Putin straszy Ukrainę odcięciem od gazu

Prezydent Rosji Władimir Putin, źródło: kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin, źródło: kremlin.ru

Prezydent Rosji Władimir Putin zagroził, że Ukraina zostanie bez gazu, jeśli nie zawrze nowej umowy o tranzycie rosyjskiego surowca.

 

Na konferencji prasowej w Pekinie prezydent Rosji Władimir Putin zagroził Ukrainie, że zostanie bez gazu, jeśli nie zawrze nowej umowy o tranzycie surowca Gazpromu do Europy Zachodniej. Dotychczasowa umowa w tej sprawie wygasa z końcem tego roku.

Ukraina obywa się bez Gazpromu

Od listopada 2015 r. Ukraina nie kupuje gazu bezpośrednio od Gazpromu, sprowadzając surowiec z Europy Zachodniej. Jednak według Putina faktycznie Ukraińcy sprowadzają z Europy rosyjski gaz, korzystając z tzw. rewersu, czyli przepływu gazu w odwrotnym kierunku.

Putin zaatakował za to Kijów. „A jeśli tranzytu [rosyjskiego gazu] nie będzie? Wtedy nie będzie też rewersu. Przecież ten rewers jest wirtualny” – powiedział Putin. I zaraz się rozsierdził.

„To brednie, oszustwo, nie ma żadnego realnego rewersu. Biorą normalnie gaz, a potem pisze się na papierze, że to rewers” – mówił prezydent Rosji.

Ukraina: Wołodymyr Zełenski nowym prezydentem

Dotąd niezaangażowany w politykę aktor i scenarzysta zdecydowanie pokonał urzędującego prezydenta. Według Narodowego Exit Poll (przygotowanego wspólnie przez kilka sondażowni) Zełenski zdobył 73,2 proc. głosów. Petro Poroszenko, na którego zagłosować miało 25,3 proc. wyborców, uznał już swoją porażkę.
 

Pozostałe 1,5 proc. …

Jednak atakowane przez Putina ukraińskie metody handlu gazem są zgodne z przepisami UE i praktykami w europejskim gazownictwie.

Ukraiński koncern Naftohaz od miesięcy proponował też Rosji podpisanie nowego kontraktu na tranzyt gazu, zgodnego z przepisami UE i Ukrainy. W odpowiedzi Gazprom zaproponował przedłużenie dotychczasowego kontraktu, który jest niezgodny z unijnymi przepisami i niekorzystny dla Ukrainy.

Gazowe obiecanki Putina

Prezydent Rosji ocenił też, że Ukraina przepłaca za gaz importowany z Europy Zachodniej. Według Putina Ukraina „płaci dwa razy drożej za gaz, który mogłaby taniej dostawać”.

Prezydent Rosji przypomniał też, że prorosyjskiemu kandydatowi na fotel prezydenta Ukrainy Jurijowi Bojko w kwietniu Rosja obiecywała tańszy gaz w razie bezpośrednich zakupów surowca od Gazpromu.

Ukraiński koncern Naftohaz wskazał wtedy, że już teraz płaci za sprowadzany z Europy Zachodniej mniej, niż oferowała Rosja. A jednocześnie Gazprom, oferując obniżkę cen dla Ukrainy o 25 proc., nie chce wypełnić wyroku trybunału arbitrażowego w Sztokholmie, który zobowiązał Gazprom do obniżki o 48 proc. cen surowca dla Ukrainy.

Putin nie zamierza rozmawiać z Ukrainą o pokoju w Donbasie

Rosja nie jest stroną konfliktu na wschodzie Ukrainy – przekonywał wczoraj rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow – i dlatego nie będzie negocjować z Ukrainą warunków zawarcia pokoju w Donbasie.

Moskwa atakuje

Groźby Putina spotęgują obawy tych analityków na Ukrainie, którzy przewidują, że najbliższej zimy Gazprom może sprowokować nowy kryzys gazowy, aby wytargować od UE ulgowe traktowanie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 do Niemiec, a od Ukrainy wymusić preferencyjne warunki tranzytu – do czasu rozkręcenia na pełną moc przesyłu gazu przez Nord Stream 2.

Bez adwokata gazowej niezależności

W niedzielę zmarł były senator USA Richard Lugar, który słynął z poparcia dla ruchów demokratycznych w Europie Środkowej. Z Senatu USA odszedł na początku 2013 r., ale kilka tygodni wcześniej przedstawił jako swój polityczny testament projekt ustawy LNG dla NATO. Proponowana przez Lugara ustawa miała ułatwić eksport amerykańskiego skroplonego gazu LNG do państw NATO, aby zmniejszyć ich zależność od Gazpromu.

„Nastała pora, aby dokonując dramatycznej zmiany na rynkach gazu, ukrócić pokusę manipulowania dostawami z politycznych powodów przez Rosję i Iran”, zaapelował senator Lugar, przypominając rosyjską politykę zakręcania kurka z gazem dla wymuszenia politycznej uległości.

Projektu nie poparła administracja prezydenta Baracka Obamy, zaprzyjaźnionym z senatorem Lugarem, chociaż obaj należeli do konkurencyjnych amerykańskich partii. W efekcie ekipa Obamy nie mogła zaproponować Europie realnego gazowego wsparcia, gdy w 2014 r. po objęciu rządów na Ukrainie przez polityków prozachodnich Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę i próbowała sprowokować kryzys w tranzycie gazu za pośrednictwem Ukrainy do Europy Zachodniej.