Rosja: Duży spadek dochodów Gazpromu

W listopadzie Gazprom wyeksportował na Zachód 15,8 mld m sześc. gazu, aż o 11 proc. mniej niż przed rokiem

Gazprom naruszył unijne zasady ochrony konkurencji, realizując strategię podziału rynków gazu wzdłuż granic ośmiu państw członkowskich. [Shutterstock]

W drugim kwartale tego roku dochody Gazpromu z eksportu gazu były aż 38 proc. mniejsze niż w pierwszym kwartale – wynika z danych Centralnego Banku Rosji.

 

W drugim kwartale tego roku dochody Gazpromu z eksportu gazu wyniosły 8,7 mld dol., czyli aż o 5,4 mld dol. (38 proc.) mniej niż w pierwszym kwartale tego roku. W ujęciu rocznym dochody Gazpromu z eksportu gazu skurczyły się w drugim kwartale o jedną piątą.

Takie dane przedstawił Centralny Bank Rosji w sprawozdaniu o bilansie płatniczym Rosji. Pierwszy na tę zdumiewającą zapaść dochodów Gazpromu zwrócił uwagę rosyjski portal Otkrytyje Media.

Zaskakująca przecena

Gazprom nie opublikował jeszcze swojego sprawozdania za drugi kwartał i nie wiadomo, co spowodowało tak gwałtowny spadek dochodów z eksportu.

Nie potrafią tego wyjaśnić także analitycy. Dyrektor rosyjskiego oddziału agencji Fitch Ratings Dmitrij Marinczenko zwrócił uwagę, że w drugim kwartale tego roku Gazprom wysłał za granicę mniej więcej tyle samo gazu co przed rokiem. A według szacunków tego analityka ceny eksportowanego z Rosji gazu mogły się zmniejszyć najwyżej o 10 proc. w ujęciu rocznym. Czyli nie mogło to spowodować tak dużego spadku dochodów Gazpromu z eksportu.

Wcześniej rosyjska Federalna Służba Celna podała, że w maju eksport Gazpromu był o 2,8 proc. niższy niż w kwietniu, a dochody koncernu z eksportu gazu zmalały o 8,9 proc. w ujęciu rocznym – zwróciła uwagę rządowa agencja prasowa TASS.