Polskie sankcje nałożone na Rosję trafiają również w Polaków. Kilka gmin bez gazu

Płomień gazu / zdjęcie: źródło: pixabay.com

Polskie sankcje nałożone w reakcji na agresję Rosji w Ukrainie na firmę Novatek obróciły się przeciwko polskim gminom, a te nałożone na GO Sport – przeciwko polskim klientom, powodując zamknięcie sieci sklepów tej firmy.

 

Dzień wcześniej (26 kwietnia) polski rząd ogłosił bowiem listę sankcyjną, która objęła 15 rosyjskich oligarchów oraz powiązanych z nimi 35 firm, w tym m.in. Gazprom czy Kaspersky,  ale także właśnie Novatek Green Energy, kontrolowany przez drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji, oraz kontrolowany przez rosyjskich oligarchów (m.in. braci Nikołaja i Władimira Fartuszniaków) GO Sport.

Gminy Mieścisko w województwie wielkopolskim i Łeba w województwie pomorskim zostały w związku z tym pozbawione wczoraj gazu, a spółka GO Sport praktycznie przestała działać na terenie naszego kraju.

Polska i Bułgaria bez gazu z Rosji. W jaki sposób UE może zastąpić rosyjski gaz?

Międzynarodowa Agencja Energetyczna przekonuje, że dzięki wdrożeniu jej propozycji zależność od Rosji mogłaby spaść nawet o jedną trzecią.

Gminy bez gazu

„W związku z objęciem sankcjami firmy Novatek Green Energy – dostawcy gazu na terenie Gminy Mieścisko, zarząd tej firmy podjął decyzję o zaprzestaniu dostarczania gazu do wszystkich odbiorców na terenie naszej gminy”, poinformował w środę w mediach społecznościowych wójt gminy Przemysław Renn.

Przyznał, że oznacza to pozbawienie gazu odbiorców indywidualnych (kilkadziesiąt gospodarstw domowych), wszystkich instytucji gminnych (Urząd Gminy, szkoła, przedszkole, Ośrodek Pomocy Społecznej, Biblioteka, Ośrodek Zdrowia) oraz przedsiębiorstw na tym terenie. Pocieszał jednak, że wspólnie z wojewodą wielkopolskim i Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu pracują nad tym, by dostawy gazu przywrócić jak najszybciej.

Bez gazu została również gmina miejska Łeba. „O terminie przywrócenia dostaw gazu zostaną Państwo niezwłocznie poinformowani”, głosi wpis na profilu Łeba Miasto. Władze informują przy tym, że „trwają intensywne rozmowy w sprawie znalezienia rozwiązania problemu, na szczeblu Województwa Pomorskiego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji”.

Gmina wyjaśnia przy tym na Facebooku, że brak gazu “nie jest spowodowany działaniami miasta, a m.in. wpisaniem w dniu 25 kwietnia 2022 roku firmy OAO Novatek na listę osób i podmiotów, o której mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego”.

Tymczasem media zwracają uwagę, że gminy Mieścisko i Łeba nie są jedynymi, którym gaz dostarcza Novatek Green Energy. Na liście odbiorców tej firmy są bowiem również m.in. Mrozy, Kałuszyn, Cegłów, Lubień Kujawski, Żuromin i Zagórów.

Klienci bez możliwości zrobienia zakupów w sklepach GO Sport

„W środę nie otworzyły się sklepy należące do sieci. Nie jest prowadzona też sprzedaż online. Strona internetowa spółki nie działa”, poinformował „Puls Biznesu”. Dziennik przekazał także, że po podjęciu przez MSWiA decyzji o nałożeniu sankcji na GO Sport Polska zamrożone zostały aktywa finansowe firmy.

„Zgodnie z prawnymi restrykcjami od dzisiaj do odwołania zostaje zawieszona działalność wszystkich 25 sklepów stacjonarnych oraz sklepu internetowego”, głosi natomiast komunikat zamieszczony na stronie tej spółki. GO Sport Polska informuje też, że „w związku z trwającą wojną w Ukrainie już trzeciego marca br. właściciele firmy podjęli decyzję o jej sprzedaży w celu zagwarantowania ciągłości zatrudnienia międzynarodowego zespołu pracującego w Polsce”, a proces sprzedaży jest już na “bardzo zaawansowanym etapie”.