Polska wygrała z KE sprawę o gazociąg OPAL

Baltic Pipe

Baltic Pipe [baltic-pipe.eu]

Unijny sąd przyznał wczoraj Polsce rację w sporze z Komisją Europejską argumentując, że decyzję uprawniająca Gazprom do większego wykorzystania gazociągu OPAL ”została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej”.

 

Rosyjski gigant musi w związku z tym wrócić do korzystania jedynie z połowy mocy  rurociągu. “To bardzo dobra decyzja” – komentował premier Mateusz Morawiecki.

Spór o OPAL

Sprawa dotyczy zgody Komisji wydanej w październiku 2016 r. dzięki której Rosja uzyskała możliwość większego wykorzystywania lądowej odnogi Nord Streamu, czyli gazociągu OPAL (prowadzi wzdłuż niemiecko-polskiej granicy od wybrzeża Bałtyku aż do Czech). Wcześniej Rosjanie wykorzystywali tylko połowę jego mocy, choć już wcześniej usiłowali go zmonopolizować.

Polski pozew przeciw KE

W grudniu zeszłego roku polski rząd oraz spółka zależna Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) złożyły do unijnego sądu pozwy przeciwko KE w sprawie decyzji dotyczącej rurociągu. Warszawa argumentowała, że postanowienie Komisji jest niekorzystne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. W postępowaniu sądowym stronę polską poparły  Litwa i Łotwa, a KE – Niemcy.

We wtorek (10.09) sąd Unii Europejskiej przyznał rację Polsce w tym sporze.  „Decyzja ta została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej” – uzasadnił w swoim wyroku.

Morawiecki: Wygraliśmy spór fundamentalny

“Ten wyrok spowodował, że Gazprom i Niemcy nie będą mogli używać, tego idącego wzdłuż naszej zachodniej granicy, gazociągu Opal w 100 procentach w sposób monopolistyczny” – powiedział wczoraj premier Mateusz Morawiecki komentując wczorajszy wyrok unijnego sądu. “Wygraliśmy z Komisją Europejską spór fundamentalny o gazociąg Opal, który jest de facto przedłużeniem gazociągu Nord Stream 1, czyli zbudowanego już gazociągu między Rosją a Niemcami” – cytują premiera media.

Szef rządu wyjaśnił, że Polska chce być dystrybutorem gazu i korzystać z tego w przyszłości, “dlatego monopolistyczna siła Gazpromu, która byłaby wzmocniona, gdyby nie dzisiejszy wyrok Trybunału, stanowił dla nas zagrożenie”.

PGNiG traci na kontrakcie z Gazpromem

W Europie ceny gazu są najniższe od dekady, ale PGNiG nie może z tego skorzystać spętane niekorzystnym kontraktem z Gazpromem.
 
W pierwszej połowie tego roku przychody Grupy PGNiG wyniosły 22,63 mld zł, o 8 proc. więcej niż przed rokiem. Zysk operacyjny …

W ocenie premiera, wtorkowy wyrok jest dla Polski bardzo ważny i korzystny, choć – jak zwrócił uwagę – „budujemy bezpieczeństwo, suwerenność w oparciu o Baltic Pipe (…), który za parę lat będzie gotowy, o zwiększenie wydobycia krajowego, o rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu i nowy terminal w Zatoce Gdańskiej”.

W ocenie Morawieckiego „poddanie tego rurociągu (OPAL) regułom konkurencyjnym tworzy lepsze warunki do konkurowania z gazem rosyjskim i dużo lepsze warunki do zapewnienia pełnej suwerenności i bezpieczeństwa, ale też niższych kosztów gazu w Polsce za parę lat, jak będzie gazociąg bałtycki”. Szef rządu zauważył także, że „już dziś koszty kupowania gazu znacząco spadły w porównaniu do cen, które musieliśmy płacić ‚z pistoletem przystawionym do głowy’ przez wiadomo kogo, pod dyktatem cenowym naszego jedynego partnera, niegdyś – kilka lat temu”.

Nord Stream 2 grozi UE procesem za gazową dyrektywę

Spółka Gazpromu budująca bałtycki gazociąg Nord Stream 2 zagroziła UE procesem, jeśli nie zostanie zwolniona z przepisów antymonopolowych ze znowelizowanej dyrektywy gazowej.
 
W połowie kwietnia rządy państw UE zatwierdziły nowelizację dyrektywy gazowej, która przewiduje rozciągnięcie unijnych przepisów antymonopolowych w energetyce na …

MSZ: Wyrok ważny dla konkurencji i bezpieczeństwa energetycznego UE

W reakcji na wyrok sądu UE ws. gazociągu OPAL polskie ministerstwo spraw zagranicznych podkreśliło w swoim oświadczeniu, że unijny sąd przyznał rację polskiemu rządowi uznał, że zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej.

“Zdaniem Sądu Komisja nie zbadała, jakie mogą być średnioterminowe skutki – zwłaszcza dla polityki Polski w dziedzinie energetyki – przekierowania na trasę tranzytu Nord Stream 1/Opal części ilości gazu ziemnego przesyłanych uprzednio gazociągami Jamał i Braterstwo” – zwrócił uwagę resort. Dodał też, że w przekonaniu polskiego rządu „wyrok Sądu będzie miał istotne znaczenie dla konkurencji na rynku gazu i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego UE”.

Rosja: Duży spadek dochodów Gazpromu

W drugim kwartale tego roku dochody Gazpromu z eksportu gazu były aż 38 proc. mniejsze niż w pierwszym kwartale – wynika z danych Centralnego Banku Rosji.
 
W drugim kwartale tego roku dochody Gazpromu z eksportu gazu wyniosły 8,7 mld dol., czyli …