Pożary we Włoszech zaprószone przez mafię? Rząd nie wyklucza takiej możliwości

pożar, las

Jak dotąd pożary objęły we Włoszech ponad 120 tys. hektarów. Jednym z najbardziej dotkniętych regionów jest Kalabria. / Zdjęcie: Unsplash [Joanne Francis]

Południowa Europa zmaga się z falą upałów i największymi od dawana pożarami. Silne wiatry i suche powietrze przyczyniają się do rozprzestrzeniania żywiołu, przez który zginęło co najmniej 5 osób oraz miliony dzikich zwierząt. Za częścią podpaleń może stać kalabryjska ‘Ndrangheta.

 

Wśród możliwych przyczyn pożarów są zmiany klimatyczne i złe zarządzanie terenami leśnymi. Włoscy ekolodzy i rolnicy nie wykluczają jednak zaangażowania mafii, która może czerpać korzyści z lukratywnych umów na ponowne zalesianie terenu czy przeznaczenie go pod farmy słoneczne.

Włochy otrzymały już pierwszą transzę z unijnego Funduszu Odbudowy, w ramach którego kraj ma dostać łącznie 209 mld euro. Organizacje przestępcze upatrują w tym swoją szansę, by przejąć fundusze przeznaczone na zieloną transformację.

Kalabria w ogniu

Jak dotąd pożary objęły we Włoszech ponad 120 tys. hektarów. Jednym z najbardziej dotkniętych regionów jest Kalabria. Leśnicy szacują, że na odbudowanie szkód wyrządzonych przez pożar w Parku Narodowym Aspromonte potrzeba będzie 15 lat.

Roberto Cingolani, minister do spraw zielonej transformacji ocenia, że tylko 2 proc. pożarów wywołują naturalne zjawiska, takie jak uderzenia pioruna. Za resztę odpowiedzialny jest człowiek. „Tylko złośliwi ludzie mogą przyczyniać się do takiej tragedii ”, ocenił, wypowiadając się przed włoskim parlamentem.

Nie jest przypadkiem, że największe pożary dotknęły region, z którym nierozerwalnie połączona jest jedna z najgroźniejszych organizacji przestępczych we Włoszech – 'Ndrangheta. Gdyby nałożyć na siebie dwie mapy, jedną z terenem objętym pożarami, a drugą z terytorium mafijnym uzyskano by wiele punktów wspólnych.

Dwa niezależne śledztwa na terenie Kalabrii wykazały, że zorganizowane grupy przestępcze mają realny wpływ na sektor rolniczy i leśniczy na terenie tego regionu. „’Ndrangheta obrała za cel unijne fundusze przeznaczone na zieloną transformację. Niewielki procent z tej kwoty trafi finalnie na odbudowę flory na terenach objętych pożarem”, wypowiedział się przedstawiciel jednej z kalabryjskich organizacji walczących przeciwko mafii.

Upały we Włoszech: Na Sycylii prawie 50 st. C. To może być historyczny rekord temperatury w Europie / Briefing z Europy

Sycylijscy meteorolodzy poinformowali, że termometry w okolicach Syrakuz odnotowały najwyższą temperaturę w historii | Codzienny briefing z europejskich stolic – 12 sierpnia.

Komu pożar przynosi korzyści?

Pożary niosą ze sobą korzyści finansowe. Zyskują przede wszystkim strażacy: zarówno profesjonaliści i ochotnicy, ale też prywatne firmy strażackie oraz producenci sprzętu gaśniczego. Interesu w pożarach upatrują także posiadacze gruntów. Wcześniej ziemia mogła nie być atrakcyjnym towarem. Po pożarze, który strawił wszystko na swojej drodze, puste pole będzie można łatwiej i sprawniej zagospodarować a przede wszystkim sprzedać.

Włoscy naukowcy przyjrzeli się bliżej pożarom na terenie ich kraju. „Oczywiście winę zrzuca się na zmiany klimatu i sprzyjające pożarom warunki pogodowe, ale nie są to jedyne czynniki, które przyczyniają się do pożarów”, tłumaczy lider ekologicznej organizacji Legambiente, Enrico Fontana. „Przestępcy nie dbają o środowisko naturalne. Liczą się tylko zyski i władza”, dodaje ekolog.

Niełatwo jest postawić zarzuty dotyczące zaprószenia ognia. Spośród 4,2 tys. zbrodni powiązanych z pożarami w 2019 r. 500 osób zostało spisanych przez policję, a jedynie 18 aresztowanych.