Portugalia od dziś racjonuje dostęp do paliwa

TV Cysterna

Portugalscy kierowcy cystern strajkują. Domagają się większych płac i poprawy warunków pracy. Ich bezterminowy protest skłonił rząd do wprowadzenia ograniczeń w dostępie do paliw. Rząd liczy na powrót do stołu negocjacyjnego. Przejściowe problemy dotkną portugalskiego przemysłu, mieszkańców oraz turystów.

 

 

Rząd premiera Antonio Costy ogłosił specjalne środki już w piątek – na trzy dni przed rozpoczęciem protestu. W obawie o zmniejszenie zapasów na stacjach benzynowych Lizbona wprowadziła rozwiązania w celu racjonowania paliwa. W czasie trwania protesty obywatele będą mogli dokonać zakupy 15 litrów benzyny lub oleju napędowego w specjalnie wyznaczonych do tego stacjach.

Protestujący domagają się wzrostu pensji przez kolejne trzy lata, tak by minimalna pensja osiągnęła w 2022 r. poziom 900 euro. Pomimo akcji protestacyjnej, kierowcy zgodzili się przystać na apele rządu dotyczące zapewnienia dostaw dla obiektów, takich jak szpitale i lotniska. Transport publiczny otrzyma z kolei 75 proc. zwykłej racji paliwowej. Na stacje benzynowe ma trafiać do 50 proc. paliw i oleju napędowego sprzed strajku. Ze względu na trudną sytuację rząd zgodził się na zapewnienie dla części cystern eskorty policyjnej.

Czy ulgi podatkowe skłonią Portugalczyków do powrotu do kraju?

Władze Portugalii zainicjowały nowy program dla obywateli, który ma na celu zachęcenie ich do powrotu do kraju. Ma to związek ze znacznym spadkiem liczby ludności, który negatywnie wpływa na gospodarkę. Portugalscy pracodawcy w dalszym ciągu uskarżają się na brak siły …

Obawy innych branży

Do strajku dołączyli się również kierowcy z innych sektorów. Spowoduje to trudności w dostawie np. produktów żywnościowych. Wprawdzie dostawy łatwo psującej się żywności będą zapewnione, lecz tylko połowa wszystkich pozostałych artykułów spożywczych trafi na półki. Rolnicy obawiają się wysokich strat, związanych z gniciem owoców i warzyw, takich jak pomidory czy sałaty. Mleczarze szacują, że każdego dnia zmarnowanych może być kilka milionów litrów mleka.

W odpowiedzi na strajk rząd zapowiedział 15-litrowe racje paliwowe dla klientów stacji benzynowych. Ograniczenie sprzedawanego paliwa ma obowiązywać od 12 do 21 sierpnia, czyli w samym środku sezonu turystycznego. Południowy region Algarve co roku odwiedza około 1 mln turystów, z których wielu wynajmuje samochody, by zwiedzać okolicę. Ograniczona dostępność paliwa już teraz wywołuje braki odczuwalne dla mieszkańców.

Portugalia, czyli o wymieraniu turystycznego eldorado

Ostatnie dni w Portugalii upływają pod znakiem protestów budżetówki oraz kryzysu rządowego. Jednak Portugalczyków, równie co sprawy bieżące, martwi fatalny stan gospodarki oraz niepokojące prognozy demograficzne.
 

Mniejszościowy rząd António Costy to jeden z nielicznych przykładów w UE – poza Hiszpanią, Rumunią, …

Odpowiedź pracodawców

Strajk jest wynikiem nieudanych negocjacji związku zawodowego SNMMP, zrzeszającego kierowców pojazdów przewożących materiały niebezpieczne ze stowarzyszeniem pracodawców ANTRAM. Pracodawcy stwierdzili że żądania związkowców są nierealne, a aktualna stawka minimalna 630 euro miesięcznie powinna wystarczać dla początkujących kierowców.

Rzecznik ANTRAM, Andre Matias Almeida powiedział że strajk jest „wielkim zwycięstwem dla przewodniczących związku, ale stratą dla pracowników”. ANTRAM opublikowało wyjaśnienie fałszywych wiadomości rozpowszechnianych przez przedstawicieli związku, w którym ujawniono nieprzestrzeganie przez SNMMP portugalskich przepisów strajkowych. Związkowcy mieli wyznaczyć kierowców, którzy będą zobowiązani do świadczenia pracy przez minimum 8 godzin dziennie, jednak lista pracowników nigdy nie dotarła do pracodawców. Stowarzyszenie uważa, że działanie związku zawodowego miało prowokować dalszy konflikt pomiędzy obiema stronami.

Lato w Europie: Rosną temperatury, płoną lasy

Pożary pochłaniają kolejne hektary europejskich lasów, a przez wiele państw regularnie przechodzą fale upałów. Wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla coraz większej liczby osób.
 

Od dwóch tygodni Portugalia zmaga się pięcioma wielkimi pożarami. Największy z nich wybuchł w gminie Vila del Rei, …