Polskie władze odpowiadają na krytykę Macrona

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego na Okęciu, źródło Filip Blażejowski KPRM

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego na Okęciu, źródło Filip Blażejowski KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił wczoraj, że podstawą polskiej polityki klimatycznej jest zdrowy rozsądek i podkreślił, że prezydent Francji Emmanuel Macron niesłusznie ocenia działania polskich władz. Prezydent Andrzej Duda uważa natomiast, że w słowach jego francuskiego odpowiednika trudno dopatrywać się uczciwych zamiarów.

 

Dzień wcześniej (23 września) Emmanuel Macron oskarżył Polskę o blokowanie wspólnych wysiłków UE na rzecz ochrony środowiska, co oburzyło polityków związanych z PiS.

Morawiecki: Polityka energetyczna i polityka klimatyczna są oparte o zdrowy rozsądek

“Polska polityka energetyczna i polityka klimatyczna są oparte o zdrowy rozsądek, o taką ewolucję, która zakłada znaczące zmniejszenie naszej zależności od węgla, a jednocześnie bezpieczeństwo i niskie ceny energii” – tłumaczył premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej (24 września) konferencji prasowej.

„Pan prezydent Macron niesłusznie tak ocenia polską politykę w zakresie ochrony klimatu” – oświadczył szef polskiego rządu przypominając, że nasz kraj “z ogromnym naddatkiem” wypełnił zobowiązania wynikające z protokołu z Kioto. “Zobowiązani byliśmy wówczas do redukcji emisji dwutlenku węgla i ekwiwalentów o około 6 procent. Zredukowaliśmy o ponad 30 procent, a więc zasadniczo więcej w ciągu tych około 20 lat w stosunku do naszych zobowiązań” – podkreślił Morawiecki. Jego zdaniem międzynarodowe gremia oceniające politykę klimatyczną nie doceniły tego w odpowiedni sposób.

Miliardowy program rządu na wsparcie fotowoltaiki i prosumentów

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wczoraj, że rząd przeznaczy miliard złotych na program „Mój Prąd”. Zakłada on dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych i promocję energetyki prosumenckiej. 

Premier przekonywał, że “dokonujemy ogromnych wysiłków, żeby sprostać poprawie jakości powietrza, wód ziemi, ale również redukcji emisji dwutlenku węgla”. Zwrócił przy tym uwagę, że Francja po II wojnie światowej mogła zbudować swój system energetyczny z udziałem atomu – co w dużym stopniu uniezależniło ją od emisji CO2, podczas gdy Polska pozostawiona po drugiej stronie żelaznej kurtyny zbudowała swój system na podstawie węgla.

„Odchodzimy od węgla stopniowo, ale wyobraźmy sobie taki moment, teraz, nagle w tej sali zgasłyby wszystkie światła (…), brakowałoby prądu żeby podgrzać obiad w mikrofalówce, czy ugotować zupę. Jakby wtedy czuło się społeczeństwo? Oczywiście fatalnie. Najdroższy jest ten prąd, który jest niedostarczony. My nie możemy sobie na to pozwolić” – oświadczył premier dodając, że rząd zawsze będzie dbał o to, by koszty energii dla gospodarstw domowych w stosunku do innych państw UE były jak najniższe.

Polska „zasadniczo realizuje” unijną politykę klimatyczną

Morawiecki zwrócił też uwagę, że w związku z unijną polityką klimatyczną Polska przyjęła na siebie trudne zobowiązania. „My te zobowiązania zasadniczo realizujemy” – przekonywał. Przypominał, że w Polsce realizowane są takie programy, jak Mój prąd czy Czyste powietrze. Szef polskiego rządu stwierdził ponadto, że Polska musi być głównym beneficjentem Just Transition Fund, czyli funduszu sprawiedliwej transformacji do gospodarki niskoemisyjnej i – w dalszej przyszłości – zeroemisyjnej.

Co z programem "Czyste powietrze"?

Minister środowiska Henryk Kowalczyk zapewnił wczoraj, że już w tym miesiącu gminy zaczną współpracować w ramach rządowego programu antysmogowego “Czyste powietrze”. Na konferencji prasowej poinformował, że zgłosiło się już około tysiąca samorządów. 

“Ponieważ nasze wstępne wyliczenia pokazują, że taka transformacja będzie dla nas niezwykle kosztowna, a my nie chcemy przerzucać tych kosztów na barki polskich gospodarstw domowych czy przedsiębiorców, tylko chcemy, żeby koszty były sprawiedliwie rozłożone, z uwzględnieniem dzisiejszego kontekstu reform klimatycznych w całej Unii Europejskiej” – argumentował Morawiecki.

Polski premier poinformował przy tym, że w rozmowach z prezydentem Macronem często porusza te tematy. “Rozumiem, że pan prezydent jadąc do Nowego Jorku powiedział to, co powiedział, ale sądzę, że on rozumie jakie są zależności poszczególnych państw, czego wymaga elementarna sprawiedliwość w zakresie transformacji energetycznej i klimatycznej” – powiedział Morawiecki dodając, że potwierdzają to jego częste rozmowy na ten temat z przewodniczącą elekt KE Ursulą von der Leyen. “Jestem przekonany, że dojdziemy do jakiegoś porozumienia, ale ono musi uwzględniać realia polskiej gospodarki, a w szczególności bilans otwarcia” – podkreślił.

Duda: To nieuczciwe czy wręcz bezczelne

“W słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat Polski, która jakoby blokuje wspólne wysiłki UE na rzecz klimatu, trudno się dopatrywać uczciwych zamiarów” – ocenił z kolei prezydent Andrzej Duda. “Jest mi przykro słuchać takich wypowiedzi” – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w Nowym Jorku. “To jest coś, co powszechnie w polityce międzynarodowej jest odbierane jako nieuczciwe czy wręcz bezczelne” – dodał.

Polska jednak zrealizuje zielony cel na 2020 r.?

Nagła zmiana stanowiska resortu energii. 15 proc. udział OZE w produkcji energii na 2020 jest ciągle możliwy. Przedwyborczy hurraoptymizm czy efekt rosnących inwestycji?
 

WysokieNapiecie.pl zapoznało się z projektem odpowiedzi rządu na uwagi Komisji Europejskiej do Krajowego Planu dla Energii i Klimatu. …

“Przecież wszyscy dążymy do tego, żeby mieć jak najlepszy klimat. Nikt z nas nie chce, żeby topniały lody na Arktyce, żeby były drastyczne zmiany w pogodzie, które prowadzą do kataklizmów. Wszyscy chcemy, żeby powietrze było czyste, żeby zachować środowisko dla przyszłych pokoleń” – wyliczał Duda. “Rzecz tylko polega na tym, żeby to się odbyło jak najmniejszym kosztem dla społeczeństw” – dodał podkreślając, że trzeba to zrobić odpowiedzialnie, drogą spokojnych negocjacji.  Prezydent dodał, że gdyby nie takie negocjacje prowadzone na zeszłorocznym szczycie COP24 w Katowicach „porozumienie paryskie nie znalazłoby możliwości wdrożenia”.

"Protest Tysięcy Miast" w obronie klimatu

W ponad 150 państwach świata młodzież zorganizowała dziś (20 września) wielki protest przeciw zmianom klimatycznym i biernej jej zdaniem postawie wielu rządów. W Polsce protesty odbywają się w co najmniej 60 miastach.
 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to idea zapoczątkowana przez nastoletnią szwedzką …

Prezydent: Interes Polaków sprawą podstawową

Poproszony o odpowiedź na apel sekretarza generalnego ONZ António Guterresa do światowych przywódców o odchodzenie od węgla prezydent Duda podkreślił, że dla niego najważniejsze jest “dobro polskiego społeczeństwa”. “Jestem realistą i podchodzę spokojnie, ale przede wszystkim patrzę na wszystko, co robimy w polityce przez pryzmat dobra polskiego społeczeństwa. I to jest dla mnie rzecz najważniejsza: interes Polaków jest dla mnie sprawą podstawową” – oświadczył.

Przypomniał przy tym, że efektem  grudniowego spotkania w Katowicach była m.in. deklaracja Just Transition, “o sprawiedliwej transformacji, żeby to dzieło naprawy klimatu, także poprzez dekarbonizację, realizowane było w taki sposób, żeby nie godzić w interesy człowieka, żeby to realizować w tempie odpowiednim dla danych społeczeństw, z uwagi na ich sytuację, uwarunkowania”.

Guterres: Jeśli nie zaczniemy działać, może stać się najgorsze

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres wezwał wczoraj obecnych na szczycie klimatycznym w Nowym Jorku do podjęcia natychmiastowych działań w celu zatrzymania zmian klimatu. “Jeśli nie zaczniemy działać, może stać się najgorsze” – uprzedzał.  Ostrzegł też, że “natura jest na nas …

Prezydent wyjaśniał, że chodzi o zmiany sprzyjające ludziom, a nie takie, które niszczą ich życie, odbierają im pracę i możliwości realizacji zawodowej, niszczą rodziny; o zmiany, które chronią ponadto zdrowie, ludzkie życie i klimat. “W związku z czym będziemy przekształcali naszą gospodarką powolutku i stopniowo, włączając coraz więcej zielonej energii, coraz więcej energii z różnego rodzaju odnawialnych źródeł, z innych źródeł niż energia węglowa” – zadeklarował wczoraj Andrzej Duda w Nowym Jorku.

“Odziedziczyliśmy po czasach słusznie minionych energetykę  opartą w głównej mierze na węglu i nie dokonamy dzisiaj rewolucji z dnia na dzień. Inni też muszą to zrozumieć, że musimy to wszystko przekształcać tak, aby nie zaszkodzić ludziom w Polsce. Bo to jest  kwestia najważniejsza” – podkreślił polski prezydent.

Macron: Wszystko blokuje Polska

W drodze na Szczyt Klimatyczny w Nowym Jorku prezydent Francji Emmanuel Macron oskarżył Polskę o blokowanie działań Unii Europejskiej na rzecz ochrony środowiska. Przypomniał, że Unia próbowała w czerwcu uzgodnić deklarację dotyczącą osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r., ale zawetowały ją cztery państwa: Polska, Czechy, Węgry i Estonia.

“Prawda jest taka, że wszystko blokuje Polska (chodzi o osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.) – ocenił w poniedziałek (23 września) francuski prezydent. “Niech młodzi ludzie protestujący w Europie pojadą manifestować do Polski i pomogą mi przekonać tych, których ja nie mogę” – apelował na pokładzie samolotu.

Rusza Szczyt Klimatyczny ONZ

W Nowym Jorku rozpoczyna się Szczyt Klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych. Polskę reprezentuje na nim prezydent Andrzej Duda. Tuż przed szczytem nasz kraj został jednak skrytykowany za politykę klimatyczną przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona.
 

Szczyt Klimatyczny ONZ w Nowym Jorku zgromadził przywódców …