COP26: Polska dołączyła do antywęglowej koalicji

Polska-węgiel-COP26-wielka-brytania-glasgow-morawiecki-szczyt-klimatyczny-klimat-ekologia-śląsk-Turów-CO2-emisje

2020.06.18 Katowice | Posiedzenie rady wykonawczej Programu dla Śląska Fot:Krystian Maj/KPRM / Foto via flickr / (CC BY-NC-ND 2.0) [Kancelaria Premiera]

W trakcie szczytu klimatycznego COP26 w szkockim Glasgow, Polska zobowiązała się do stopniowego odejścia od węgla. O porozumieniu poinformował w środę (3 listopada) brytyjski rząd. Wspólną deklarację popiera łącznie 190 państw.

 

 

Brytyjski rząd poinformował w środę (3 listopada) o nowej deklaracji dotyczącej wycofania się z węgla. Podpisała ją także Polska, która – jak podkreślają gospodarze szczytu klimatycznego – znalazła się w tym gronie po raz pierwszy w historii podobnie jak 18 innych państw, które nie deklarowały oficjalnie odejścia od węgla w określonej perspektywie czasowej.

"Kolejny pokaz klimatycznej ignorancji" – komentarze po przemówieniu Morawieckiego na COP26

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w szczycie COP26 w Glasgow.

COP26: Milowy krok dla klimatu

Koalicja licząca 190 krajów i organizacji uzgodniła cel zakończenia nowych inwestycji węglowych i konieczność odejścia od energetyki węglowej.

W oświadczeniu rząd Borisa Johnsona podkreślił, że porozumienie „ma obejmować kraje, które zużywają najwięcej węgla i państwa najbardziej wrażliwe na zmianę klimatu”.

Jednak największe państwa pozyskujące znaczną część energii z węgla – Indie, USA, Chiny – nie podpiszą zobowiązania.

Wśród krajów nowej koalicji oprócz Polski są na przykład Wietnam, Egipt, Chile i Maroko. Wśród przyjętych celów są m.in. rezygnacja z nowych inwestycji w węgiel, znaczący rozwój czystych technologii i efektywności energetycznej, sprawiedliwa transformacja dla pracowników sektora węglowego.

Wspólne oświadczenie zawiera m.in. deklaracje o wycofaniu się z węgla do 2030 r. w przypadku większych gospodarek i do 2040, jeśli chodzi o resztę świata.

Cytowany w oświadczeniu brytyjskiego rządu brytyjski minister energii Kwasi Kwarteng nazwał deklarację „krokiem milowym w globalnych wysiłkach, aby przeciwdziałać zmianie klimatu”.

Morawiecki na COP26: Próba pozbawienia Polski pieniędzy z UE pokaże, że szantaż polityczny dominuje nad osiąganiem celów klimatycznych

Premier Mateusz Morawiecki powtarzał wczoraj w Glasgow, że transformacja klimatyczna nie może odbywać się kosztem ludzi.

Premier Morawiecki na COP26

Zgodnie z Polityką Energetyczną Polski 2040 (PEP2040), Polska ma odchodzić od węgla na rzecz gazu ziemnego, atomu i OZE. Do tej pory jednak nie padła żadna oficjalna deklaracja w tej sprawie.

Zgodnie z umową społeczną dla górnictwa, na którą zgodę musi wyrazić Komisja Europejska, ostatnia polska kopalnia węgla kamiennego ma zostać zamknięta w 2049 r.

Szef polskiego rządu uczestniczył w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow w poniedziałek. Mateusz Morawiecki powtarzał, że transformacja klimatyczna nie może odbywać się kosztem ludzi. Zastrzegł, że jeśli Polska ma realizować ambitne cele klimatyczne w sposób porównywalny z innymi krajami, to “musimy być zasilani w odpowiednie środki”.

Premier wypunktował trzy główne etapy transformacji energatycznej: „Po pierwsze dobra praca”, wymieniając za cele lepsze miejsca pracy i redukcję nierówności społecznych. „Dzięki odnawialnym źródłom energii mamy zamiar stworzyć w Polsce 300 tys. nowych miejsc pracy”, zaznaczył.

„Po drugie – tania energia”, dodał premier, mówiąc, że jest to priorytet ważniejszy niż kiedykolwiek, uznając za sukces rozwój fotowoltaiki w kraju.

Trzecim celem, zdaniem Morawieckiego, jest czyste środowisko, w tym uczciwa transformacja i zmiany na skali lokalnej, tj. redukcja smogu w miastach, plan eliminacji 3 mln palenisk, przechodzenie do zeroemisyjnej komunikacji miejskiej oraz zmniejszanie emisyjności w segmencie sektorów samochodowych.

Wystąpienie szefa polskiego rządu spotkało się z krytyką ekspertów. Gospodarzem COP 26 jest Wielka Brytania. Szczyt rozpoczął się w niedzielę (31 października) i potrwa do 12. listopada.

 

Więcej informacji: 

End of coal in sight as UK secures ambitious commitments at COP26 summit