Raport ONZ: Bałkany duszą się od smogu

Zdjęcie unsplash.com / via @tjump

Bałkany Zachodnie oddychają powietrzem fatalnej jakości, wynika z raportu opublikowanego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tylko w jednym z 18 miast nie zostały przekroczone normy Światowej Organizacji Zdrowia.

 

Raport został przygotowany wspólnie przez onzetowską agendę, Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP), powołaną w celu prowadzenia działań w zakresie ochrony środowiska ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Dane do opracowania zbierano przez 274 dni. Jedynym miastem, w którym nie zostały przekroczone normy WHO jest Wlora w Albanii. Autorzy raportu ostrzegają, że zanieczyszczenia przyczyniają się do 15-19 proc. przedwczesnych zgonów. Daje do ok. 5 tys. zgonów rocznie. Ponadto średnia długość życia jest krótsza od 1,1 do 1,3 lat.

KE: zielone światło dla negocjacji akcesyjnych z dwoma bałkańskimi państwami

Mały krok w kierunku Unii Europejskiej dla Albanii i Macedonii Północnej. Szefowa unijnej dyplomacji pochwaliła wczoraj oba kraje za osiągnięcie postępów w przeprowadzaniu reform i zarekomendowała państwom członkowskim rozpoczęcie rozmów akcesyjnych. W znacznie gorszej sytuacji znajdują się Turcja oraz Bośnia …

Przyczyną przestarzała gospodarka

Z powodu zanieczyszczeń mieszkańcy Bośni i Hercegowiny, Albanii, Macedonii Północnej, Czarnogóry, Serbii i Kosowa oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. Są narażeni na większe prawdopodobieństwo zachorowań na choroby układu oddechowego, problemy sercowo-naczyniowe oraz nowotwory od mieszkańców pozostałych regionów Starego Kontynentu.

Jedną z przyczyn jest przestarzała gospodarka, w tym m.in. elektrownie cieplne spalające węgiel brunatny, należący do „najbrudniejszych” rodzajów tego surowca. Jego spalanie jest najmniej korzystne z punktu widzenia ekonomicznego, ponieważ zawiera niską pojemność cieplną. Dodatkowo przy spalaniu wytwarza najwięcej zanieczyszczeń.

Drugim trucicielem Bałkanów są gospodarstwa domy. Ponad 60 proc. mieszkańców ogrzewa się, korzystając z paliw kopalnych (węgiel i drewno opałowe), wynika z raportu ONZ. Na kolejnych miejscach znajdują się transport, rolnictwo i spalanie śmieci.

Od dziś Unia Europejska żyje na ekologiczny kredyt

Europa zbyt szybko zużywa zasoby naturalne. Zdaniem autorów raportu „European Union Overshoot Day”, od dziś wszyscy obywatele UE żyją na ekologiczny kredyt. Oznacza to, że UE wyczerpała zasoby, które planeta może zaoferować w ciągu roku.
 

Według Światowego Funduszu na rzecz Przyrody …

Perspektywy na przyszłość

Do najbardziej zanieczyszczonych miast należy Sarajewo. W 2018 r. przez 146 dni w roku przekraczano tam limit WHO dla pyłów zawieszonych w powietrzu, w tym najbardziej szkodliwego pm 2,5. Normy krajowe i unijne w państwach Bałkanów Zachodnich są przekroczone pięciokrotnie. Sytuację komplikuje brak lekarzy specjalizujących się w chorobach układu oddechowego.

Autorzy raportu ONZ podkreślają, że potrzeba czasu na zmianę sytuacji. W BiH niemal 90 proc. z 7 mln budynków korzysta z zdecentralizowanych systemów grzewczych, jak piece i kotły. Tylko 12 proc. jest podłączonych do systemów ogrzewania, takich jak gaz. Autorzy raportu wskazują, że mieszkańcy są niemal całkowicie pozbawieni dostępu do odnawialnych źródeł energii. Ich zdaniem rządy państw bałkańskich potrzebują pomocy, zarówno tej finansowej, jak i w monitorowaniu i w dywersyfikowaniu źródeł wykorzystywanej energii.

Macedonia Północna: Prozachodni kandydat zwyciężył w wyborach prezydenckich

Związany z rządzącymi socjaldemokratami Stewo Pendarowski zostanie według wstępnych wyników nowym prezydentem Macedonii Północnej. Jest już pewne, że wybory będą ważne, ponieważ frekwencja przekroczyła wymagane 40 proc. Głosowanie traktowane było jako sprawdzian poparcia dla socjalistów, którzy doprowadzili do historycznego porozumienia …