„Protest Tysięcy Miast” w obronie klimatu

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w stolicy Chorwacji Zagrzebiu, źródło: Pixabay, fot. GoranH

W ponad 150 państwach świata młodzież zorganizowała dziś (20 września) wielki protest przeciw zmianom klimatycznym i biernej jej zdaniem postawie wielu rządów. W Polsce protesty odbywają się w co najmniej 60 miastach.

 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to idea zapoczątkowana przez nastoletnią szwedzką aktywistkę Gretę Thunberg, której szkolny strajk w obronie klimatu (Greta w piątki zamiast w szkole pojawiała się pod szwedzkim parlamentem) zainspirował wielu młodych ludzi na całym świecie.

Thunberg jeszcze w zeszłym roku domagała się działań na rzecz obrony klimatu od polityków szwedzkich. Teraz apeluje już do całego świata. Do „Protestu Tysięcy Miast” przyłączy się w Nowym Jorku. To właśnie tam w najbliższy poniedziałek (23 września) rozpocznie się szczyt klimatyczny ONZ.

Ponad 60 wydarzeń w Polsce

Właśnie w związku nowojorskim spotkaniem politycznym na najwyższym szczeblu zorganizowano dzisiejszy młodzieżowy protest, który objął ponad 150 państw na wszystkich kontynentach. Protestacyjne marsze i pikiety zorganizowano w 37 państwach Europy, w tym we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. W Polsce akcje odbywa się w ponad 60 miastach – największa w Warszawie, gdzie manifestanci ruszyli w marszu z Placu Konstytucji na Plac Defilad, na którym powstało specjalne Miasteczko Klimatyczne.

Ale protesty odbywają się także m.in. w Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Wrocławiu, Rzeszowie, Kielcach czy Zakopanem. A także w wielu mniejszych miastach takich jak Rybnik, Mrągowo czy Żyrardów. „Chcemy jak najszybciej wymusić zmianę systemową w Polsce i Unii Europejskiej, konieczną do powstrzymania katastrofy klimatycznej, wykorzystując energię, moralny mandat i skalę mobilizacji młodzieży, która będzie coraz większą konsekwencją kompleksowej edukacji na temat zmian klimatycznych” – piszą w swojej strajkowej odezwie organizatorzy polskiej odsłony „Protestu Tysiąca Miast”.

Dodają też, że „za podstawę zmian systemowych uważamy między innymi sprawiedliwą transformację energetyczną”, a za swój priorytet „walkę o osiągniecie neutralności klimatycznej przez Polskę i Unię Europejską oraz zahamowanie wzrostu globalnej temperatury.”

Organizatorzy opublikowali też listę 6 postulatów. Wśród nich jest prowadzenie polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki, uznanie oficjalnie przez polski rząd katastrofy klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego, zawarcie kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji czy wzięciem przez media odpowiedzialności za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.

Od dziś Unia Europejska żyje na ekologiczny kredyt

Europa zbyt szybko zużywa zasoby naturalne. Zdaniem autorów raportu „European Union Overshoot Day”, od dziś wszyscy obywatele UE żyją na ekologiczny kredyt. Oznacza to, że UE wyczerpała zasoby, które planeta może zaoferować w ciągu roku.
 

Według Światowego Funduszu na rzecz Przyrody …

Protestuje młodzież w Australii, Azji i Afryce

Strajkuje także młodzież w innych krajach członkowskich UE. Najwięcej protestów – ponad 500 – zorganizowano w Niemczech. Tam też doszło do najpoważniejszego incydentu, gdzie manifestanci zablokowali jedną z głównych ulic w centrum Frankfurtu nad Menem. Młodzieżowy protest odbywa się jednak na całym świecie bardzo spokojnie i całkowicie pokojowo. Taki przebieg mają m.in. manifestacje w 150 miastach w Wielkiej Brytanii.

Manifestacje zorganizowano w niemal każdym zakątku świata. Pierwsza protestowała młodzież na pacyficznych wyspach oraz w Australii i Nowej Zelandii. W ponad 100 australijskich miastach na ulice wyszło w sumie ponad 300 tys. młodych ludzi. Manifestanci pojawili się też na ulicach miast m.in. w Tajlandii, na Filipinach czy w Bangladeszu i Indiach. Również w sparaliżowanym wielotygodniowymi protestami politycznymi Hong Kongu odbył się niewielki marsz w sprawie obrony klimatu. W Afryce młodzież wyszła m.in. na ulice Lagos i Abudży, a w Kenii – w Mombasie i Nairobi. W sumie zaplanowano na całym świecie ponad 5 tys. wieców, marszów i manifestacji.

Punktem kulminacyjnym ma być wielki protest w Nowym Jorku, na którym organizatorzy spodziewają się nawet 1 mln osób. Ponad 1,8 tys. nowojorskich szkół publicznych dało dziś uczniom wolne, aby mogli bez konsekwencji wziąć udział w strajku klimatycznym. Wiele wydarzeń na świecie ma jednak charakter lokalny i zgromadziło tylko kilkadziesiąt osób.

Kolejny globalny Młodzieżowy Strajk Klimatyczny ma się odbyć w przyszłym tygodniu – w piątek 27 września, czyli na zakończeniu szczytu ONZ w Nowym Jorku.

Nawet milion gatunków zagrożonych wyginięciem

Rekordowa liczba gatunków zwierząt i roślin jest obecnie zagrożona całkowitym zniknięciem z powierzchni Ziemi. Powodem jest zanieczyszczenie środowiska. Takie wnioski płyną z największą przeprowadzonego dotąd w historii badania dotyczącego bioróżnorodności na naszej planecie.
 

Opublikowany w Paryżu wstępny …