Putin wabi Ateny rosyjskim gazem

Prezydent Rosji Władimir Putin

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył na spotkaniu z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, że Moskwa gotowa jest wziąć pod uwagę współpracę z greckimi firmami przy dostawach rosyjskiego gazu do krajów południowej Europy.

 

Putin wyraził nadzieję, że Rosji i Grecji nie dzieli już kwestia wydalenia przez Ateny rosyjskich dyplomatów latem br. „Mam nadzieję, że ten rozdział został już rzeczywiście zamknięty” – stwierdził rosyjski przywódca.

Dodał przy tym, że Rosja nadal nie zgadza się z uzasadnieniem tej decyzji, bowiem – jego zdaniem – trudno wyobrazić sobie, by Rosja mogła „planować jakieś spiski” przeciwko Grecji. „To po prostu nonsens, bzdura” – zapewnił.

Izba Reprezentantów USA popiera sankcje za udział w Nord Stream 2

Izba niższa amerykańskiego parlamentu przyjęła wczoraj (11 grudnia) rezolucję, w której wezwała rządy europejskich państw do zablokowania projektu gazociągu Nord Stream 2. Amerykańscy kongresmeni apelują do prezydenta USA o nałożenie sankcji na podmioty związane z tą inwestycją.
 
Uchwała Izby Reprezentantów USA …

Cipras przekazał Putinowi wyrazy zaniepokojenia swojego rządu z powodu planowanej przez Moskwę sprzedaży rosyjskich systemów rakietowych S-400 Turcji. Przekonywał, że Turcja chce wobec Grecji „utrzymywać casus belli” (formalny powód do wojny).

Zakup przez Turcję rosyjskich S-400, które nie nadają się do zintegrowania z systemami obronnymi NATO, budzi także niepokój w USA i innych państwach NATO.

Gazprom zakończył w listopadzie budowę morskiego odcinka Tureckiego Potoku. Cały projekt zakładał budowę przez Morze Czarne dwóch nitek, z których każda będzie miała przepustowość 15,75 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Rosyjski prezydent zapowiadał w listopadzie, że przez drugą nitkę gaz może tranzytem przez Turcję popłynąć do „krajów południowej i południowo-wschodniej Europy”.

Blaski i cienie szczytu klimatycznego w Katowicach

COP 24 osiągnął półmetek. Michał Kurtyka, polski prezydent szczytu klimatycznego COP24, na razie może być zadowolony: negocjacje mimo początkowego impasu powoli idą do przodu. Za to Polska straciła szansę aby wypromować w świecie swoje firmy dysponujące „zielonymi” technologiami.
 

Negocjacje klimatyczne są …