Rosja i OPEC znów windują ceny ropy naftowej

Szyb naftowy, fot 15299 [Pixabay]

Szyb naftowy, fot 15299 [Pixabay]

W transporcie zaczął się szczyt przewozów na święta, a paliwo jest najdroższe od sierpnia. Drożeje też ropa naftowa, bo Rosja z OPEC uzgodniła nowe cięcia wydobycia.

 

Kierowcy z niepokojem patrzą, jak przed świętami Bożego Narodzenia rosną ceny na pylonach stacji benzynowych. W piątek firma analityczna BM Reflex poinformowała, że przez ostatni tydzień ceny oleju napędowego wzrosły o 3 grosze i obecnie litr paliwa do silników Diesla kosztuje 5,06 zł.

Ile będzie kosztować transformacja energetyczna w Polsce?

Według szacunków na transformację energetyczną Polska potrzebuje 700-900 mld euro. Tymczasem jednak – wbrew unijnym dążeniom – budowany jest, choć z oporami, nowy, węglowy blok elektrowni w Ostrołęce, a prezydent podkreśla, że węgiel zapewnia Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

Cena benzyny rośnie

Od połowy października średnia cena litra oleju napędowego wzrosła o 12 groszy. Pod koniec listopada przekroczyła psychologiczny próg 5 zł za litr. A według szacunków BM Reflex obecnie paliwo do silników Diesla jest najdroższe od sierpnia.

Do psychologicznego progu 5 zł za litr zbliżyła się także najpopularniejsza benzyna 95 oktanów. Obecnie litr tego paliwa kosztuje w Polsce średnio 4,95 zł. Analitycy Refleksu uspokajają: „biorąc pod uwagę spadek hurtowych cen benzyn w mijającym tygodniu o blisko 8 gr za litr  brutto, możemy być spokojni – podwyżek cen tego paliwa na stacjach szybko nie zobaczymy”.

Na dłuższą metę spokój kierowcom odebrały jednak ustalenia Rosji i organizacji OPEC, której nieformalnym liderem jest Arabia Saudyjska.

"Warunki brzegowe" Polski ws. neutralności klimatycznej

W czwartek (12 grudnia) w Brukseli przywódcy państw UE przedyskutują ponownie osiągnięcie przez Unię Europejską celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska delegacja jedzie na rozmowy z określonymi „warunkami brzegowymi”, od których uzależnia poparcie dla inicjatywy.

 

 

Już po raz drugi w …

Sojusz Moskwy z OPEC

W piątek na szczycie w Wiedniu Rosja i OPEC podjęły decyzję o dodatkowych cięciach wydobycia ropy naftowej. Zgodnie z obowiązującym dotąd porozumieniem do końca pierwszego kwartału przyszłego roku OPEC i Rosja miały zmniejszyć wydobycie ropy o 1,2 mln baryłek dziennie.

W ostatni piątek zapadła decyzja o dodatkowym ograniczeniu wydobycia w pierwszym kwartale o 0,5 mln baryłek dziennie.

Ale jednocześnie na wniosek Rosji zmieniono reguły obliczania cięć, nie wliczając już tzw. kondensatu do wydobycia ropy. W efekcie według Arabii Saudyjskiej w pierwszym kwartale przyszłego roku wydobycie ropy zostanie zmniejszone łącznie o 2,1 mln baryłek dziennie.

Czyli cięcia mają być prawie dwa razy większe niż dotąd. A to będzie windować ceny surowca.

Już w piątek na giełdzie w Londynie europejska ropa Brent zdrożała o 1,3 proc. i wieczorem za baryłkę trzeba było zapłacić 64,2 dol. – najdrożej od połowy września. A na giełdzie w Nowym Jorku baryłka amerykańskiej ropy WTI kosztowała w piątek wieczorem ponad 59 dol., zyskując 7 proc. na wartości od początku tygodnia.

Emisja CO2 w Polsce najwyższa od 20 lat, ale nie odchodzimy od węgla

Chociaż z najnowszego raportu grupy badawczej Global Carbon Project wynika, że emisja dwutlenku węgla w Polsce jest najwyższa od ponad 20 lat, to polskie władze nie zamierzają rezygnować z węgla.

Saudyjski rekord giełd

Większość cięć wydobycia spadnie na Arabię Saudyjską. W pierwszym kwartale przyszłego roku Rijad ma zmniejszyć wydobycie ze swoich pól naftowych o niemal 0,5 mln baryłek dziennie. Saudyjczykom zależy jednak na wzroście cen ropy naftowej, bo w piątek przeprowadzili ofertę publiczną swojego giganta naftowego Saudi Aramco – najbardziej dochodowej firmy świata.

Na sprzedaży w ofercie publicznej zaledwie 1,5 proc. akcji swojego giganta naftowego Arabia Saudyjska zarobiła aż 25,6 mld dol. To największa w historii oferta publiczna od połowy tej dekady, kiedy chiński sklep internetowy Alibaba sprzedał w ofercie publicznej na giełdzie w Nowym Jorku swoje akcje za 25 mld dol.

Po sprzedaży akcji w ofercie publicznej Saudi Aramco jest najcenniejszą spółką giełdową świata, wartą astronomiczną kwotę 1,7 bln dol. Saudyjski następca tronu książę Muhammad ibn Salman trzy lata temu wyceniał Saudi Aramco na 2 bln dol., zapowiadając wprowadzenie tej firmy na giełdę. Kiedy w piątek saudyjskiego księcia pytano, kiedy spełnią się jego prognozy, odparł krótko: – Wkrótce.

Cięcia uzgodnione przez OPEC z Rosją sprzyjać będą wzrostowi kursu akcji Saudi Aramco. Na razie większość z nich kupili lokalni inwestorzy saudyjscy i znad Zatoki Perskiej. Są też one notowane tylko na niewielkiej saudyjskiej giełdzie. To swoisty sprawdzian przed ewentualnym wprowadzeniem akcji Saudi Aramco na duże międzynarodowe parkiety. Nie ma wątpliwości, że chętnych wtedy nie zabraknie, bo już teraz inwestorzy chcieli wydać ponad 100 mld dol. na akcje saudyjskiego giganta.