Przeciek: Zimowy pakiet energetyczny bardziej przyjazny dla węgla

Mumbaj o świcie// Źródło: Tawheed Manzoor via Flickr

EurActiv dotarł do przecieku dotyczącego przygotowywanego zimowego pakietu energetycznego. Plany w nim zawarte rozczarowały ekologów i zwolenników odnawialnych źródeł energii.

 

W środę 30 listopada Komisja Europejska przedstawi tzw. zimowy pakiet energetyczny. Zawarte w nim będą nowe regulacje dotyczące strategii energetycznej UE, w tym dyrektywa dot. energii odnawialnej. Na pakiet składa się tysiąc stron dokumentów podzielonych na 8 oddzielnych regulacji.

Przeciek

Zgodnie z informacjami zdobytymi przez EurActiv.fr w przecieku z KE, pakiet stara się pogodzić  stanowiska wielu grup interesów. Prócz różnych krajowych strategii energetycznych, czyli interesów krajów członkowskich, wzięte w nim są także pod uwagę, przynajmniej częściowo, postulaty zwolenników energii węglowej, odnawialnej i jądrowej.

Przeciek do EurActiv.fr wydaje się jednak wskazywać, że paliwa kopalne zdobyły przewagę nad energią odnawialną. Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi rynku energii elektrycznej (odpowiedni fragment pochodzący z przecieku dostępny TUTAJ), energia ze źródeł odnawialnych nie będzie już miała priorytetowego dostępu do sieci przesyłowej, co zmniejszy potencjalne zyski dla inwestorów w OZE.

Mechanizm mocowy

Innym elementem regulacji rynku energii elektrycznej mają być przepisy dotyczące tzw. mechanizmu mocowego (capacity mechanism). W uproszczeniu, pozwalają one przekazywać pomoc państwową producentom za utrzymywanie odpowiednio wysokich potencjalnych mocy produkcji energii elektrycznej, by chronić krajowy rynek przed wahaniami popytu na rynku.

Funkcjonuje on już w kilku krajach członkowskich, m.in. Francji i Wlk. Brytanii, a Polska także przygotowuje się do jego wprowadzenia. Jednak przepisy unijne w tej sprawie (odpowiedni fragment z przecieku TUTAJ) nie wprowadzają żadnych ograniczeń dotyczących emisyjności w ramach mechanizmu mocowego. Rodzi to obawy środowisk ekologicznych, że mechanizm będzie wykorzystywany do wspierania elektrowni węglowych.

Cele klimatyczne

Ekologów nie ucieszyła także informacja dotycząca celów klimatycznych. Zgodnie z informacjami EurActiv, KE chce, by do 2030 r. energia odnawialna stanowiła 27 proc. unijnego miksu energetycznego.

Wbrew nadziejom organizacji ekologicznych, KE nie zamierza w środę przedstawiać wiążących celów dla poszczególnych państw. Oznacza to, że te 27 proc. będzie musiało być wypracowane na poziomie całej UE, a udział OZE w miksach energetycznych poszczególnych państw nie będzie w tych przepisach określany i pozostawiony do decyzji państwom członkowskim.

Krytyka

Jean-François Fauconnier, z NGO Climate Action Network, skrytykował informacje ujawnione przez EurActiv. Podkreślił on, że „Komisja Europejska nie zrozumiała przekazu płynącego z porozumienia paryskiego. Jej propozycje są bardzo odległe od tego, czego potrzeba, by wypełnić postanowienia z Paryża” – stwierdził.

>> Czytaj więcej o porozumieniu z Paryża

Komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej Miguel Arias Cañete podkreślał w zeszłym tygodniu na konferencji klimatycznej COP22, że zimowy pakiet klimatyczny będzie się skupiał na „ bardzo ambitnych celach, zwłaszcza pod kątem wydajności energetycznej”, ale dodał, że prace nad nim wciąż trwają.