Ponad 500 tys. przedwczesnych zgonów rocznie w Europie z powodu zanieczyszczeń powietrza

źródło: Flickr/UN Photo/Kibae Park

Europejska Agencja Środowiska (EEA) ostrzegła w swoim raporcie, że ponad 0,5 mln osób umiera co roku przedwcześnie w wyniku chorób wywołanych nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza. Dzieje się tak pomimo tego, że jakość powietrza w części UE sukcesywnie się poprawia. Jednak EEA przekonuje, że dzieje się to zbyt wolno.

 

Raport EEA opracowano na prośbę Komisji Europejskiej. Oparto go o pełne dane za 2015 r., zebrane z 2,5 tys. źródeł. W badaniu uwzględniono 41 krajów europejskich, a więc także te, które nie należą do UE. EEA przekonuje, że zanieczyszczenie powietrza to dziś przyczyna największej liczby przedwczesnych śmierci w owych krajach, a jakość powietrza w większości z nich jest znacząco gorsza niż nakazują wytyczne zarówno UE, jak i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W niektórych krajach Europy Wschodniej liczba przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczeń powietrza jest nawet według EEA wyższa niż w Indiach i Chinach. „Zanieczyszczenie powietrza to niewidoczny zabójca i musimy wzmóc nasze wysiłki, aby zmierzyć się z tym problemem” – oświadczył dyrektor agencji Hans Bruyninckx.

Pył PM2,5 najgroźniejszy

Dane zebrane przez EEA pokazują, że mimo starań o ograniczenie emisji CO2 oraz szkodliwych pyłów do atmosfery, sytuacja się pogarsza. Jeszcze w 2013 r. liczbę przedwczesnych zgonów z powodu zanieczyszczenia europejskiego powietrza szacowano na 476 tys. Za najbardziej szkodliwe uznano pyły zawieszone typu PM2,5. Są to cząsteczki zbyt małe, aby je dostrzec lub poczuć węchem, ale są bardzo szkodliwe i przyczyniają się do takich chorób jak niewydolność krążenia, astma czy nawet rak płuc. Drugi szczególnie groźny składnik europejskiego powietrza to dwutlenek azotu (NO2), który wydobywa się zarówno z rur wydechowych pojazdów, jak i systemów centralnego ogrzewania.

Za największych winowajców zatrucia powietrza w Europie EEA uznaje (w kolejności od najbardziej szkodliwego) pojazdy napędzane paliwami kopalnymi, elektrownie, przestarzałe systemy ogrzewania budynków, przemysł, rolnictwo i wreszcie składowiska odpadów.

EEA wskazała także kraje, które są największymi trucicielami powietrza w Europie. Wszystkie to kraje postkomunistyczne. Najgorsza sytuacja jest w Macedonii, gdzie pyłu PM2,5 jest w powietrzu trzy razy więcej niż w kolejnym kraju w czołówce tej niechlubnej listy. Kolejne miejsca okupują na niej Bośnia, Albania, Serbia, Chorwacja, Słowacja, Bułgaria i Polska.

PE domaga się ambitniejszych zobowiązań klimatycznych

Europosłowie chcą, aby UE zwiększyła swoje zobowiązania dotyczące walki ze zmianami klimatycznymi. W przyjętej przed zbliżającą się konferencją COP24 w Katowicach rezolucji domagają się nie tylko, aby jeszcze bardziej zredukować emisję gazów cieplarnianych, ale także dążyć do jeszcze większego ograniczenia …