosji produkty po niskich cenach i zarabia na tym procederze.

Polska i Czechy: Jak „odnowić” miks energetyczny?

Zarówno w Polsce, jak i w Czechach węgiel stanowi główny filar energetyki. W Polsce odpowiada za około 80 proc. wytwarzanej energii. W Czechach udział węgla w koszyku energetycznym jest dwa razy niższy ze względu na rosnące znaczenie energii jądrowej.
 

Oba kraje …

Rosyjscy urzędnicy podkreślają jednak, że Białoruś może zapewnić sobie odpowiednią ilość paliw na własny rynek, wytwarzając je z kupowanej od Moskwy bezcłowej ropy.

Kwestia dostaw rosyjskich produktów ropopochodnych była jednym z tematów rozmów prezydentów Białorusi Aleksandra Łukaszenki i Rosji Władimira Putina w Soczi 21 września.