Premier Węgier pojedzie 1 lutego do Rosji. Rozmowy o atomie i gazie

fidesz-orban-tusk-weber-parlament-europejski-europejska-partia-ludowa, Tusk, Kaczynski-PiS-Unia Europejska

Premier Węgier Viktor Orbán / Fot. Flickr, European People's Party, lic. (CC BY 2.0)

Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó poinformował, że na 1 lutego planowana jest wizyta w Moskwie premiera Węgier Viktora Orbána. W agendzie rozmów mają się znaleźć kwestie rozbudowy elektrowni jądrowej oraz rozszerzenie umowy na dostawy gazu.

 

WEBINARIUM: „Fit for 55: Jakie wyzwania czekają Polskę?”

 

Péter Szijjártó udzielił wywiadu rosyjskiej agencji prasowej TASS podczas pobytu w Nowym Jorku. Zaznaczył w nim, że głównym tematem rozmów Viktora Orbána w Moskwie będzie kwestia rozbudowy elektrowni jądrowej w Paks w środkowych Węgrzech.

„Rosatom już szykuje grunt pod faktyczną, widzialną i spektakularną budowę. Chcemy, żeby projekt ten wszedł w stadium realizacji już w pierwszej połowie tego roku, a dwa nowe reaktory elektrowni zostały uruchomione pod koniec obecnej dekady” – powiedział Szijjártó.

Według szefa węgierskiej dyplomacji dołożenie owych dwóch nowych reaktorów do czterech już w Paks funkcjonujących oraz dalsze inwestycje w fotowoltaikę pozwolą Węgrom „osiągnąć samowystarczalność pod względem energii elektrycznej”.

Węgry: Będą limity cen podstawowych produktów spożywczych. Przedwyborcza strategia Orbana?

Wybory parlamentarne na Węgrzech odbędą się już 3 kwietnia.

Węgry chcą więcej rosyjskiego gazu

Ale rozmowy Orbána w Moskwie mają dotyczyć także rozszerzenia umowy na dostawy rosyjskiego gazu na Węgry. „Z powodu kryzysu energetycznego zależy nam na zwiększeniu już teraz ilości otrzymywanego surowca. Bardzo byśmy chcieli zwiększyć jego wolumen w ramach umowy długoterminowej” – wyjaśnił Szijjártó.

Węgiersko-rosyjska długoterminowa umowa gazowa została podpisana we wrześniu ubiegłego roku. Za jej sprawą na Węgry ma trafiać z Rosji 4,5 mld metrów sześciennych gazu  ziemnego rocznie.

„Mamy nadzieję, że długoterminowe kontrakty gazowe z Rosją staną się kluczem do rozwiązania kryzysu na rynku tego surowca w Europie. Liczymy też, że Niemcy postąpią w kwestii Nord Stream 2 racjonalnie” – podkreślił szef węgierskiej dyplomacji.

Węgry blokują przyjęcie unijnego stanowiska po szczycie Bidena. "Waszyngton ma więcej problemów z demokracją niż Budapeszt"

Węgry jako jedyne państwo UE nie zostały zaproszone na szczyt demokratyczny organizowany przez prezydenta USA Joe Bidena.

Rozmowy o szczepionce i kosmosie

Ze słów ministra Szijjártó wynika też, że rozmowy w Moskwie będą dotyczyć także produkcji na Węgrzech rosyjskiej szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2, czyli Sputnika V.

„Budujemy obecnie państwowy zakład produkcji szczepionek, który zacznie pracę jesienią tego roku. Chcielibyśmy, aby w tej fabryce produkowano też Sputnika V i już podjęliśmy rozmowy na ten temat” – powiedział szef węgierskiego MSZ.

Podkreślił też, że ponad 1 mln mieszkańców Węgier wybrało właśnie tę szczepionkę na COVID-19, co oznacza, że „Sputnik V dobrze się u nas sprawdził”.

Szijjártó zaznaczył również, że premier Węgier będzie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem rozmawiał o współpracy w dziedzinie badania kosmosu. Budapeszt liczy, że w połowie dekady w ramach współpracy z Rosją na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci węgierski kosmonauta.