Raport IUCN: Znikające drzewa Europy

Kasztanowiec / Zdjęcie via pixabay.com

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody publikuje po raz pierwszy „czerwoną księgę” drzew w Europie. Obejmuje ona ponad 40 proc. zagrożonych wyginięciem gatunków. Wśród głównych przyczyn eksperci wymieniają rozwój aglomeracji miejskich.

 

 

Podczas gdy młodzież z całego świata bierze dziś udział w marszach klimatycznych, Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) ostrzega, że w najbliższych latach z krajobrazu Europy może zniknąć 40 proc. drzew, w tym m. in. kasztanowce oraz jarzębina. Czy musimy przyzwyczaić się do jesiennego krajobrazu bez kolorowych liści kasztanowca?

EEA: Plony w południowej Europie mogą spaść o 50 proc. do 2050 r.

Europejska Agencja Środowiska (EEA), która ma za zadanie dostarczać Unii Europejskiej danych na temat środowiska, alarmuje, że do połowy wieku plony wielu roślin uprawianych w południowej części Europy spadną nawet o połowę. To pociągnie za sobą z kolei gwałtowny spadek …

Przyczyny

„Czerwona księga” zagrożonych gatunków drzew ukazuje się po raz pierwszy. Autorzy przyjrzeli się losowi 454 gatunków tych roślin występujących w Europie. Wyniki analizy nie są optymistyczne, ponieważ aż 40 proc. z nich jest zagrożonych wyginięciem, przekonuje IUCN. Zagrożenie jest jeszcze poważniejsze w przypadku gatunków endemicznych, tj. takich, które rosną tylko w Europie. Jest ich 58 proc., a 15 proc. z nich znajduje się w „krytycznym niebezpieczeństwie”.

Odpowiedzialnym za ten stan rzeczy jest człowiek, eksploatujący ponad miarę zasoby leśne, rozbudowujący miasta czy wprowadzający nieodwracalne zmiany w ekosystemach m.in. poprzez korzystanie z gatunków inwazyjnych. Innymi zagrożeniami są szkodniki, wylesianie, hodowla zwierząt oraz często w ostatnich latach, spowodowane upałami, pożary lasów.

Nowy raport IPCC: Poziom mórz podnosi się coraz szybciej

Najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) alarmuje, że wzrost poziomu mórz w XXI w. jest dużo szybszy niż w XX w. Wody w morzach i oceanach przybywa też dużo szybciej niż wcześniej przewidywano. Przyczyną tego są zachodzące na …

Nie tylko drzewa

Autorzy „czerwonej księgi” przypominają, że drzewa pełnią szereg funkcji: są źródłem pożywienia dla zwierząt, oczyszczają glebę, wodę a także powietrze czy dbają o zachowanie bioróżnorodności. Według IUCN wśród zagrożonych gatunków są m. in. kasztanowiec oraz jarzębina.

Naukowcy z IUCN zwracają uwagę, że zagrożony jest los także innych gatunków roślin i zwierząt pomijanych w codziennych rachubach, jak mięczaki czy mszaki, np. ślimaków i mchów. Ich istnienie – często zaniedbywane – jest ważne ze względu na pełnioną przez nie rolę oczyszczania powietrza czy użyźniania gleby. Prawie wszystkie europejskie ślimaki są endemiczne, co oznacza, że ich wyginięcie byłoby nieodwracalne.

Nawet milion gatunków zagrożonych wyginięciem

Rekordowa liczba gatunków zwierząt i roślin jest obecnie zagrożona całkowitym zniknięciem z powierzchni Ziemi. Powodem jest zanieczyszczenie środowiska. Takie wnioski płyną z największą przeprowadzonego dotąd w historii badania dotyczącego bioróżnorodności na naszej planecie.
 

Opublikowany w Paryżu wstępny …

 

 

 

Więcej informacji: 

Raport IUCN