Protest „klimatyczny”: Projekcja na kominie i nastolatka pod Sejmem

Wizerunek premiera Morawieckiego i napis shame na kominie elektrowni, źródło flickr.comphotosgreenpeacepl

Wizerunek premiera Morawieckiego i napis shame na kominie elektrowni, źródło flickr.comphotosgreenpeacepl

Napis „wstyd” w języku polskim i angielskim obok twarzy premiera Mateusza Morawieckiego wyświetlili aktywiści z Greenpeace na chłodni kominowej elektrowni w Bełchatowie w nocy z piątku na sobotę. Zareagowali w ten sposób na zablokowanie przez Polskę zapisów o dojściu UE  do neutralności klimatycznej do 2050 roku.

 

W piątek protest wobec bezczynności polityków w kwestii klimatu podjęła pod Sejmem trzynastoletnia Inga.

Protest aktywistów Geenpeace`u

Choć ambitny cel popierała zdecydowana większość państw członkowskich, to w czwartek (20 czerwca) Polska, Czechy, Estonia i Węgry wspólnie zablokowały decyzję Unii Europejskiej o tzw. neutralności klimatycznej, czyli zaostrzeniu przepisów dotyczących emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku.

Zaostrzenie Porozumienia Paryskiego zablokowane

Polska, Czechy, Węgry i Estonia zablokowały wczoraj na szczycie UE w Brukseli jeden z planowanych zapisów konkluzji dotyczący planów osiągnięcia neutralności klimatycznej UE do 2050 r.

Wątpliwy sukces Polski na szczycie UE

“Premier (Mateusz) Morawiecki twierdzi, że bronił polskich interesów. Czyli czego? Dalszego uzależnienia od importu węgla? Rosnących cen energii pochodzącej z paliw kopalnych? A może tego, że międzynarodowe koncerny, które chcą korzystać z zielonej energii mogą zacząć się wycofywać z Polski? Może fale upałów w kraju są jeszcze zbyt krótkie, a susze zbyt mało dotkliwe dla polskiego rolnictwa?” – pyta Anna Ogniewska, ekspertka Greenpeace cytowana na stronie internetowej tej organizacji.

Koordynator kampanii Klimat i energia w Greenpeace Marek Józefiak przypomniał natomiast, że zablokowanie ambitnych celów klimatycznych Wspólnoty premier Morawiecki przedstawił jako sukces Polski. “Zasłaniając się rzekomym dobrem obywateli, tak naprawdę skazuje ich na jeszcze dłuższe fale upałów, na częstsze powodzie, coraz bardziej niszczycielskie huragany i dotkliwszą suszę. Mateusz Morawiecki ma szansę przejść do historii jako premier, który zgodził się na niszczenie klimatu i z pewnością nie jest to powód do dumy” – ocenił.

Jeszcze w tym stuleciu w Alpach może nie być lodowców

Jeśli nie przyhamujemy globalnego ocieplenia, to do końca XXI w. Alpy, najbardziej majestatyczne góry Europy, stracą przeszło 90 proc. objętości swoich lodowców. A jeśli zatrzymamy emisję gazów, mamy szansę uratować trochę ponad jedną trzecią alpejskiego lodu.
 

Przed najczarniejszą przyszłością alpejskich lodowców …

Wyjaśnił też, że na zdjęciach z nocnej projekcji aktywistów widnieją dwaj najwięksi niszczyciele klimatu w Polsce. “Pierwszy to największy europejski emitent CO2 – elektrownia na węgiel brunatny w Bełchatowie. A drugi to premier Morawiecki, który w skrajnie nieodpowiedzialny sposób zablokował potrzebny Europie i Polsce cel neutralności klimatycznej” – oświadczył Józefiak.

Lokalne media zwróciły uwagę, że akcja przeprowadzona przez aktywistów Geenpeace`u około drugiej w nocy nie wymagała wejścia na teren elektrowni, co zdarzało się podczas wcześniejszych protestów tej organizacji.

Morawiecki: Polska walczy o swoje interesy

“Negocjacje pokazały jak należy dbać o interesy Polski. My walczymy o nasze interesy, o to żeby koszty energii i ryzyka nałożone na przedsiębiorców były jak najmniejsze” – przekonywał natomiast szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po zakończeniu obrad zeszłotygodniowego szczytu.

Słuszności czwartkowej decyzji polskiej delegacji w Brukseli premier bronił również w sobotę w RMF FM. “Polska nie blokuje polityki klimatycznej państw Unii Europejskiej” – zapewniał. Podkreślał m.in., że kosztami zmian klimatycznych nie można obarczać najbiedniejszych. “Ci, którzy się fantastycznie rozwinęli, muszą ponosić największe koszty, a my jednocześnie wskazujemy na to, że jesteśmy tym państwem, które najwięcej zredukowało emisję CO2 od 1988 r., o ponad 30 proc. “– dodał szef rządu. “Nie jesteśmy tak rozwinięci jak Francja czy Niemcy. Potrzebujemy dobrego pakietu kompensacyjnego” – podkreślił.

Unia obniża emisje CO2. Liderzy UE apelują o bezemisyjną gospodarkę

Unia Europejska zredukowała emisję dwutlenku węgla do atmosfery w 2018 r., niemniej Polska wraz z kilkoma innymi krajami cały czas zwiększa emisję.
 

Z danych Eurostatu wynika, że państwa UE w 2018 r. zmniejszyły emisję CO2 o 2,5 proc. Jednak nie wszyscy …

„Wakacyjny strajk klimatyczny” 13-letniej Ingi

Podczas porannej rozmowy w RMF FM Morawiecki odniósł się także do samotnego „Wakacyjnego strajku klimatycznego”, który rozpoczęła pod Sejmem 13-letnia Inga Zasowska z Grodziska Mazowieckiego. Dziewczynka zapowiedziała, że będzie protestować w każdy piątek do końca lipca, czyli do sejmowych wakacji. Zaapelowała także do wszystkich o przyłączenie się do niej, by wymusić na władzach przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

“Boję się o swoją przyszłość. O to, że w naszym klimacie będzie coraz więcej nieprzewidywalnych zjawisk, ale także martwię się o to, że inne rejony świata staną się niezdatne do zamieszkania – czy będziemy w stanie pomóc osobom, które tam żyją? Boję się o uchodźców klimatycznych. Jeszcze jest czas, by działać, ale działania trzeba zacząć teraz, już. Politycy muszą mieć tego świadomość” – tłumaczyła swoją obecność pod Sejmem cytowana w mediach nastolatka. “Byłoby dobrze, gdyby politycy wyszli do mnie porozmawiać” – powiedziała Inga.

IPSOS: Walka ze zmianami klimatu ważna dla wyborców w całej Europie

Aż 77 proc. potencjalnych wyborców uważa walkę z globalnym ociepleniem za ważne kryterium przy podejmowaniu decyzji o tym, na kogo głosować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, wynika z sondażu przeprowadzonego przez IPSOS Mori.
 

W ciągu ostatnich miesięcy miliony młodych …

Przyznała także, że wzorem jest dla niej Greta Thunberg. W sierpniu zeszłego roku ta szwedzka nastolatka zainicjowała protest przeciwko zmianom klimatu przed budynkiem szwedzkiego parlamentu. Wystąpiła w tej sprawie m.in. na TEDxStockholm, podczas konferencji ONZ COP24 w Katowicach, apelowała także do unijnych polityków w Strasburgu i do brytyjskich parlamentarzystów.

Premier: Jesteśmy po tej samej stronie

“Myślę, że jesteśmy po tej samej stronie” – ocenił premier Morawiecki w sobotniej rozmowie. “Robimy wszystko, by przywrócić piękno przyrody, poprawiamy warunki klimatyczne i jakość powietrza” – przekonywał wyliczając rządowe programy w tej dziedzinie: termomodernizację i plany wielkich farm wiatrowych.

“W tym obszarze zmian klimatycznych Polska nie tylko nie ma sobie nic do zarzucenia, ale patrząc na ostatnie 30 lat, to Polska jest jednym z państw najbardziej redukujących emisję CO2” – ocenił. „Dzisiaj nie możemy płacić za nie nasze błędy” – podkreślił także Morawiecki obarczając odpowiedzialnością za zły stan powietrza w Polsce poprzednie rządy. “Polska jest za tym, by transformacja klimatyczna odbywała się sprawiedliwie” – powtórzył.

Juncker: Cele klimatyczne na 2030 r. ważniejsze niż zerowa emisja do 2050 r.

W trakcie szczytu UE w Sybinie Jean-Claude Juncker podkreślił znaczenie obniżenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. Zaznaczył przy tym, że plan ośmiu państw UE, które chcą całkowitej likwidacji emisji do 2050 r., nie jest dziś priorytetem.
 

W rozmowie z rumuńskimi …